Διπλό Απόλλωνα στο Μενίδι

Με το γκολ του Εμανουέλ Κονέ, ο Απόλλων Σμύρνης νίκησε εκτός έδρας με 1-0 τον Αχαρναϊκό

Στην κορυφή – περιμένοντας τα αποτελέσματα των ΑΕΛ και Κέρκυρας – βρίσκει η αυλαία της 20ής αγωνιστικής της Football League τον Απόλλωνα Σμύρνης.

Η “Ελαφρά Ταξιαρχία” νίκησε με 1-0 τον Αχαρναϊκό, εκτός έδρας, με το γκολ του 29χρονου Ιβοριανού μεσοεπιθετικού, Εμανουέλ Κονέ, να κρίνει την αναμέτρηση.

Οι “κυανόλευκοι”, πήραν προβάδισμα μόλις στο δεύτερο λεπτό χάρη στο γρήγορο γκολ του Εμανουέλ Κονέ, κατέκτησαν το δεύτερο διαδοχικό τους τρίποντο, διεύρυναν το αήττητο σερί τους στα έξι παιχνίδια και μέχρι την Κυριακή – όταν κι αγωνίζονται ΑΕΛ και Κέρκυρα –  θα βρίσκονται στην 1η θέση.

Το γκολ του Κονέ προήλθε με δυνατό συρτό σουτ εκτός περιοχής – μετά από πάσα του Βάντερσον – το οποίο ανάγκασε τον Παγούδη να μαζέψει την μπάλα από τα δίχτυα της εστίας του.

Στο ένατο λεπτό του ματς, οι παίκτες του Αχαρναϊκού διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε χέρι που έγινε από τον Φατιόν στο τείχος, όμως ο ποδοσφαιριστής του Απόλλωνα είχε το χέρι στο πρόσωπο. Η καλύτερη ευκαιρία των γηπεδούχων ήρθε στο 43ο λεπτό, όταν ο Παβίτσεβιτς δεν μπόρεσε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, περισσότερη μπάλα έπαιξαν τα… λάθη με τους παίκτες του Αχαρναϊκού να έχουν την μπάλα στην κατοχή τους, ωστόσο να μην μπορούν να τη μετουσιώσουν σε ευκαιρίες.

ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ (Τίμος Καβακάς): Παγούδης, Εμέκα, Παγώνης (20′ Μουστάκης), Χριστοφιλέας, Κωστόπουλος, Όμο, Μήλιος (46′ Ματσούκας), Πολίμος, Ομπράντοβιτς, Παβίσεβιτς, Μπέλιτς (59′ Ταμπάκης).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μπάμπης Τεννές): Αποστολίδης, Πάνος, Κύργιας, Δεληζήσης, Ψιάνος, Φατιόν, Κονέ (44′ Φαρινόλα), Ρουσάκης, Μπουντόπουλος (59′ Παρπέξ), Βάντερσον (89′ Σουνάς), Τζιώρας.

Διαιτητής: Γρατσάνης (Τρικάλων)

Βοηθοί: Τζάνης (Τρικάλων), Δ. Τίκας (Καρδίτσας)

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής

Παρασκευή 19 Φεβρουαρίου

Αχαρναϊκός – Απόλλων Σμύρνης 0-1 (2′ Κονέ)

Κυριακή 21 Φεβρουαρίου

Κέρκυρα – Πανελευσινιακός (15:00, ΕΑΚ Κέρκυρας)

Αγροτικός Αστέρας – Πανσερραϊκός (15:00, Γήπεδο «Δ. Κοντικάκης»)

Κισσαμικός – Ζάκυνθος (15:00, Δημ. Μάλεμε)

ΑΕΛ – Παναιγιάλειος (18:00 ΟΤΕ, AEL FC Arena)

Δευτέρα 22 Φεβρουαρίου

Παναχαϊκή – Αν. Καρδίτσας (15:00)

Καλλιθέα – Τρίκαλα (18:00 ΟΤΕ, Δημ. «Γρ. Λαμπράκης»)

Ο αγώνας μεταξύ των ΠΑΕ ΛΑΜΙΑ 1964 – ΠΑΕ ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ δεν θα διεξαχθεί σύμφωνα με την έγγραφη παραίτηση της ΠΑΕ ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ από το Πρωτάθλημα της FOOTBALL LEAGUE ΟΠΑΠ αγωνιστικής περιόδου

2015-2016.

Ο αγώνας μεταξύ των ΠΑΕ ΧΑΝΙΑ ΑΟ – ΠΑΕ ΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ 1937 δεν θα διεξαχθεί λόγω ληξιπρόθεσμων οφειλών της ΠΑΕ ΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ, σύμφωνα με το άρθρο 33 παράγραφος 1 & 4 του

Π.Κ. της ΕΠΟ.

Το γήπεδο τέλεσης του αγώνα μεταξύ των ΠΑΕ ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 2005 – ΠΑΕ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ, θα ορισθεί και θα γνωστοποιηθεί εγκαίρως με νεότερο έγγραφο.