Πέρασε από το Ρέθυμνο ο Ολυμπιακός

154426xlarge

Λιγότερο από ένα ημίχρονο κράτησε η αντίσταση του Ρεθύμνου, απέναντι στον Ολυμπιακό.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν εύκολα με 85-70 και μετά από 13 αγωνιστικές στην Α1 μπάσκετ ανδρών έφτασαν τις 12 νίκες, όσες κι ο Παναθηναϊκός που παίζει αύριο.

Με τον Στρόμπερι να πετυχαίνει 10 πόντους μέσα στα πρώτα 5,5 λεπτά, οι φιλοξενούμενοι πήραν από το ξεκίνημα του παιχνιδιού το προβάδισμα. Ομως, οι σημαντικές βοήθειες που έδωσε ο Χάροου από τον πάγκο και η εξαιρετική παρουσία του Κάρτερ κάτω από το καλάθι, κρατούσαν το Ρέθυμνο μέσα στο παιχνίδο.

Στο 16:30 το σκορ ήταν στο 32-35 και ασφαλώς οι γηπεδούχοι μπορούσαν να υποστηρίζουν πως δημιουργούσαν προβλήματα στον Ολυμπιακό. Πώς έφτασαν στο σημείο να βγουν εκτός παιχνιδιού μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, ούτε οι ίδιοι το κατάλαβαν! Οι Τζέιμς και Αθηναίου με διαδοχικά καλάθια και η υποδειγματική αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού, δημιούργησαν το εκπληκτικό 17-1 μέσα σε 3,5 λεπτά και το εντυπωσιακό +17 (33-50) στο ημίχρονο.

Ενδεικτικό της ευκολίας με την οποία οι παίκτες του Ολυμπιακού διατηρούσαν προβάδισμα ασφαλείας, είναι και το φινάλε της τρίτης περιόδου. Η ομάδα του Σκουρτόπουλου με πολυ μεγάλη προσπάθεια μείωσε σε 54-60, 53 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, αλλά… πρόλαβε να δεχθεί έξι σερί πόντους από τον Χάκετ και η διαφορά ξαναπήγε στο +12 (54-66).

Διαιτητές: Φούφης, Πουρσανίδης, Κωνσταντινόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 33-50, 54-66, 70-85

ΡΕΘΥΜΝΟ (Θ.Σκουρτόπουλος):
 Κλουφ 3, Σχίζας 8 (1), Γιαννόπουλος 7 (1), Στόουν 7 (1), Κάρτερ 14, Μάντεν 8, Σάφενααρ 4, Τσακαλέρης 2, Χάροου 15 (1), Παναρετάκης 2, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κ.Σφαιρόπουλος):
 Σπανούλης 2, Στρόμπερι 13 (2), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 12, Μάντζαρης 6 (2), Οντομ 7 (1), Τζέιμς 7, Χάντερ 10, Παπαπέτρου 8 (1), Αγραβάνης 4, Χάκετ 11 (3), Αθηναίου 5 (1)

Από εκεί και πέρα, τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα θέλει θα πανηγυρίσει ο Παναθηναϊκός τη Δευτέρα (11/1, 17:00), καθώς υποδέχεται την Κηφισιά, στο ΟΑΚΑ. Οι «πράσινοι» έχουν στόχο να παραμείνουν αήττητοι σε ολόκληρο τον πρώτο γύρο με νίκη επί της ομάδας των βορείων προαστίων της Αθήνας, έχοντας εξασφαλίσει τον τίτλο του πρωταθλητή χειμώνας ανεξαρτήτου αποτελέσματος πάντως, αφού μετρούν έναν περισσότερο βαθμό από τον Ολυμπιακό, έχοντας επικρατήσει των «ερυθρόλευκων» στο ΟΑΚΑ.

Τι έγινε το Σάββατο…

Στην 2η θέση ανέβηκε -έστω και προσωρινά- η ΑΕΚ μετά τη δύσκολη νίκη της στην Τρίπολη (Αρκαδικός – ΑΕΚ 74-78) και την ήττα του Άρη από τον Κολοσσό στη Ρόδο (Κολοσσός Ρόδου – Άρης 76-70) στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ ανδρών.

Παράλληλα, ο ΠΑΟΚ νίκησε άνετα την Καβάλα (ΠΑΟΚ – Καβάλα 71-60), το Λαύριο τον Κόροιβο (Λαύριο – Κόροιβος 81-72), ενώ ο Απόλλων Πάτρας νίκησε τα Τρίκαλα (Απόλλων Πατρών – Τρίκαλα 83-77).

Σε αναμετρήσεις της 13ης και τελευταίας αγωνιστικής στον πρώτο γύρο της Α1 ανδρών στο μπάσκετ, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: