Βρίσκεστε εδώ: Sportrikala.gr » ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ » Super League » Η ΑΕΚ με Bάργκας 1-0 τον Παναθηναϊκό

Η ΑΕΚ με Bάργκας 1-0 τον Παναθηναϊκό

Σκόραρε με απευθείας φάουλ στο 79΄ στο ντέρμπι της 24ης αγωνιστικής της Super League,17dd0145afee46894040bd3760c0413f_L

Ο Βάργκας έβαλε υπογραφή στη νίκη με την οποία η ΑΕΚ καθαρίζει ουσιαστικά τη δεύτερη θέση της κανονικής περιόδου.

Η μοιρασιά στο πρώτο ημίχρονο έμοιαζε βγαλμένη από… μαθηματική εξίσωση. Ακριβώς στα ίσια! Μέχρι το 23ο λεπτό η ΑΕΚ έδειχνε να πατάει καλύτερα στο γήπεδο, απολαμβάνοντας κατοχή της μπάλας που πλησίαζε το 70%, κάτι που δεν έχει συμβεί ποτέ στη φετινή σεζόν. Από το 23 έως το τέλος του ημιχρόνου, η κυριαρχία του Παναθηναϊκού ήταν ολοκληρωτική.

Στο 70΄ ο Ντίντακ σταμάτησε τελευταία στιγμή τον Μπεργκ και στο 78΄ ήλθε η φάση που καθόρισε το ματς. Με μια ανόητη ενέργεια, ο Βλαχοδήμος απέκρουσε με τα χέρια το φάουλ του Βάργκας από 20 μέτρα, χαρίζοντας στην ΑΕΚ νέο φάουλ από ιδανική θέση. Ο άσος από τη Βενεζουέλα ανέλαβε ξανά την εκτέλεση και με αριστοτεχνικό τρόπο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Είναι αναμφίβολα το πρόσωπο του αγώνα, είναι ο άνθρωπος των μεγάλων στιγμών, αφού έχει πετύχει τα γκολ της νίκης τόσο εναντίον του ΠΑΟΚ, όσο και του Ολυμπιακού.

Σίγουρα έχει και τύχη ο Πογέτ, αφού η ΑΕΚ δεν ήταν καλύτερη. Ομως, στο ποδόσφαιρο δεν επικρατεί πάντα ο καλύτερος, αλλά ο πιο ικανός. Κι η ικανότητα του Πογέτ φαίνεται ξεκάθαρα από το γεγονός ότι επί των ημερών του η ΑΕΚ δεν έχει δεχθεί ακόμα γκολ σε ντέρμπι!