O Άρης λύγισε την Άλμπα Βερολίνου

Με ξέσπασμα στο τελευταίο εξάλεπτο του αγώνα, ο Αρης «εκτέλεσε»  την Αλμπα Βερολίνου

B1A7E35B2308B182D76AA716645C7B0E

Με ξέσπασμα στο τελευταίο εξάλεπτο του αγώνα, ο Αρης «εκτέλεσε»  στο Αλεξάνδρειο, για την 4η αγωνιστική των «32» του Eurocup, την Αλμπα Βερολίνου με 73-63. Αποτέλεσμα που του έδωσε τη δεύτερη νίκη του στη φάση, για τη δεύτερη τη τάξει ευρωπαϊκή διοργάνωση, με το οποίο, ωστόσο, δεν κάλυψε τη διαφορά των 15 πόντων (82-67), με την οποία έχασε από την αντίπαλό του, την περασμένη εβδομάδα, στη Γερμανία. Κορυφαίοι για τους Θεσσαλονικείς ήταν οι Τζερέλ ΜακΝίλ (25 π., 5 ριμπ., 3 κλ), Βασίλης Σίμτσακ (18 π., 4 ριμπ, 1 κλ., 1 ασ.). Ξεχώρισαν για την Αλμπα οι Ελμεντιν Κικάνοβιτς (15 π., όλοι στο πρώτο ημίχρονο), Γουίλ Τσέρι (14π., 7 ριμπ, 4 κλ., 3 ασ.), Ντράγκαν Μιλοσάβλιεβιτς (14 π. , 6 ριμπ., 3 ασ.).

Με τον Κικάνοβιτς να εκτελεί, η Αλμπα είχε τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Λίγο την ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο προηγήθηκε με 4 πόντους (15-19), με τον Αρη να ανατρέπει πλήρως το σκηνικό στη δεύτερη περίοδο. Περιορίζοντας τα λάθη, αλλά και το βασικό επιθετικό εκφραστή των Γερμανών, βρίσκοντας, παράλληλα, δρόμο προς το καλάθι με τους ΜακΝίλ, Σίμτσακ, «έτρεξε» σερί 13-2, που του έδωσε τα ηνία στο ματς με +7 (15’ 28-21).

Η εκτελεστική δεινότητα του Μιλοσάβλιεβιτς από τα 6.75, έφερε τους φιλοξενούμενους σε απόσταση μισού καλαθιού στο 18’ (34-33), για να «απαντήσουν» οι «κίτρινοι» με επιμέρους σκορ 10-3, που τους έδωσε «αέρα» 8 πόντων στο 21’ (44-36). Διαφορά που έμεινε στο ίδιο επίπεδο ως το 26’ (53-45), χρονικό σημείο στο οποίο οι πρωτοβουλίες του Τσέρι έβαλαν ξανά στο ματς την Αλμπα. Η γερμανική ομάδα πλησίασε, εκ νέου, στον πόντο (55-54) στο 30’, με τους ΜακΝίλ, Σίμτσακ να αναλαμβάνουν ξανά… δράση για τους Θεσσαλονικείς, στέλνοντας τη διαφορά στο +6 (60-54).

Διαδοχικοί πόντοι του Τσέρι έγραψαν στο ταμπλό το 60-59, στο 34’, σημείο που αποτέλεσε και την τελευταία επαφή της Αλμπα με το σκορ. Με τους «κίτρινου» να… πατούν γκάζι (12-0), η διαφορά, λίγο πριν από το φινάλε, πήγε στο +13, με 72-59, με την προσπάθεια στα δευτερόλεπτα για την ολοκλήρωση του αγώνα να εστιάζεται, από τους μεν παίκτες του Αρη να την ανεβάσουν πάνω από τους 15 πόντους (όσο έχασαν στην αναμέτρηση στη Γερμανία) και αυτούς της Αλμπα να την περιορίσουν, γεγονός, εν τέλει, που κατάφεραν.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 42-34, 55-54, 73-63

Διαιτητές: Μικιεβιτς (Πολωνία), Σίλβα (Πορτογαλία), Μπιέντιτς (Βοσνία)

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Ξανθόπουλος, Πελεκάνος 2, Γουάιτ 6, Γουότερς 11 (1), Ζάρας, Χάγκινς 6, Κοέν 5, Μούρτος, Σίμτσακ 18, ΜακΝίλ 25 (1)

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Σάσα Ομπράντοβιτς): Λόουερι 7 (1), Κινγκ 1, Ακπιναρ, Κικάνοβιτς 15, Λόντσαρ 4, Βάργκας, Βόλφαρθ, Μιλοσάβλιεβιτς 14 (3), Τσέρι 14 (2), Γουάτ 8