Νίκησε κι έπιασε 2η θέση η Κέρκυρα

Η Κέρκυρα κέρδισε  με 2-1 του Αγροτικού και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της football league

makridis

Με πρωταγωνιστή τον Αλέξανδρο Κόντο, η Κέρκυρα έβαλε τις βάσεις για τη νίκη κόντρα στον Αγροτικό Αστέρα, αλλά το γκολ του Μρντάκοβιτς που μείωσε σε 2-1… την άγχωσε για το τελευταίο ημίωρο της αναμέτρησης χωρίς, όμως, συνέπειες. Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη είχε μια άκαρπη υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο, δεν έκανε φάσεις και όλα έδειχναν πως θα πάει με την «λευκή» ισοπαλία στο ημίχρονο.

Μια έμπνευση του Αλέξανδρου Κόντου, όμως, ήταν ικανή να αλλάξει τα δεδομένα και η πάσα του στην πλάτη της άμυνας ήταν ιδανική για τον Παναγιώτη Ζορμπά που με σουτ στην κίνηση άνοιξε το σκορ για την Κέρκυρα στο 45ο λεπτό.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους δεν ήρθε σημαντική αντίδραση από τον Αγροτικό Αστέρα παρά τις δύο αλλαγές και πάλι ο Αλέξανδρος Κόντος έκανε την διαφορά με έναν «κεραυνό» από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βοσνιάδη για το 2-0 στο 57ο λεπτό.

Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση στην πρώτη… ουσιαστικά τελική τους προσπάθεια και ο Μρντάκοβιτς στο εκμεταλλεύθηκε την πάσα του Νταβίντοφ και μείωσε σε 2-1 (65′) που ήταν και το τελικό σκορ μετά από ένα τελευταίο μισάωρο… μαζί με τις καθυστερήσεις που δεν είχε σημαντικές φάσεις από καμία πλευρά.

ΚΕΡΚΥΡΑ – ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ 2-1
ΣΚΟΡΕΡ: 45′ Ζορμπάς, 57′ Κόντος – 65′ Μρντάκοβιτς
ΚΟΚΚΙΝΗ: 90′ Βενέτης
ΚΕΡΚΥΡΑ (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Γκόμες, Ντιόγκο, Βενέτης, Ιωάννου, Κρητικός, Νίκιτς (53′ λ.τ. Ανδρεόπουλος), Κόντος (70′ Αρναρελλης), Ζορμπάς (82′ Μακρίδης), Ντουαλά, Παμλίδης.
ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Γκόραν Στεφάνοβιτς): Βοσνιάδης, Σκλιοπίδης, Κνέζεβιτς (46′ Μπάρμπας), Καπίας, Αμαραντίδης, Μακρυδημήτρης (66′ Βελλίνης), Τσεμπερίδης, Νταβίντοφ, Συμελίδης (46′ Μπιτάνγκ), Καθάριος, Μρντάκοβιτς.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Συμεωνίδης (Πιερίας) ΒΟΗΘΟΙ: Μωυσιάδης, Στεφούλης (Γρεβενών)