Ο ΠΑΟ ήταν… αλλού, οι Σέρβοι άλωσαν το ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία να κάνει το 2-1 στο Top16 της Ευρωλίγκα εφόσον όμως… κατέβαινε στο ΟΑΚΑ

E850EEE5278DBC7F74E43D2691DA46E3

. Οι Σέρβοι όμως εκμεταλλεύτηκαν την «απουσία» των «πράσινων», οι οποίοι πραγματοποιώντας μία κάκιστη εμφάνιση γνώρισαν την ήττα με 74-63.

Το «τριφύλλι» να έχει πλέον ρεκόρ 1-2 στον 5ο όμιλο και τον Ερυθρό Αστέρα να πανηγυρίζει την πρώτη του επιτυχία (1-2). Έλλειψη ενέργειας στην άμυνα, αστοχία από τα 6.75 (3/24 τρίποντα) και χαμένα κομβικά ριμπάουντ συνέθεσαν το αποψινό παιχνίδι του Παναθηναϊκού.

Ο Τζέιμς Γκιστ με 15 πόντους ήταν ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει το «τριφύλλι» επιθετικά, ενώ ο Δημήτρης Διαμαντίδης, που συμπλήρωσε απόψε τους 1.000 αγώνες στην επαγγελματική του καριέρα, έμεινε στους 5 πόντους με 4 ασίστ.

Προβλημάτισαν και πάλι σε άμυνα και επίθεση οι ψηλοί του Παναθηναϊκού, με μοναδική εξαίρεση κάποια ξεσπάσματα του Μίροσλαβ Ραντούλιτσα στην 3η περίοδο. Από τους Σέρβους ξεχώρισε ο Μάικ Ζίρμπες με 12 πόντους

Η άμυνα του Παναθηναϊκού «έπνιξε» στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης όλες τις… εμπνεύσεις των αντιπάλων, τη στιγμή που η «πράσινη» φροντ λάιν (Κούζμιτς, Γκιστ) έγραφε το 4-0. Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη… Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας είχαν πρόβλημα στο τελείωμα των φάσεων, ο Ερυθρός Αστέρας ισορρόπησε τα ριμπάουντ και με άμυνα που υποχρέωσε σε 4 λάθη τους γηπεδούχους, ξέφυγε για πρώτη φορά με +4 (12-16 στο 9΄).

Μία ωραία συνεργασία του Διαμαντίδη με τον Παπαγιάννη βοήθησε τον Παναθηναϊκό να μειώσει σε 14-16, που ήταν σκορ πρώτου δεκάλεπτου, ενώ με το… καλημέρα της δεύτερης περιόδου ο Γιάνκοβιτς εκτέλεσε από τα 6.75 και χάρισε και το προβάδισμα στην ελληνική ομάδα (17-16).

Οι «πράσινοι», πάντως, έχασαν μέχρι το ημίχρονο την αμυντική τους συνέπεια, τα… έσπασαν στα σουτ εντός πεδιάς (12/35 με 2/12 τρίποντα), είχαν πρόβλημα στη δημιουργία και έδωσαν την ευκαιρία στον Ζίρμπες, που έκανε ό,τι ήθελε στην ρακέτα του «τριφυλλιού», να διαμορφώσει το 30-37 στο 18΄ για τον Ερυθρό Αστέρα.

Το μόνο που κατάφερε ο Παναθηναϊκός ήταν με έναν υποδειγματικό αιφνιδιασμό στα 4΄΄ πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, με τον Φελντέιν να μοιράζει και τον Γκιστ να τελειώνει, να μειώσει σε 34-38.

Δύο «κολλητά» τρίποντα διά χειρός Γιόβιτς στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου εκτόξευσαν τη διαφορά του Ερυθρού Αστέρα στο 22΄ για πρώτη φορά στο +10 (34-44). Οι «πράσινοι» βελτιώθηκαν άμεσα αμυντικά, ο Ραντούλιτσα ξέσπασε κάτω από το αντίπαλο καλάθι και μείωσε σε 48-50 στο 28΄, αλλά μέχρι εκεί…

Ο Στίματς βρήκε και πάλι ρυθμό στην «πράσινη» ρακέτα, η ελληνική ομάδα συνέχισε να είναι άστοχη στα μακρινά σουτ και να υποπίπτει σε λάθη και οι Σέρβοι μπήκαν στην τελευταία περίοδο στο +6 (48-54). Ένα γρήγορο σερί 5-0 των Σέρβων στην αρχή του.. επιλόγου της αναμέτρησης έφερε επιπλέον άγχος στους «πράσινους» (48-59 στο 31΄), οι οποίοι όχι μόνο δεν έδειχναν σημάδια ανάκαμψης, αλλά στο 37΄ βρέθηκαν ακόμη και στο -13 (53-66).

Με την αστοχία να μην εγκαταλείπει το «πράσινο στρατόπεδο», ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε την ανατροπή και έπεσε με το τελικό 63-74 .

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ (Ουκρανία), Κόντε (Ισπανία), Μπάλακ (Ισραήλ)

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 34-38, 48-54, 63-74

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αλεξάντερ Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς, Χαραλαμπόπουλος, Γιάνκοβιτς 3 (1), Φώτσης, Ραντούλιτσα 12, Φελντέιν 12 (1), Διαμαντίδης 5 (1), Γκιστ 15, Καλάθης 7, Παπαγιάννης 4, Κούζμιτς 5

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ντέγιαν Ράντονιτς): Κίνσεϊ 9, Ντάνγκουμπιτς 6, Λάζιτς 11 (2), Μίτσιτς 5 (1), Σιμόνοβιτς 5 (1), Γκούντουριτς 2, Γιόβιτς 9 (3), Μίλερ 4, Ζίρμπες 12, Στίματς 11

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Μπαρτσελόνα 93-82

Δεκάλεπτα: 28-29, 54-46, 76-59, 93-82

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Κουλάγκιν 10, Τεόντοσιτς 16 (6 ασίστ), Φριτζόν 6, Νίκολς 3, Τζάκσον, Λαζάρεφ 6, Βοροντσέβιτς 16, Χίγκινς 20, Χριάπα, Κουρμπανόφ 4, Χάινς 12

Μπαρτσελόνα: Ντόελμαν 14, Ρίμπας 3, Λαουάλ 4, Αρμπίνες 12, Ναβάρο 16 (4), Σατοράνσκι, Βεζένκοφ 7, Έρικσον, Σάμουελς 9, Όλεσον 3, Περπέρογλου 11, Τόμιτς 3