Βρίσκεστε εδώ: Sportrikala.gr » Ροή ειδήσεων » Μετάλλια αθλητών Τρικαλινών συλλόγων στο Πανελλήνιο

Μετάλλια αθλητών Τρικαλινών συλλόγων στο Πανελλήνιο

Το πανελληνιο πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου έφερε διακρίσεις αθλητών-τριών  που ανήκουν στο δυναμικό τρικαλινών Συλλόγων

Πιο συγκεκριμένα η Φιλάνδρα στα 800μ. και η Μαρινάκου στα 1500μ. της ΓΕΑΤ,  κέρδισαν χρυσό μετάλλιο , ενώ  ασημένια  κετέκτησαν οι Αγορίτσας της ΓΕΑΤ στα 200μ. και Νάκος του ΓΣ Τρικάλων στα 400μ  Χαλκινο μετάλλιο κέρδισε  η Καλαθά του ΓΣ Τρικάλων στο ύψος αλλά και ο Σουλιώτης στα 400 μέτρα.

ο Εμμανουήλ Καραλής, που κατάφερε να βελτιώσει την απόλυτη κορυφαία επίδοση όλων των εποχών στον κόσμο στην κατηγορία των Παίδων στο επί κοντώ.

Ο αθλητής του Βασίλη Μεγαλοοικονόμου ξεπέρασε τα 5,53 μ. με την πρώτη προσπάθεια  και έγινε ο κορυφαίος αθλητής του πλανήτη στην κατηγορία του. Ο Καραλής στη συνέχεια δοκίμασε στα 5,60 μ., όπου είχε πολύ καλό το πρώτο άλμα.

Η προηγούμενη κορυφαία επίδοση όλων εποχών στον κόσμο ήταν το Ζερμάν Κιαραβίλιο με 5,51 μ. από τις 1/5/2004. Για δέκατη φορά στην καριέρα του ο Δημήτρης Τσιάμης καταφέρνει να ολοκληρώσει τον αγώνα του στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κλειστού νικητής. Αυτή τη φορά, ο αθλητής του Θανάση Σιούντρη χρειάστηκε να «προσγειωθεί» στα 16,28 μ., για να κατακτήσει την πρώτη θέση.

Τις εννέα νίκες έφτασε η Ελενα Φιλάνδρα στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου. Η πρωταθλήτρια των μεσαίων αποστάσεων, προσπάθησε να κυνηγήσει μια καλή επίδοση, όμως, ο ρυθμός που είχε η κούρσα δεν της επέτρεψε κάτι καλύτερο από το 2.05.80, που τελικά πέτυχε. Η έμπειρη δρομέας βοήθησε ιδιαίτερα την συναθλήτρια της Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου να βελτιώσει το απόλυτο ατομικό της ρεκόρ με 2.005.80. Η τριάδα των νικητριών έκλεισε με την Ευγενία Παπαδημάτου με 2.14.30.

Στη βαθμολογία ο Ολυμπιακός ήταν πρώτος στους Ανδρες με 49 β., μπροστά από την Κηφισιά (44) και τον Παναξιακό (28), νεώ στις γυναίκες η νίκη πήγε στην ΑΕΚ (42) και ακολούθησαν οι Πανιώνιος (30,5), Παναξιακός (24).