Στην «αυλαία» της αγωνιστικής ο ΠΑΟ νίκησε την ΑΕΚ

Ο Παναθηναϊκός νίκησε δύσκολα την μαχητική ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ ( 78-71).

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 78-71 της -τυπικά φιλοξενούμενης- ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και διατήρησαν τις λιγοστές ελπίδες που έχουν για την κατάκτηση της πρώτης θέσης της κανονικής περιόδου, η οποία δίνει το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ.

Πρώτος σκόρερ των νικητών, οι οποίοι αναμένεται να ολοκληρώσουν χωρίς απώλειες τις υποχρεώσεις τους στην κανονική περίοδο της Α1 (σ.σ. τελευταία αγωνιστική παίζουν στην Κηφισιά), ήταν ο Έλιοτ Ουίλιαμς με 24 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι επίσης διψήφιοι Μίροσλαβ Ραντούλιτσα (14π.) και Νικ Καλάθης (10π.).

Από την ΑΕΚ, η οποία θα τερματίσει τέταρτη στην κανονική περίοδο και απόψε έφτασε μία… ανάσα από ένα σπουδαίο «διπλό», χάρη στην κυριαρχία της στα επιθετικά ριμπάουντ (16 έναντι 6 του Παναθηναϊκού), ξεχώρισε ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 16 πόντους. Τρία λεπτά πριν τη λήξη ο Μαλίκ Χέρστον «γύρισε» το δεξί πόδι του και αποχώρησε υποβασταζόμενος, ενώ στη συνέχεια διακομίσθηκε στο νοσοκομείο.

Η ΑΕΚ κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο να περιορίσει τη δημιουργία του Παναθηναϊκού και να ελέγξει τα ριμπάουντ, αλλά αμυντικά και επιθετικά είχε μεγάλο πρόβλημα, με τους «πράσινους» να το εκμεταλλεύονται στο έπακρο και με κάποια ξεσπάσματα να «οικοδομούν» γρήγορα μία διαφορά (20-10 στο 8΄), την οποία διατήρησαν μέχρι να οδηγηθούν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Παράλληλα, η Ένωση δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του πρώτου ημιχρόνου να περιορίσει τον επιθετικό οίστρο του Ουίλιαμς (16π. στο 20΄) και την κυριαρχία του Ραντούλιτσα κοντά στο καλάθι (10π., 5ρ. στο 20΄), ενώ με 12/25 σουτ εντός πεδιάς και τον Μαυροκεφαλίδη απελπιστικά μόνο στην επίθεση (11π.) δεν είχε ελπίδες ανατροπής σε αυτό το διάστημα.

Οι «πράσινοι» ξέφυγαν ακόμη και με +15 (37-22 στο 18΄), αλλά δύο «κολλητά» τρίποντα της ΑΕΚ (από Καλαμπόκη και Κάρτερ) στο τελευταίο λεπτό «έριξαν» τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό στην «αυλαία» του πρώτου ημιχρόνου (41-32).

Με αμυντικό… ρεσιτάλ στην έναρξη της τρίτης περιόδου, το οποίο υποχρέωσε τον Παναθηναϊκό σε 7 λάθη, η Ένωση έτρεξε επιμέρους σκορ 5-12 με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Μαυροειδή και μείωσε σε απόσταση αναπνοής (46-44 στο 26΄). Ο Διαμαντίδης με ένα προσωπικό σερί 5-0 (1 τρίποντο) έδωσε ανάσα στους «πράσινους» (51-44 στο 27΄), αλλά η ΑΕΚ ήταν αποφασισμένη για την ισοφάριση, στόχος που επετεύχθη στο 27΄ (53-53), για να μπουν οι δύο ομάδες στην τελευταία περίοδο με τους γηπεδούχους στο +1 (57-56 στο 30΄).

Στον… επίλογο της αναμέτρησης η ΑΕΚ βρήκε τα μακρινά σουτ και με δύο τρίποντα από τους Μαυροκεφαλίδη, Χέρστον και ένα καλάθι και φάουλ του Μιλόσεβιτς ξέφυγε για πρώτη φορά στο 34΄ με +4 (61-65). Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός πέρασε το παιχνίδι του μέσα στην αντίπαλη ρακέτα, εκμεταλλεύτηκε τα διαδοχικά λάθη των φιλοξενούμενων στο τελευταίο τρίλεπτο και με τον Ουίλιαμς να παίρνει… φωτιά και πάλι στην επίθεση σε αυτό το διάστημα (8 σερί πόντοι), πέτυχε και πάλι την ανατροπή και έφτασε στη νίκη με 78-71.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος Π-Καρακατσούνης-Ανδρικόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 41-32, 57-56, 78-71