Βρίσκεστε εδώ: Sportrikala.gr » ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ » ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ » «Κόλλησε» στο Παγκρήτιο ο ΑΟΤ κι έμεινε πίσω

«Κόλλησε» στο Παγκρήτιο ο ΑΟΤ κι έμεινε πίσω

20160118_170408_resized

Ισόπαλο 1-1 τελείωσε το παιχνίδι στην Κρήτη ανάμεσα στον Εργοτέλη και τον ΑΟΤ.

Στα λόγια μπορεί το παιχνίδι στο Παγκρήτιο με τον Εργοτέλη να θεωρούνταν εύκολο καθώς οι Κρητικοί είναι ένα βήμα προ της διάλυσης και έχουν χάσει πάνω από δέκα παίκτες τις τελευταίες μέρες.

Ωστόσο μέσα στο γήπεδο τα Τρίκαλα δεν έδειξαν εικόνα ομάδας που διψάει για την νίκη. Ένα ελαφρυντικό ήταν σίγουρα το χαλάζι αλλά και το βαρύ τεραίν, ωστόσο αυτό ίσχυε και για τον Εργοτέλη.

Τα Τρίκαλα ευτύχησαν να προηγηθούν από σπόντα με αυτογκολ του Γιαλούση μετά από σουτ του Ναβάρο αλλά στην επανάληψη δεν έκαναν τίποτα για να μπορέσουν να πετύχουν και ένα δεύτερο γκολ για να εδραιώσουν την νίκη.

Ο κόουτς Μαραντάς θεωρώντας προφανώς αρκετό το 0-1 έβγαλε από το χόρτο τον δημιουργό Στεφάνοβιτς   και έριξε στη μάχη  τον αμυντικογενή Μουμίν, ο Εργοτέλης πήρε μέτρα στο γήπεδο και τελικά κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 στο 70’.Οι προσπάθειες των Τρικάλων στην συνέχεια δεν ήταν αρκετές για να έρθει ένα δεύτερο γκολ και έτσι οι «κυανέρυθροι» έμειναν στον έναν βαθμό.

Είναι γεγονός πάντως πως η τακτική διαχείριση του αγωνα και κυρίως  οι αλλαγές που έγιναν , δεν βοήθησαν την ομάδα να «πάρει μπροστά» και να καθαρίσει το τρίποντο. Κια μην ξεχνάμε πως ήταν ένα ματς  το οποίο ο ΑΟΤ  υπολόγιζε και σχεδίαζε να πάρει νίκη και μόνο νίκη…

Με την ισοπαλία αυτή ο ΑΟ Τρίκαλα έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει στον πόντο τον δεύτερο Απόλλωνα Σμύρνης, αλλά και να έμπαινε σε τροχιά ανόδου με πιθανή νίκη στο προσεχές ματς με την «Ελαφρά Ταξιαρχία». Η απόστασή του από τη 2η θέση είναι πλέον στο τρίποντο. Όσο για τον Εργοτέλη; «Εύχομαι σε κανέναν να μην περάσει αυτά που περνάμε εμείς», δήλωσε ο Λευτέρης Γιαλούσης μετά το φινάλε και αυτό τα λέει όλα…

Διαιτητής: Κακριδής (Κορινθίας)
Βοηθοί: Σινιοράκης (Χανίων), Κωνσταντόπουλος (Κορινθίας)

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Σταύρος Λαμπράκης): Αθανασίου, Ρέντζας, Άλμπι, Γιαλούσης, Κούτρης (83′ Α. Καμαρά), Αυγενικού, Μπουρσέλης, Φουκαράκης (60′ Κούρτι), Μάνος, Δωματάς (69′ Γαρεφαλάκης), Κυριακόπουλος.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Γιώργος Μαραντάς): Χιώτης, Λαμπάκης, Σαρακατσάνος, Ντόικιτς, Κοντοδήμος, Γουάτο (76′ Δουκάκης), Ριζογιάννης, Γκμπαλέ, Στεφάνοβιτς (67′ Μουμίν), Ναβάρο (86′ Χαροντάκης), Κουσκουνάς.

Η ροή του αγώνα:

Σέντρα στις 5 στο Παγκρήτιο για το παιχνίδι ανάμεσα στον Εργοτέλη και τον ΑΟΤ, ζωντανή μετάδοση απο τον OTE TV.

(*) Άδειο το Πακρήτιο, καταρρακτώδης βροχή, βαρύς αγωνιστικός χώρος.

(*) Ρίχνει χαλάζι αυτή τη στιγμή, έχει ασπρίσει το γήπεδο!!!

(*) Ντεμπούτο για τον Σαρακατσάνο

5′ Δοκάρι για τα Τρίκαλα με τον Κουάτε!!!! Η μπάλα βρίσκει το εξωτερικό μέρος του αριστερού δοκαριού!!!

9′ Ο Κουσκουνάς απο κοντά σουτάρει πάνω στον Αθανασίου μετά απο εξαιρετική σέντρα του Ναβάρο

10′ Σουτ Δωματά μέσα απο την περιοχή, διώχνει με υπερένταση ο Χιώτης

22′ Κίτρινη κάρτα στον Δωματά

20160118_170411

29′ Καλό σουτ Κυριακόπουλου πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι του Χιώτη

32′ Καλή στιγμή για τα Τρίκαλα, γυριστό σουτ του Στεφάνοβιτς μόλις άουτ

45′ ΓΚΟΟΟΟΟΛ Ο Ναβάρο ανοίγει το σκορ για τα Τρίκαλα!!! Μετά απο πάσα του Στεφάνοβιτς σούταρε, η μπάλα βρήκε και στον Γιαλούση και κατέληξε στα δίχτυα του Αθανασίου!!!! Το  γκολ χρεώνεται στον Γιαλούση ως αυτογκολ

45 + Γκολ του Εργοτέλη ακυρώνεται ως οφσάιντ. O Μάνος είναι ο παίκτης που έχει στείλει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, οριακή φάση αλλά φαίνεται απο το ριπλέι να δικαιώνεται ο επόπτης για την απόφαση του.

(*) Ξεκινάει το Β” ημίχρονο

55′ Κάτι σαν… σουτ του Κυριακόπουλου, η μπάλα πήρε τροχιά προς την εστία, αλλά μάζεψε με δεύτερη προσπάθεια ο Χιώτης

71′ 1-1 ισοφαρίζει ο Κούρτι για τον Εργοτέλη μετά απο κόρνερ του Κούτρη και αδράνεια της άμυνας των Τρικάλων

80′ Κεφαλιά του Κουσκουνά άουτ μετά απο σέντρα του Ναβάρο

82′ Κίτρινη κάρτα στον Σαρακατσάνο

83′ Σουτ του Αυγενικού άουτ

85′ Γύρισμα Γκμπαλέ αλλά ο Κουσκουνάς απο κοντά δεν βρίσκει την μπάλα

88′ Κίτρινη κάρτα στον Κούτρι

90+ Μεγάλη ευκαιρία για τα Τρίκαλα για τον Γκμπαλέ

Εργοτέλης (Σ. Λαμπράκης): Αθανασίου, Ρέντζας, Άλλα, Γιαλούσης, Κούτρης , Αυγενικού, Μπουρσέλης, Φουκαράκης (60′ Κούρτι), Μάνος(83′ Καμαρά), Δωματάς (69′ Γαρεφαλάκης), Κυριακόπουλος

Τρίκαλα (Γ. Μαραντάς): Χιώτης, Λαμπάκης, Σαρακατσάνος, Ντόκιτς, Κοντοδήμος, Κουάτε (75′ Δουκάκης), Ριζογιάννης, Γκμπαλέ, Στεφάνοβιτς (67′ Στεφάνοβιτς), Ναβάρο (85′ Χαροντάκης), Κουσκουνάς

Διαιτητής της συνάντησης ήταν  ο κ. Κακριδής (Κορινθίας) με βοηθούς τους κ.κ.  Σινιοράκης (Χανίων), Κωνσταντόπουλος (Κορινθίας)