Η Λαμποράλ Κούτσα στον δρόμο του Παναθηναϊκού

Την Λαμποράλ Κούτσα με μειονέκτημα έδρας θα αντιμετωπίσει ο Παναθηναϊκός στα προημιτελικά της Ευρωλίγκα,

Oi «πράσινοι» έχασαν από την Εφές Αναντολού στην Πόλη με 91-86 και η ισπανική ομάδα ηττήθηκε (89-69) στην Βαυαρία από την Μπάμπεργκ μένοντας στη δεύτερη θέση του γκρουπ.

Οι πρώτοι δύο αγώνες θα λάβουν χώρα στη Βιτόρια, (11-13/4) ή (12-14/4) και στη συνέχεια η σειρά θα μεταφερθεί στο ΟΑΚΑ για τα υπόλοιπα παιχνίδια.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα για τριάντα λεπτά, ωστόσο στο τελευταίο δεκάλεπτο έχασε την συγκέντρωσή τους με αποτέλεσμα να το πληρώσει και με επιμέρους σκορ 30-20 οι ήδη αποκλεισμένοι Τούρκοι πανηγύρισαν μία νίκη γοήτρου.

AdTech Ad

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 43-52, 61-66, 91-86

Εφές Αναντολού (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Τάιους 10, Μπαλμπάι, Μπράουν 11 (1), Οσμάν 12 (1), Μπατούκ 7 (1), Σάριτς 15 (2), Κορκμάζ 3, Γκρέιντζερ, Ερτέλ 9, Ντίμπλερ 13 (3), Ντάνστον 11.

Παναθηναϊκός (Σάσα Τζόρτζεβιτς): Χέινς 6 (2), Γιάνκοβιτς 10 (2), Φώτσης, Ραντούλιτσα 10, Φελντέιν 5 (1), Διαμαντίδης 10 (2), Γκιστ 14 (2), Καλάθης 14 (2), Κούζμιτς 1, Γουίλιαμς 14,

H Μπαρτσελόνα άφησε εκτός Ευρωλίγκα τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός ήθελε νίκη της Ζαλγκίρις επί της Μπαρτσελόνα για να μείνει «ζωντανός» στο κυνήγι της πρόκρισης, όμως οι Καταλανοί επικράτησαν 66-59 και τον άφησαν εκτός συνέχειας. Ετσι το σημερινό ματς (8/4) στο ΣΕΦ κόντρα στην ΤΣΣΚΑ δεν έχει καμία βαθμολογική αξία τόσο για την ελληνική ομάδα, όσο και για τους ρώσους που εξεσφάλισαν την πρώτη θέση του ομίλου τους.

Παράλληλα στο άλλο καθοριστικό ματς του ομίλου η Ρεάλ επιβλήθηκε με της Κίμκι και πήρε με τη σειρά της το εισιτήρια για την 8άδα της διοργάνωσης.