Ψυχωμένα Τρίκαλα, τεράστια νίκη!!!

154017xlarge

Επικράτησαν με 81-77 του μαχητικού Λαυρίου.

Τεράστια σε σημασία νίκη σημείωσαν σήμερα το απόγευμα τα Τρίκαλα στο Δημοτικό Κλειστό που είχε περισσότερο κόσμο από κάθε άλλη φορά κόντρα σε μικρομεσαίους απέναντι στο σκληροτράχηλο και ταλαντούχο Λαύριο.

Ο βαθμός δυσκολίας ήταν δεδομένος, πόσο μάλλον όταν λίγο πριν τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο αποχώρησε ο Όβι Σόκο και λίγο πριν το τέλος του 3ου δεκαλέπτου και ο Ρέτζερ Ντάουελ. Μοιραία ο Φλεβαράκης έριξε όλους τους παίκτες στο παρκέ ενώ κουράστηκαν και όσοι πήραν στις πλάτες τους την ομάδα με αποτέλεσμα να  γίνουν 20 λάθη!

Ο Μπολντς πήγε να πάρει το παιχνίδι μόνος του αλλά τα Τρίκαλα με Ρόμπινσον αλλά και Τσιάρα ψύχραιμους στα τελευταία κρίσιμα λεπτά κατάφεραν να κρατήσουν την τεράστια νίκη και έτσι έχουν αποκτήσει μία διαφορά ασφαλείας απο τις υπόλοιπες ομάδες που έχουν τους ίδιους στόχους.

Τόσο ο Φλέβαράκης όσο και οι παίκτες εκθείασαν τον κόσμο των Τρικάλων που όχι μόνο προσήλθε μαζικά στο γήπεδο αλλά πήρε στις πλάτες του την ομάδα στα καθοριστικά λεπτά που στο παρκέ δεν υπήρχαν Σόκο και ο Ντάουελ.

Η ροή του αγώνα:

Με σκοπό να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους μπήκε στο «Κατσιμήδειο» το Λαύριο, το οποίο προηγήθηκε με 2-7 στο 4’, με την ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη να ανακάμπτει και να προσπερνάει με 11-9 στο 5’, τρέχοντας ένα επιμέρους σερί 9-2 με τον Ντάουελ να πρωταγωνιστεί Στο 9’ ο Κόνγκερ με τρίποντο σημείωσε το 22-17, με τον Οβιέ Σοκό να αποχωρεί κουτσαίνοντας στο 1’27’’ πριν το τέλος της περιόδου. Ο Ρόμπινσον με νέο τρίποντο έγραψε το 27-19, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 27-22 με γκολ-φάουλ του Κρουμπάλι.

Ο Νίκος Μπάρλος μπήκε «ζεστός» στην δεύτερη περίοδο και με δική του προσπάθεια στο 17’ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, για το 34-35, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τον Καραθανάση να βάζει τους Θεσσαλούς μπροστά με 39-36.

Το Λαύριο ήταν η ομάδα που πήρε κεφάλι στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Βαγγέλη Σακελλαρίου να ευστοχεί σε δυο διαδοχικά τρίποντα, για το 42-44 (24’), με τα Τρίκαλα να ανακτούν εκ νέου το προβάδισμα με δίποντο του Καντούγκαν (50-48) στο 26’, και να ανεβάζουν την έκταση του σκορ στο +12 (63-51) με τρίποντο του Ρόμπινσον, ανεβάζοντας την ένταση του παιχνιδιού τους. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τους Θεσσαλούς, με τον Καντούγκαν με τρίποντο να ανεβάζει την διαφορά στο +13 (66-53), σε μια περίοδο όπου τα Τρίκαλα πέτυχαν 27 πόντους.

Ο Καντούγκαν με δυο βολές διατήρησε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (71-59 στο 34′), με το Λαύριο να ξεκινάει την αντεπίθεση του, και να καταφέρνει σταδιακά να ροκανίσει την διαφορά, μειώνοντας σε 77-75 με τρίποντο του Μπόλντς στο 1’43”, και χάνοντας δυο ευκαιρίες με Μπόλντς και Γιαννακόπουλο με τρίποντα, να προσπεράσει στο σκορ. Το τελικό σκορ έγραψε με δυο βολές ο Ρόμπισνον (81-77), με τον Μπόλντς να κλέβει την μπάλα, αλλά να μην προλαβαίνει τον χρόνο ώστε να μειώσει ακόμα περισσότερο.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 39-36, 66-53, 81-77

ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Καντούγκαν 8 (1), Ντάουελ 12 (2), Σοκό 4, Τσιλούλης, Καραθανάσης 6 (1), Τσιάρας 10 (1), Κόνγκερ 12 (2), Καλλές 3, Ρόμπινσον 18 (2), Καλογιαννίδης, Τιγκ 6, Βαρυτιμιάδης 2.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Χάμιλτον 2, Μπόλντς 24 (2), Γιάνγκ 5, Κρουμπάλι 16,  Σακελλαρίου 9 (2), Περράκης, Γιαννακόπουλος 6 (1), Κακλαμανάκης, Μπάρλος 11, Καπώνης 4.

4.14 Κρουμπάλι 11-11

4′ Σόκο 13-11

3.41 Γιάνγκ βολές 2/2 13-13

3.30 Σόκο 15-13

2.49 Χάμιλτον 15-15

*Τεχνική ποινή για θέατρο στο Λαύριο

2.31 Βολή ρόμπινσον μέσα 16-15 στα Τρίκαλα η μπάλα

2′ Κόοοονγκεεεεεερ τρίποντοοοο 19-15

3.10 Ροοοομπινσοοον τρίποντο πάλι για τα Τρίκαλα 59-50

3′ Γιάνγκ βολές 1/2 59-51

1.18 Μπολντς τρίποντο 77-75

15″ ΤΣΙΑΑΑΡΑΑΣ ΚΑΝΕΙ ΤΟ 79-75 μετά απο ένα συγκλονιστικό τελευταίο λεπτό.

11″ Μπολντς βολές 2/2 79-77

4″ Βολές απο τον Ρόμπινσον και κλειδώνει την νίκη 2/2 81-77 και χαμένη επίθεση απο το Λαύριο, η μπάλα στα Τρίκαλα για το τέλος.

*ΤΕΛΟΣ! Πολύ μεγάλη νίκη για τα Τρίκαλα που ενάντια σε θεούς και δαίμονες, με τρείς βασικούς παίκτες εκτός κερδίζουν το Λαύριο με το σκορ να γράφει 81-77