Με ισοπαλία ξεκίνησε η Εθνική Πόλο

genidounias

Η εθνική ομάδα πόλο των ανδρών  πήρε την ισοπαλία κόντρα στην πανίσχυρη ΟυγγαρίαAν και βρέθηκε να χάνει με 8-6 από τους Ούγγρους, έπαιζε χωρίς τους τρεις αμυντικούς της σε όλο το τέταρτο οκτάλεπτο, όμως κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας (8-8), ενώ θα μπορούσε να έχει πάρει και τη νίκη.

Πολυτιμότερος θα μπορούσε να είναι ο Γενηδουνιάς, ωστόσο τον τίτλο του τον κλέβει στο νήμα ο Γαλανόπουλος. Ο τερματοφύλακας της εθνικής ήταν εξαιρετικός και κατέβασε ρολά κρατώντας την ζωντανή ειδικά μετά το 8-6 των Ούγγρων.

Από εδώ και πέρα η πρωτιά του ομίλου θα κριθεί στα γκολ. Ελλάδα και Ουγγαρία θα τα παίξουν όλα για όλα κόντρα σε Ρωσία και Τουρκία κυνηγώντας μεγάλες σε έκταση νίκες για να πάρουν την πρωτιά.

Το ματς: Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την εθνική με τους Ούγγρους να εκμεταλλεύονται το νωθρό ξεκίνημα των διεθνών και να προηγούνται γρήγορα με 2-0.

Πρώτα ο Μυλωνάκης και στη συνέχεια ο Φουντούλης έφεραν το ματς στα ίσα για να έρθει ο Ντένες Βάργκα στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου να δώσει και πάλι το προβάδισμα στους τυπικά γηπεδούχους. Από εκεί και έπειτα το ματς πήγαινε γκολ – γκολ. Η εθνική προηγήθηκε για πρώτη φορά με 5-4 με ένα τέρμα του εξαιρετικού Γενηδουνιά λίγο πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου. Με γκολ του Χαράι οι Ούγγροι έφεραν το ματς στα ίσα με το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται στο 5-5.

Στην τρίτη περίοδο το παιχνίδι άρχισε να γίνεται πιο σκληρό με τις άμυνες να πρωταγωνιστούν. Ο Δερβίσης με ένα ωραίο τέρμα έδωσε και πάλι προβάδισμα στην εθνική, όμως οι Μαγυάροι με δύο τέρματα του Ντένες Βάργκα έκλεισαν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 7-6. Μάλιστα, με την έναρξη της τέταρτης περιόδου ο Χαράι έδωσε δύο τέρματα προβάδισμα στους Ούγγρους με την εθνική το ίδιο διάστημα να έχει χάσει τους Δερβίση, Δελακά και Ποντικέα με τρεις αποβολές.

Με τους Φουντούλη και Αφρουδάκη να αναλαμβάνουν ρόλο αμυντικού και τον Γαλανόπουλο να κατεβάζει ρολά η εθνική παρέμεινε ζωντανή στο ματς. Ο Βλαχόπουλος σκόραρε και μείωσε αρχικά για να έρθει ο Γενηδουνιάς να βάλει φωτιά στο ματς ισοφαρίζοντας 1.24 πριν το τέλος.

Η εθνική έβγαλε μία εξαιρετική άμυνα και είχε δύο ευκαιρίες να πάρει το ματς παίζοντας μάλιστα και με παίκτη παραπάνω με τον Νάγκι όμως να κάνει μεγάλη απόκρουση και να κρατά το 8-8.

Ουγγαρία – Ελλάδα 8-8

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 2-3, 2-1, 1-2

Ουγγαρία (Μπένετεκ): Χοσνιάκι 1, Ντάνιελ Βάργκα 1, Ντένες Βάργκα 3, Χαράι 3

Ελλάδα (Βλάχος): Μυλωνάκης 2, Δερβίσης 1, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 2, Βλαχόπουλος 1

Εύκολα η Ρωσία

Στο άλλο ματς του ομίλου η Τουρκία άντεξε μόλις για ένα οκτάλεπτο. Οι Ρώσοι ήταν σαφέστατα ανώτεροι και δίχως να αντιμετωπίσουν μεγάλα προβλήματα έφτασαν στην νίκη με 17-8 που τους δίνει τον πρώτο λόγο για την τρίτη θέση.

Ο  Μπούγκαγτσιουκ με τέσσερα γκολ και οι Οντίντσοβ και Λισούνοβ με τρία τέρματα ήταν εκείνοι που έκαναν τη μεγαλύτερη ζημιά για τους Τούρκους. Αξεντίγιεβιτς και Σούταλο από την άλλη έκαναν ότι μπορούσαν αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό.

Ρωσία – Τουρκία 17-8

Τα οκτάλεπτα 4-3, 4-0, 3-3, 6-2

Ρωσία: Οντίντσοβ 3, Μπίκοφ 2, Κράσνοφ 1, Μπούγκαγτσιουκ 4, Μερκούλοβ 1, Νικολαένκο 2, Κόλοντ 1, Λισούνοβ 3.

Τουρκία: Αξεντίγιεβιτς 2, Οκμάν 1, Σουτάλο 2, Γιλμάζ 1, Μπεσκαρντεσλέρ 1, Τσάγκαταϊ 1.

Ξεχώρισαν Ρουμανία και Ιταλία

Στα ματς του τρίτου ομίλου Ρουμανία και Ιταλία πήραν εύκολα τις νίκες κόντρα στη Γεωργία και τη Γερμανία αντίστοιχα. Με τον Γκεόργκε να πετυχαίνει τέσσερα γκολ οι Ρουμάνοι καθάρισαν ουσιαστικά το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο άλλο ματς οι Γερμανοί προσπαθούσαν, αλλά δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα κόντρα στους Ιταλούς. Μπόντεγκας και Αϊκάρντι με τρία τέρματα πήραν πάνω τους την ομάδα και η σεμνή τελετή είχε ολοκληρωθεί από το ημίχρονο.