Ήττα στη Ρόδο, χαμόγελα λόγω ΠΑΟΚ

KOLOSSOSHEBA2270216

Τα Τρίκαλα BC έχασαν στην Ρόδο με 79-69 αλλά χαμογέλασαν λόγω της ήττας του Αρκαδκού.

Οι “κυανέρυθροι” καταπονημένοι απο τα τρία παιχνίδια μέσα σε εννιά μέρες με μόλις 10 παίκτες στην διάθεση του Κώστα Φλεβαράκη δεν άντεξαν μέχρι το τέλος στην Ρόδο. Μετά απο ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο κατέρρευσαν στις αρχές του  3ου δεκαλέπτου με τον Κολοσσό να κάνει ένα σερί 10-0. Αντέδρασαν στην συνέχεια, κατάφεραν να μειώσουν αρκετές φορές σε απόσταση βολής αλλά κάθε φορά που τα Τρίκαλα πλησίαζαν ένα μεγάλο σουτ είτε απο τον Γεωργαλή (4 στα 7 τρίποντο), είτε απο τον Ρέλεφορντ, είτε απο τον Αχόνεν, ακόμη και απο τον Μπίλλη μεγάλωνε την διαφορά.

Στο τέλος τα …καρδιακά αποφεύχθησαν μετά τα νέα απο την Τρίπολη όπου ο Αρκαδικός σε ένα παιχνίδι γκραν γκινιόλ έχασε απο τον ΠΑΟΚ και παραμένει δύο νίκες πίσω απο τα Τρίκαλα που στο πρώτο παιχνίδι είχαν νικήσει με +28, διαφορά τρομακτικά δύσκολο να καλυφθεί στο μεταξύ τους παιχνίδι την μεθεπόμενη αγωνιστική.

To παιχνίδι

Ο Κολοσσός H Hotels άρχισε καλύτερα στο παιχνίδι, συνολικά βασίστηκε στην αποτελεσματικότητά του έξω από τα 6,75. Με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών αγώνα προηγήθηκε με 11-5 και διατήρησε αυτή τη διαφορά έως το έβδομο λεπτό (19-13). Τα Τρίκαλα Bc Aries στηρίχθηκαν στην επιθετική ικανότητα του Σόκο ο οποίος σημείωσε δέκα πόντους στην πρώτη περίοδο και φρόντισε να μαζέψει τη διαφορά (22-19) μετά από τα πρώτα δέκα λεπτά.

Πολλά λάθη και άστοχες προσπάθειες περιλάμβαναν τα πρώτα πέντε λεπτά της δεύτερης περιόδου. Ο Κολοσσός H Hotels διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα (27-26, 15’), για να ακολουθήσει όμως ένα 7-0 σερί και να αποκτήσει διαφορά οκτώ πόντων (34-26) μετά τη συμπλήρωση δεκαεπτά λεπτών αγώνα. Εκεί οι φιλοξενούμενοι έδειξαν χαρακτήρα καθώς απάντησαν με τον ίδιο. Ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων Γιώργου Τζιάρα, ένα έμμεσο τρίποντο του Ρόμπινσον κι ένα καλάθι του Μπράουν στοιχειοθέτησαν το 0-8 σερί των Τρικάλων BC Aries (34-34). Τελικώς ο Ρέλεφορντ με τρίποντο στην εκπνοή του ημιχρόνου έδωσε το προβάδισμα στον Κολοσσό H Hotels με 37-34.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους οι γηπεδούχοι επέβαλλαν γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι ενώ ο Γεωργαλλής πρόσφερε το περιφερειακό σουτ. Ο Κολοσσός H Hotels έκανε επιμέρους σκορ 13-1 και προηγήθηκε με 50-35 (14’). Η διαφορά έφτασε έως και στα επίπεδα των 17 πόντων (57-40, 27’), αλλά τα Τρίκαλα Bc Aries απάντησαν με επιμέρους σκορ 3-9 και στο τέλος της 3ης περιόδου το σκορ ήταν 60-49 υπέρ των γηπεδούχων. Οι Θεσσαλοί μείωσαν τη διαφορά έως και στα επίπεδα των επτά πόντων (60-53) πριν τη συμπλήρωση ενός λεπτού στην τελευταία περίοδο.

Η αντεπίθεση των Τρικάλων BC Aries δεν είχε συνέχεια. Ο Κολοσσός H Hotels βελτίωσε την άμυνά του – επιθετικά επέμεινε στο τρίποντο – και στα μισά του δεκαλέπτου προηγήθηκε με 68-56. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν διαφορά ασφαλείας έως το τέλος και πέτυχαν την 7η εντός έδρας νίκη τους στο πρωτάθλημα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 37-34, 60-49, 79-69

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Α. Λυκογιάννης): Λίντεν 8 (1), Ρέλεφορντ 14 (2), Σαλούστρος 6, ΜακΓκί 9, Λιούις 14 (2), Λαρεντζάκης, Μπίλης 3 (1), Οικονομόπουλος, Μανωλόπουλος, Ντέιβις 2, Γεωργαλής 14 (4), Αχόνεν 9 (3)

ΤΡΙΚΑΛΑ (Κ. Φλεβαράκης): Σόκο 25 (2), Τζόουνς 9 (1), Βίλιαλμσον, Καλές 2, Ρόμπινσον 10, Κάντουγκαν 3, Τσιλούλης, Τσιάρας 5 (1), Μπράουν 15, Βαρυτιμιάδης

Α΄δεκάλεπτο

Διαιτητές της συνάντησης είναι οι κ.κ. Πηλοϊδης, Π. Αναστόπουλος, Βαρδάλος

Οι αρχικές πεντάδες:
Κολοσσός Ρόδου (Α. Λυκογιάννης): Ρέλεφορντ,  Σαλούστρος, Λιούις, Λίντεν, Μακ Γκι

0.16 Μπράουν 34-34

Με τρίποντο στην εκπνοή του Ρέλεφορντ 37-34 το ημίχρονο στο “Βενετόκλειο”

Γ΄δεκάλεπτο

9.43 Λιούις 39-34

9.08 Μακ Γκι καλάθι, 41-34 και φάουλ.Μέσα και η βολή, 42-34

(*) Ζωντανά το παιχνίδι απο την Ρόδο, κάντε κλικ δεξιά ή αριστερά στα banner και συντονιστείτε με το www.sportrikalaradio.gr για την περιγραφή του αγώνα σε μετάδοση Γιάννη Αρφαρά.

0.26 Ο Σόκο καλάθι, 79-68 και φάουλ. Μέσα και η βολή 79-69

0.08 Ο Μακ Γκι χάνει δύο βολές, τέλος αγώνα ήττα για τα Τρίκαλα BC Aries με 79-69