Ισοπαλία στο “Ελ Πάσο” κι ακόμα πιο μακριά ο ΑΟΤ

18e7e1c19838bf4c9e92fb384f174791_XL

Γλίτωσε ήττα ο ΑΟΤ στην Καλλιθέα σε ένα παιχνίδι με άσχημη εμφάνιση που έμεινε τελικά στο 1-1

Ήθελε νίκη, όμως έμεινε σε ισοπαλία ο ΑΟΤ στο κρίσιμο ματς με την Καλλιθέα. Υπό άλλες προϋποθέσεις σε ένα άλλο τάιμινγκ της σεζόν ίσως το 1-1 των Τρικάλων μέσα στο «Ελ-Πάςο» και στην κόντρα με την αξιόμαχη και φορμαρισμένη Καλλιθέα , θα θεωρούνταν επιτυχία. Και είναι επιτυχία, αφού αποφεύχθηκε τουλάχιστο το σενάριο της ήττας σε μια δύσκολη έδρα του πρωταθλήματος και σε μία πολύ άσχημη βραδιά .

Και η βραδιά ήταν άσχημη μέχρι το 80 αφού η ομάδα δεν μπορούσε να «σταυρώσει» μπαλιά της προκοπής, δεν είχε «νεύρο»,  δεν είχε φάσεις και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Ντουρμισάι  στο 17’ όταν έγινε το 1-0. Η Ισοφάριση ήρθε στο 86’ από κεφαλιά του Ντόικιτς και αποφεύχθηκε η ήττα

Όμως είναι γεγονός πως οι «κυανέρυθροι» ήθελαν «τρίποντο» απ αυτό το ματς για να κάνουν κατ αρχή  μια  νίκη ψυχολογίας. Αλλά και για να μην χάσουν επαφή με την κορυφή. Δεν τα κατάφεραν . ωστόσο στο ντεμπούτο του από το τιμόνι της ομάδας  ο Σταυρος Ψιμουλάκης (4ος προπονητής στη φετινή σεζόν) είχε εμπνεύσεις που δεν βοήθησαν την ομάδα , τουλάχιστο στο α ημίχρονο.

Τα ερωτηματικά για Ναβάρο-Στεφάνοβιτς Βρούτσινα

Ο 57χρονος τεχνικός άφησε κατ αρχή εκτός αποστολής του αγώνα τον Ναβάρο (θα δοθούν προφανώς εξηγήσεις για την κίνηση αυτή γιατί είναι γεγονός πως ο μέσος έδειχνε σημάδια κόπωσης ακόμα και στις προπονήσεις).

Η σουπερ έκπληξη όμως της ημέρας ήρθε με την ανακοίνωση της ενδεκάδας όταν διαπιστώθηκε πως ο Στεφάνοβιτς- ο κατά τεκμήριο καλύτερος παίκτης της ομάδας στο δημιουργικό κομμάτι-  έμεινε έξω από αυτή , ενώ και ο Βρούτσινα κρατήθηκε στον πάγκο, προφανώς για λόγους τακτικής.

Η τακτική όμως αυτή δεν έφερε αποτελέσματα αφού ούτε ο Κουατέ,  ούτε ο Φαγιέ,  ούτε ακόμα και οι άλλοι παίκτες βρέθηκαν σε καλή μέρα, η ομάδα δεν είχε ρυθμό δεν είχε νεύρο δεν είχε τίποτα στο πρώτο ημίχρονο αλλά και στις αρχές της επανάληψης και όταν επιτέλους ξύπνησε και έβγαλε  πίεση (μετά την είσοδο  Στεφανοβιτς- Βρούτσινα στο τερέν) κατάφερε τουλάχιστο να σώσει την παρτίδα αποφεύγοντας την ήτα με το γκολ του Ντόικιτς στο 86’ Τα Τρικαλα πάντως θα μπορούσαν να …κλέψουν το «τρίποντο» στις καθυστερήσεις όμως και σ’ αυτή την πρόκληση η ομάδα δεν ήταν στην πρίζα, ο Κουσκουνάς αν και βγήκε σε θέση βολής απέτυχε να σκοράρει , έμεινε το 1-1 και  άνοιξαν οι αποστάσεις από το δίδυμο της κορυφής.

ΣΚΟΡΕΡ: 18’ Ντουρμισάι – 86’ Ντόκιτς

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Λουκάς Καραδήμος): Μιχελής, Λεβέντης, Μουκτάρης, Τσώνης, Τζάκσον, Τεγούσης, Σταύρου, Μπέλης (62’ Μπούζας), Γκίνη (86’ Φράγκος), Ντουρμισάι (70’ Σταμόπουλος), Μασένα.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Σταύρος Ψιμουλάκης): Χιώτης, Λαμπάκης, Ντόικιτς, Κοντοδήμος, Μουμίν, Ριζογιάννης, Σερζίνιο, Φαγιέ (54’ Ζώνας), Γουάτο (58’ Στεφάνοβιτς), Δουκάκης (65’ Βρούτσινα), Κουσκουνάς.

*Εργοτέλης και Ολυμπιακός Βόλου έχουν αποσυρθεί από το πρωτάθλημα

Παρακολουθείστε και ακούστε την εξέλιξη του αγώνα από το sportrikala και το ιντερνετικό sportrikala-radio

Κρίσιμο ματς σήμερα για τον ΑΟΤ στην Καλλιθέα. Οι “κυανέρυθροι ”  θέλουν  νίκη για να αφήσουν πίσω τους τα τελευταία άσχημα αποτελέσματα

Με επιθετικούς προσανατολισμούς στο παιχνίδι ο ΑΟ Τρίκαλα, όπως είχε προαναγγείλει ο Σταύρος Ψιμουλάκης που κάνει ντεμπούτο από τον πάγκο της ομάδας

Δεκαεννιά ποδοσφαιριστές πήρε στην αποστολή ο προπονητής . έκπληξη πάντως αποτέλεσε ο αποκλεισμός του Ναβάρο!!!

Από την δεκαοκτάδα αποκλείστηκε και ο Σαρακατσάνος ενώ δεν ξεκίνα ενδεκάδα ο Στεφανοβιτς, ο κατά τεκμήριο καλύτερος και πιο ποιοτικός δημιουργικός παίκτης της ομάδας

Αν μη τι άλλο ο Ψιμουλάκη βάζει τη σφραγίδα του στο παιχνίδι πριν καλά καλά γίνει η σέντρα…

Παρών στον αγώνα ο μεγαλομέτοχος της ΠΑΕ  αλλά και ο δήμαρχος Τρικάλων που σήμερα ήρθε στην Αθήνα για υπηρεσιακούς λόγους στην Αθήνα

Καλλιθέα: Μιχελής, Λεβέντης, Σταύρου, Τσώνης, Μουκτάρης, Γκίνη, Τεγούσης, Μασένα, Μπέλης, Τζάκσον, Ντουρμισάι

ΑΟ Τρίκαλα: Χιώτης, Λαμπάκης, Κοντοδήμος, Μουμίν, Ντόικιτς, Κουατέ, Φαγιέ, Ριζογιάννης, Σερτζίνιο, Δουκάκης, Κουσκουνάς

Έναρξη του αγώνα με πρώτο σφύριγμα από τον διαιτητή της αναμέτρησης ο κ. Μπλάνας (Μεσσηνίας)

Βοηθοί του στο ματς οι συντοπίτες Λάμιας και  Σερεμέτης ( επίσης από την ΕΠΣ Μεσσηνίας).

Στο Γ Λαμπράκης της Καλλιθέας βρίσκονται Τρικαλινοί που ζουν κι εργάζονται στην Αθήνα και ήρθαν να ενισχύσουν την ομάδα

Στο 2’ ‘ Δυαντό σουτ του  Ντουρμπισάι άουτ

Στο 5’ ‘ σουτ του Φαγιέ μπλόκαρε ο  Μιχελής

Στο 8’ Ο Κουσκουνάς … βρήκε δίχτυα αλλά το γκολ δεν μέτρησε λόγω επιθετικού φάουλ

15’ Από σέντρα Τζάκσον και αναταραχή έπιασε σουτ ο Μαένα και έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού και αουτ

17 Γκολ για την Καλλιθέα 1-0

Σε κόντρα επίθεση της Κλαλιθέας ο μασένα ξέφυγε μπήκε περιοχή έπιασε σουτ που απέκρουσε ο Χιώτης , όμως δεν υπήρξε αντίδραση από αμυντικούς και ο Ντουρμισάι  έγραψε το 1-0

Το β μέρος ξεκινά με κάρτα στον Μουμιν  και ένα μακρινό σου του Μπελή στο 48 που δεν βρήκε εστία

20 ‘  Σε ταραχή η τρικαλινή ομάδα μετά το  1-0, στο 20’ γλίτωσε και από δέυτερο πάλι από συνδυασμό  του  Μασένα με τον  Ντουρμισάι , όμως το σουτ του τελευταίου έφυγε  άουτ

25′ Από επιθετική πρωτοβουλία του Λαμπάκη , ο Κουσκουνάς πήρε μπάλα αλλά δεν μπόρεσε να βρει στόχο

Το ματς φτάνει στο ημίωρο με λίγες καλές φάσεις και και αναιμική παρουσία από τους κυανέρυθρους που δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό στο πρωτο 20λπετο

Πήραν μέτρα τα Τρίκαλα μετά το 25′  Εχουν καλύτερη παρουσία όμως ακόμα δεν έχουν φτιάξει κλασική ευκαιρία

32 Από μπαλιά του Σερτζίνου, ο Ντόικιτς πήρε κεφαλιά αλλά δεν ανησυχησε τον γκολκίπερ των γηπεδούχων

Σήκωσε πάικτες από τον πάγκο ο Ψιμουλάκης Βρούτσινα Στεφανοβιτς και Στουρναρας τρέχουν σε ζέσταμα

37’ Ατομική του Μπελλη , όμως δεν είχε συνέχεια και η φάση κατέληξε άουτ

Πέντε ακόμα λεπτά για το φινάλε του α’ ημιχρόνου και ο ΑΟΤ είναι πίσω στο σκορ

Τέλος πρώτου ημιχρόνου  Καλλιθέα-Τρίκαλα 1-0

Έναρξη β’ ημιχρόνου

Ο Ψιμουλάκης δεν προχώρησε σε καμία αλλαγή ενώ η ομάδα χωλαίνει κυρίως στη μεσαίας γραμμή

Τα Τρίκαλα έχουν μπροστά τους ένα καυτό 45λεπτο για να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ

53′ Αλλαγή από Τρίκαλα μέσα ο  Ζώνας και αποχωρεί  οΦαγιέ

57′ Δευτερη Αλλαγή για τον ΑΟ Τ , αποχωρεί Κουατέ και μπαίνει επιτέλους ο  Στεφάνοβιτς

Κίτρινη στο Τεγουση της Καλλιθέας. Στη φάση αυτή μια μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού παικτών

κίτρινη κάρτα πήρε ο Ζωνας του ΑΟΤ μόλις λίγα λεπτά από την είσοδο του στο ματς

61′ πρώτη αλλαγή για την Καλλιθέα μπαίνει στο τερέν ο Μπούζας και αποχωρεί ο  Μπελλής

Λίγα πράγματα από τους κυανέρυθρους στο παιχνβίδι, απογοητευτική η ανάπτυξη που βασίζεται σε κάποιες ατομικές

65′ Τρίτη αλλαγή για τα  Τρίκαλα , βγήκε ο Δουκάκης και μπήκε ο Βρούτσινα

68’Βγήκε μια…υποψία φάσης από τους κυανέρυθρους με σουτ του Στεφανοβιτς που κράτησε ο Μιχελής

72′ Δευτερη αλλαγή για τους γηπεδούχους βγαίνει ο σκόρερ Ντουρμισάι και μπαίνει στο ματς ο Σταμόπουλος

Αναταραχή στην αμυντική γραμμή των Τρικάλων στο δίλπετο 72-74′ με τους γηποεδούχους να ψάχνουν δεύτερο γκολ χωρίς όμως να έχουν κλασική ευκαιρία, Αυτή τη φορά καθάρισε ο Χιώτης

75′ ‘ Ατομική και σουτ του βρούτσιαν χωρίς αποτέλεσμα, η μπάλα άουτ

79’ Η Καλλιθέα απειλεί με δεύτερο γκολ , ο Μασένα μπήκε στην περιοχή έπιασε σουτ αλλά ευτυχώς καθάρισε και πάλι ο Χιώτης

Μονότονο  και προβλεψιμο το παιχνίδι των κυανέρυθρων που βασίζεται είτε σε κάποιες ατομικές που δεν φτιάχνουν καλές προυποθέσεις, είτε σε μακρινές μπαλιές προς τον Κουσκουνά που πάντως δεν είναι στη μέρα του , όπως εξάλου και πολλά ατού της ομάδας

Μπαίνουμε στο τελευατίο δεκάλεπτο και ο ΑΟΤ λίγα πράγματα βελτιώσε στην εικόνα του μέσα στο γήπεδο

85′ ΓκΟΟΟΛ για τον ΑΟΤ 1-1

Από κόρνερ του Σερτζίνιο , η μπάλα έφτασε στην περιοχή και οΝτόικιτς με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα 1-1

87′ Τρίτη αλλαγή η Καλλιθέα μπήκε ο Φράγκος και βγήκε ο Γκίνης

88′ Μεγάλη ευκαιρία για την Καλλιθέα να καθαρίσει το ματς Από σέντρα του Στάυρου, ο Φράγκος βγήκε φάτσα με την εστία αλλά σουταρε πάνω στον Χιώτη

90′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΟΤ, σε κόντρα επίθεση και από μπαλιά του Στεφάνοβιτς, ο Κουσκουνάς βγήκε σε θέση βολής αλλά δεν μπόρεσε να βρεί ετία έστειλε την μπάλα άουτ

Παίζουμε πλέον τις καθυστςερήσεις του αγώνα και μένει το 1-1

Με επιθετικό φάουλ σταμτά την ατομική του βρούτσινα , ο διαιτητής της αναμέτρησης