Ο Κρόνος κέρδισε το δεύτερο τοπικό ντέρμπι ΦΩΤΟ

Η ομάδα του Κρόνου ήταν η νικήτρια στο τοπικό ντέρμπι της Α1 ΕΣΚΑΘ

SONY DSC

Στο ραντεβού της 11ης αγωνιστικής έδειξε χαρακτήρα και επικράτησε των Ικάρων με 76-67 μέσα στο ΕΑΚ της Μπάρας που είναι κοινή έδρα και των δύο σωματείων

Οι γηπεδούχοι  μπήκαν στο παρκέ έχοντας ακόμα το νου τους στο προηγούμενο παιχνίδι και  δεν τα πήγαν καλά στην αρχή, δεν είχαν ή τουλάχιστο δεν έβγαλαν καλές συνεργασίες στο α’ ημίχρονο και πριν καλά-καλά αντιληφθούν τι συμβαίνει στο παιχνίδι, βρέθηκαν 5-8  πόντους πίσω από τους  αντιπάλους τους Οι Ίκαροι  προηγήθηκαν με 13-17  στην α’ περίοδο

οι Ίκαροι είχαν κεφάλι στο σκορ και στα δύο δεκάλεπτα και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 31-34 σε ένα κλειστό και άναρχο παιχνίδι. Φτωχό το θέαμα, μικρό το σκορ, μικρό και το προβάδισμα των κιτρινόμαυρων σ’ αυτό το κομμάτι της αναμέτρησης,

Ωστόσο όλα άλλαξαν από το ξεκίνημα της επανάληψης αφού οι παίκτες του Κρόνου έβγαλαν ενέργεια στο παρκέ, έτρεξαν έβαλαν σημαντικά καλάθια και το κυριότερο; Έπαιξαν άμυνα και αποσυντόνισαν τους αντιπάλους τους που σε γενικές γραμμές ήταν χαλαροί αφού δεν πιέζονταν από βαθμολογικές καταστάσεις για να παρουν τη νίκη

Τα δεκάλεπτα:  13-17, 31-34, 55-47, 76-67 τελικό.

Κρόνος(Παλάτος):  Τσέτης 17, Αμβράζης 6, Πανάρας, Γουλιώτης 11, Πλαφάς 16, Τεκούσης 10(2), Τζάννης, Λέτσιος Μπίζιος 2, Δήμος 14.

Ικαροι(Κουρμέτζας): Φούντας 2, Παπανδρέου 11, Αργύρης 10, Λιβιτσάνος 14,  Τσιτσάνης 4, Μπαρμπαρούσης 6, Τρούπης 8, Χατζής 12.