Η κίνηση της Football league -Αποτελέσματα

Με την ήττα τους τα Τρίκαλα έμειναν πίσω στη βαθμολογία. Δείτε τα αποτελέσματα

Τεράστιο βήμα για την άνοδο στη Super League έκανε ο Απόλλων Σμύρνης, νικώντας εκτός έδρας τα Τρίκαλα 1-0 στο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής, που έγινε μπροστά σε 3.000 περίπου θεατές, παρά το πολικό ψύχος στον κάμπο.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» υποχρέωσε τη θεσσαλική ομάδα στην πρώτη εντός έδρας ήττα της, ύστερα από οκτώ παιχνίδια, την άφησε πέντε βαθμούς πίσω της, πλησιάζοντας την πρωτοπόρο Λάρισα στο βαθμό

Το πολύτιμο γκολ ήρθε στο 72′ σε φάση διαρκείας με σκόρερ τον Φατιόν, με τους γηπεδούχους να δημιουργούν ευκαιρίες, αλλά να μην τις εκμεταλλεύονται

Όρθια και στα Χανιά η Λάρισα

Ο ένας μπλόκαρε τα ατού του άλλου, οι λίγες ευκαιρίες δεν αξιοποιήθηκαν κι έτσι απόλυτα φυσιολογικά ήρθε το ισόπαλο 0-0 ανάμεσα στα Χανιά και τη Λάρισα στα Περιβόλια, στον αγώνα που άνοιξε τη 16η αγωνιστική.

Διπλό ανόδου ο Απόλλων, μοιρασιά στα Περιβόλια (vid)

Η Λάρισα, προερχόμενη από τρεις σερί νίκες με 2-0, διατήρησε ανέπαφη την εστία της και στα Περιβόλια, αλλά και το εκτός έδρας αήττητο (τρεις νίκες, πέντε ισοπαλίες).

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι κι είχε ελάχιστες καλές στιγμές. Τα Χανιά στο 26′ πλησίασαν στο γκολ, αλλά στην προβολή από τον Γκέσιο η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 2ο ημίχρονο και μετά το 60ό λεπτό η Λάρισα ήταν καλύτερη κι έφθασε κοντά στο γκολ στο 84′, όταν μετά το κόρνερ του Μονιάκη, ο Βέρτζος έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Ιωαννίδης έδιωξε την μπάλα προ της γραμμής

Χανιά (Λυρώνης): Πρίφτης, Παγώνης, Ιωαννίδης, Διαμαντόπουλος, Καρτσαμπάς, Ρίκκα, Μασάδο (84′ Μπριλάκης), Δεινόπαππας, Τσούτσης (74′ Χατζηλιάδης), Νάκας (67′ Σάντερσον), Γκέσιος.

ΑΕΛ (Ντόστανιτς): Ξενοδόχοφ, Μασούρας, Μονιάκης, Κομεσίδης, Βέρτζος, Αναστασόπουλος (58′ Λαμπρόπουλος), Μπανούσης, Μπουντόπουλος (77′ Κρητικός), Κουτσιανικούλης (71′ Ροβίθης), Ουρτάδο, Μπόγιοβιτς.