Μπήκαν σε περιπέτειες τα Τρίκαλα!

SONY DSCΌχι τόσο λόγω της ήττας απο τον ΠΑΟΚ αλλά της νίκης του Αρκαδικού.

Τα Τρίκαλα BC Aries πλήρωσαν την αδυναμία τους κάτω απο τα καλάθια στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ σε ένα ματς όπου η υπεροπλία των φιλοξενουμένων κάτω απο τα καλάθια και τα πολλά εύστοχα μακρινά τους σουτ έκριναν το αποτέλεσμα. Τα Τρίκαλα προσπάθησαν σε κάποιες στιγμές του αγώνα να πλησιάσουν τον ΠΑΟΚ που είχε πάρει μέχρι και διαφορά 17 πόντων αλλά κάθε φορά δεν έμπαινε το μεγάλο καλάθι των δικών μας σε αντίθεση με αυτό του ΠΑΟΚ.  Τα Τρίκαλα ακόμη και με ήττα δεν θα είχαν άσχημο βράδυ αν ο Αρκαδικός δεν έφευγε με νίκη απο την Αμαλιάδα στον πόντο. Τα Τρίκαλα που ευνοούνται σε όλες τις ισοβαθμίες πλην Καβάλας που μάλλον δεν προκάνει ψάχνουν την περίφημη 8η νίκη τους στα δύο τελευταία παιχνίδια, είτε μέσα στο Λαύριο το ερχόμενο Σάββατο ή με τον Απόλλωνα εντός την τελευταία αγωνιστική.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 37-46, 57-64, 79-88

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Σόκο 21 (1), Τζόουνς 11 (3), Βίλιαμσον 6 (1), Καλλές, Ρόμπινσον 24 (4), Κάντουγκαν 7, Καλογιαννίδης, Μπράουν 8 (1), Βαρυτιμιάδης 2
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 2, Βασιλειάδης 9 (3), Μαργαρίτης 6, Σχορτσανίτης 2, Χάτσερ 22 (4), Κακαρούδης 10 (2), Τσόχλας 6 (2), Δέδας, Ντούβνιακ 6 (1), Μάρκοβιτς 14 (1), Κλάντον 11

Το φιλμ

Ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασιστικά στην αναμέτρηση κι έτσι προηγήθηκε γρήγορα με 0-7 (8:30”). Ωστόσο, τα Τρίκαλα αντέδρασαν στη συνέχεια ισοφαρίζοντας σε 11-11 (6:09”), ενώ στα μισά του δεκαλέπτου πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 15-13 (4:34”). Από εκεί και μετά, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον ΠΑΟΚ να προηγείται στο τέλος της πρώτης περιόδου με 22-25 (10′).

Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με +5 (24-29, 8:08”), ενώ με δίποντο του Μάρκοβιτς έστειλαν τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (24-34, 6:26”). Τα Τρίκαλα προσπάθησαν εκ νέου να “απαντήσουν”, όμως ο ΠΑΟΚ αντιστάθηκε κι έτσι πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια με +9 (37-46, 20′).

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι όχι απλώ δεν μπόρεσαν να μειώσουν ακόμα περισσότερο, αλλά είδαν κιόλας τον “Δικέφαλο του Βορρά” να εκτοξεύει στο +17 τη διαφορά (41-58), έπειτα από τρίποντο του Βασιλειάδη. Κάπου εκεί, τα Τρίκαλα αφυπνίστηκαν και με σερί 16-4 μάζεψαν κάπως τη διαφορά, πλησίασαν στους πέντε ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου (57-62, 3:50”), η οποία έκλεισε με 57-64 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, τα Τρίκαλα παρέμειναν κοντά στο σκορ, μέχρι 6:49” πριν το τέλος. Σ’ εκείνο το σημείο, ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα 0-5 σερί εντός ενός λεπτού  (τρίποντο του Κακαρούδη και δίποντο του Χάτσερ), με αποτέλεσμα να ξεφύγει με +11 (63-74, 5:53”). Στη συνέχεια, ο “Δικέφαλος του Βορρά” κράτησε σταθερή μια διαφορά της τάξης των 7-10 πόντων κι έτσι δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικά μέχρι το φινάλε του αγώνα, το οποίο βρήκε νικητές τους παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου.

Αρχικές Πεντάδες:

Τρίκαλα: Ρόμπινσον, Καλλές, Τζόουνς, Σοκό, Βίλιαμσον

Πάοκ: Βασιλιάδης, Σκορτσιανίτης, Τέπιτς, Μαργαρίτης, Χάτσερ

Α’ Δεκάλεπτο

9.35 Μαργαρίτης 0-2

9′ Μαργαρίτης 0-4

4.52 Τζόουνς βολές 2/2 13-13

4.39 Ρόμπινσον κλέψιμο και καλάθι, πολύ καλή αρχή από τον παίκτη των Τρικάλων 15-13

3.32 Κνατούγκαν βολές 1/2 16-13

3.04 Τέπιτς 16-16

2.45 Μπράουν τρίποντο 19-16

2.32 Βασιλειάδης τρίποντο 19-19

2.22 Ρόμπινσον 21-19

1.25 Βασιλειάδης τρίποντο 21-22

1.16 Βίλιαμσον 1/2 22-22

27″ Ντούβνιακ βολές 1/2 22-23