Πρωταθλητής «χειμώνα» και αήττητος ο Παναθηναϊκός

2C905E8925AE9D633B11482C92B744CC

Χωρίς απώλειες (13/13 νίκες) και με τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα ολοκλήρωσε ο Παναθηναϊκός

Οι «πράσινοι» έκαμψαν με 73-67 την αντίσταση της Κηφισιάς, στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η αυλαία της 13ης αγωνιστικής, υποχρεώνοντας την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου στην 8η ήττα της.

Κορυφαίος των νικητών, που εξαργύρωσαν ένα δεκάλεπτο παραγωγικότητας και εξαιρετικής αμυντικής λειτουργίας (σ.σ. το τρίτο με επιμέρους σκορ των «πράσινων» 25-8), ο Τζέιμς Φελντέιν με 21 πόντους. Σπουδαία δουλειά από τους Αντώνη Φώτση (12π., 5ρ.) και Βασίλη Χαραλαμπόπουλο (11π., 3ρ., 2κλ.).

O Νίκος Παππάς αντικαταστάθηκε στο 18΄, λόγω μυϊκού τραυματισμού, και παρακολούθησε το υπόλοιπο της αναμέτρησης από τον πάγκο, ενώ ο Σάσα Πάβλοβιτς δεν πήρε χρόνο συμμετοχής για λόγους συντήρησης. Από την Κηφισιά ξεχώρισε ο Μουχάμαντ Έλ-Αμίν με 13 πόντους.

H Κηφισιά εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την έλλειψη αμυντικής προσήλωσης του Παναθηναϊκού και από το 9-10, που έγραψε ο φωτεινός πίνακας στο 5΄, έτρεξε επιμέρους σκορ 5-12, με τους Κασελάκη και Χρυσικόπουλο να εκτελούν από τα 6.75, και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +8 (14-22).

Οι «πράσινοι», πάντως, μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο δεκάλεπτο, πίεσαν σε όλο το παρκέ και υποχρεώνοντας την Κηφισιά σε πέντε λάθη μέχρι το 17΄, μείωσαν σε 29-30. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι «πλήρωσαν» στο τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου την αστοχία τους (10/26 σουτ εντός πεδιάς, 4/14 τρίποντα και 8/15 βολές), η οποία δεν τους επέτρεψε την ανατροπή, με τον Φελντέιν να εκτελεί στην εκπνοή από τα 6.75 και να γράφει το 32-34 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός σοβαρεύτηκε σε άμυνα και επίθεση και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην Κηφισιά, που συνέχισε να υποπίπτει σε διαδοχικά λάθη. Με τους Χαραλαμπόπουλο και Φώτση να συνεχίζουν την εξαιρετική επιθετική δουλειά του πρώτου ημιχρόνου, οι «πράσινοι» ολοκλήρωσαν στο 25΄ ένα επιμέρους σκορ 16-1, ξέφυγαν με +13 (48-35) και δεν κοίταξαν πίσω… Τυπικής διαδικασίας το υπόλοιπο της αναμέτρησης, με τους «πράσινους» να φτάνουν στο τελικό 73-67 χωρίς να πιάσουν υψηλή απόδοση.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Γκούμας, Κατραχούρας

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 32-34, 57-42, 73-67

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αλεξάντερ Τζόρτζεβιτς): Χαραλαμπόπουλος 11 (1), Παππάς 3 (1), Γκιστ 8 (1), Καλάθης 4, Παπαγιάννης 2, Γιάνκοβιτς 5 (1), Φώτσης 12 (2), Ραντούλιτσα 5, Φελντέιν 21 (5), Διαμαντίδης 2, Κούζμιτς.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Στίγγερς 4, Κασελάκης 11 (2), Χογκ 12 (2), Σμιθ 10, Ελ-Αμίν 13, Χατζηνικόλας 1, Γκίκας 4, Πόποβιτς, Χρυσικόπουλος 3 (1), Γλυνιαδάκης 9.

Δείτε τι έγινε στους αγώνες του Σαββάτο
Δείτε τι έγινε στον αγώνα της Κυριακής

Σε αναμετρήσεις της 13ης και τελευταίας αγωνιστικής στον πρώτο γύρο της Α1 ανδρών στο μπάσκετ, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: