«Διπλό» στην Πάτρα ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από την Πάτρα, 77-72, επί του Απόλλωνα

DC7DDED110CD918794558F9C979629DB

Με 4/4 βολές του Βασίλη Σπανούλη στο τέλος (15π., 9 ασίστ), αλλά και 2 κρίσιμα επιθετικά ριμπάουντ του Κώστα Παπανικολάου, ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από την Πάτρα, 77-72, επί του Απόλλωνα και διατηρήθηκε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα (με πλεονέκτημα σε ισοβαθμία με τον Παναθηναϊκό), μία αγωνιστική πριν την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου.

Δύο… πρόσωπα έδειξαν οι «ερυθρόλευκοι»: Αυτό του +22 στο α΄ μέρος (19-41) και αυτό του +3 (68-71 και 70-73) λίγο πριν τη λήξη. Με 13 πόντους, ο Ντάριους Τζόνσον Όντομ ήταν ο δεύτερος σκόρερ του Ολυμπιακού, ενώ 12 πόντους πρόσθεσε ο Βαγγέλης Μάντζαρης. Ο Κέβιν Ντίλαρντ θα είχε αναδειχτεί ήρωας των Αχαιών σε περίπτωση νίκης των γηπεδούχων, με 16 πόντους (3/5 τρίποντα) και καταλυτική συμβολή στην ανάκαμψη και αντεπίθεση της ομάδας του.

Ο Τόνι Μέιερ πρόσθεσε 15 πόντους (3/7 τρίποντα), ενώ ο Νίκος Αργυρόπουλος που «κρεμά τα παπούτσια του» και τιμήθηκε πριν το τζάμπολ είχε συνεισφορά 14ων πόντων. Από 11 τρίποντα σημείωσε κάθε ομάδα στην Πάτρα!

Χωρίς Πρίντεζη και Λοτζέσκι παρατάχθηκαν οι «ερυθρόλευκοι» που από αύριο επικεντρώνονται στην καταληκτική αναμέτρηση του Top-16 της Euroleague με την ΤΣΣΚΑ στο ΣΕΦ… ελπίζοντας στο… θαύμα μιας τετραπλής ισοβαθμίας για να μην αποκλειστούν από τα πλέι οφ, μετά από 10 διαδοχικές παρουσίες στους «8» της διοργάνωσης. Οι Αχαιοί που αποχαιρέτησαν το… όνειρο συμμετοχής στα πλέι οφ δεν είχαν στη σύνθεσή τους τον Δημήτρη Βεργίνη.

Στην πεντάδα του Απόλλωνα ξεκίνησε ο Νίκος Αργυρόπουλος, αμέσως μετά τη βράβευσή του, πετυχαίνοντας 2 τρίποντα, μέχρι το 7-14 υπέρ του Ολυμπιακού. Μετά το 9-17 και έως την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου (13-19) τα 2/3 τρίποντα του Αγραβάνη και οι 5 πόντοι του Μάντζαρη έκαναν τη διαφορά υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στη 2η περίοδο, ο Τζόνσον – Όντομ έδωσε ώθηση στους Πειραιώτες φτάνοντας τους 13 προσωπικούς πόντους μέχρι το ημίχρονο, με 3/3 δίποντα και 2/2 δίποντα. Με επιμέρους σκορ 14-29, ο Ολυμπιακός έβαλε τις βάσεις για την άνετη νίκη του, ξεφεύγοντας ακόμη και με +22, 19-41. Εκμεταλλευόμενος τη σωματική διάπλασή του, ο Τόνι Γουντς κατάφερε να σημειώσει 10 πόντους (και 4 ριμπάουντ), 10 είχε και ο Αργυρόπουλος σε 12 λεπτά συμμετοχής στο α΄ μέρος… αλλά δεν ήταν αρκετοί κόντρα σε μία ομάδα όπως ο Ολυμπιακός.

Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου εκμεταλλεύτηκαν την ανωτερότητά τους σε όλους τους τομείς για να προσφέρουν υψηλό θέαμα με τελικό αποδέκτη της μπάλας στη ρακέτα τον Χακίμ Ουόρικ. Αν δεν σταματούσαν με φάουλ τον Αμερικανό οι αντίπαλοι ψηλοί, ο Σπανούλης θα είχε περισσότερες από τις 5 ασίστ που καταγράφηκαν στη στατιστική του στο α΄ μέρος. Με 8/15 τρίποντα και 10/12 δίποντα σε 2 δεκάλεπτα, ο Ολυμπιακός αισθάνθηκε ασφαλής ήδη από το ημίχρονο (27-48).

Ουτοπική αποδείχτηκε, όμως αυτή η αίσθηση ασφάλειας στην 3η περίοδο. Κι αυτό γιατί οι γηπεδούχοι «τιμώρησαν» τον Ολυμπιακό με 4 τρίποντα, με την έναρξη της 3ης περιόδου. Ντίλαρντ και Σάντλερ ευστόχησαν στα δύο πρώτα, ο Μέιερ απάντησε με 2 ακόμη και ο Απόλλων μετρούσε επιμέρους σκορ, 14-7, μειώνοντας σε 41-55. Η αψιμαχία ανάμεσα σε Ντίλαρντ και Μάντζαρη, μετά το δεύτερο τρίποντο του Μέιερ, είχε ως αποτέλεσμα να τιμωρηθούν με τεχνική ποινή οι δύο γκαρντ.

Ο Απόλλων διεύρυνε ακόμη περισσότερο το επιμέρους σκορ, αφού πρώτα ο Ντίλαρντ διαμόρφωσε το 43-55, ακολούθησε τρίποντο του Σάντλερ, 46-55 και μία βολή του Μαϊερ, 47-55 (20-7 το επιμέρους σκορ). Ο Ντι Τζεϊ Στρόμπερι «ξεκόλλησε» τον Ολυμπιακό, με ένα δύσκολο σουτ εκτός ισορροπίας, 47-57. Οι Πατρινοί πλησίασαν και στο -6, 51-57 (με 2 βολές του Μέιερ).

Ο Σφαιρόπουλος δεν είχε άλλη επιλογή από το να ρίξει ξανά στο παρκέ τον αρχηγό, Βασίλη Σπανούλη. Ο Λαρισαίος γκαρντ ευστόχησε σε 2 βολές, 51-59, έβγαλε ασίστ στον Χάντερ, με τον τελευταίο να καρφώνει εντυπωσιακά 52-61 και μετά το τρίποντο του Πάλμπλαντ, 55-61, ο Χάντερ με έμεσο τρίποντο διαμόρφωσε το σκορ 3ης περιόδου, 55-64.

Στην 4η περίοδο, ο Ολυμπιακός συνέχισε να δυσκολεύεται να βάλει την μπάλα στο πλεκτό, προηγήθηκε με 59-70, μετά από τρίποντο του Αγραβάνη, 2 βολές του Σπανούλη και 2 του Χάντερ, αλλά με εναπομείναντα χρόνο 4 λεπτά, ο Ντίλαρντ με νέα «τρίποντη βόμβα» ξανάβαλε τον Απόλλωνα σε διεκδίκηση νίκης, 65-70. Στα 2.45’’ πριν τη λήξη, οι παίκτες του Ολυμπιακού… ανησύχησαν όταν νέο τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Μέιερ έφερε τους γηπεδούχους στο -3, 68-71. Όμως με 2/2 βολές του Σπανούλη (68-73) και παρά το παλικαρίσιο καλάθι του Ντίλαρντ (70-73), ο Ολυμπιακός κατάφερε να «δραπετεύσει» από την Περιβόλα.

Στην πιο κρίσιμη επίθεση του Ολυμπιακού, ο Σπανούλης αστόχησε σε τρίποντο, αλλά ο Παπανικολάου πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, η μπάλα κατέληξε στον Μάντζαρη που επίσης αστόχσε έξω από τα 6.75! Μία ακόμη φορά, ο Κώστας Παπανικολάου πήρε το επιθετικό ριμπάουντ!

Ο Σάντλερ δεν είχε άλλη επιλογή από το να κάνει φάουλ στον Σπανούλη, με τον αρχηγό των Πειραιωτών να μη λαθεύει από τη γραμμή του φάουλ, 70-75. Αστοχος ο Ντίλαρντ στο τέλος, με τον Μάντζαρη να κλέβει μετά το επιθετικό ριμπάουντ του Λαμπρόπουλου να κερδίζει και το φάουλ από τον Μέιερ, για το 70-77 με 2/2 βολές. Το κάρφωμα του Παλμπλαντ απλώς διαμόρφωσε το τελικό σκορ, 72-77.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Γεωργιάδης, Χαλαμπαλάκης

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 27-48, 55-64, 72-77

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Κώστας Μέξας): Αργυρόπουλος 14 (2), Ντίλαρντ 16 (3), Μέιερ 15 (3), Γουντς 10, Πάλμπλαντ 5 (1), Τζαουάρα, Λαμπρόπουλος 2, Σάντλερ 10 (2)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 15 (2), Μιλουτίνοβ 1, Αγραβάνης 9 (3), Μάντζαρης 12 (1), Παπανικολάου 5 (1), Τζόνσον-Όντομ 13 (3), Χάντερ 9, Παπαπέτρου 3, Στρόμπερι 4, Ουόρικ 3, Χάκετ 3 (1)