Πλήρωσε την… καθίζηση στην επανάληψη

ËÁÑÉÓÁ - ÔÑÉÊÁËÁ  (FOOTBALL LEAGUE 2015-2016)

Υποδειγματική εμφάνιση ΑΟΤ στα πρώτα 45 λεπτά, κατάρρευση στην συνέχεια στο AEL FC Arena

Τα Τρίκαλα γνώρισαν την ήττα με 2-0 από την Λάρισα στο ντέρμπι κορυφής της Football League σε ένα παιχνίδι όπου θα μπορούσαν να έχουν καλύτερη τύχη, ή τουλάχιστον για κάτι τέτοιο μας προϊδέασαν με την εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο 45λεπτο.

Στο πρώτο ημίχρονο με τους Στεφάνοβιτς, Μουμίν και Ριζογιάννη να «κεντάνε» στον χώρο του κέντρου και τους υπόλοιπους να πιέζουν ψηλά κυριάρχησαν απόλυτα και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για να βρεθούν μπροστά στο σκορ την ίδια ώρα που οι φίλαθλοι της Λάρισας αποδοκίμαζαν εν χορό τους παίκτες τους.

Στην επανάληψη όμως τα Τρίκαλα κατέρρευσαν, έχασαν τον χώρο του κέντρου με τον Στεφάνοβιτς να έχει κουραστεί, σταδιακά η ΑΕΛ πήρε μέτρα στο γήπεδο, κυριάρχησε και κατάφερε με τον Μαρουκάκη να σημειώσει δύο γκολ, να καθαρίσει το παιχνίδι αλλά και να δημιουργήσει προυποθέσεις για 3ο γκολ.

Διαιτητής της συνάντησης ήταν ο κ. Γκράνας (Θράκης) με βοηθούς τους κ.κ. Εμπλιούκ (Ξάνθης), Κουλά (Ξάνθης). Έδειξε κίτρινες κάρτες στους Μπανούση (14′), Αναστασόπουλο (24΄), Μπουντόπουλο (60′) της Λάρισας και  στους Ριζογιάννη (10′), Παπαπαναγιώτου (37′) των Τρικάλων

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΛ (Ράτκο Ντόστανιτς): Ξενοδόχοβ, Μασούρας, Μονιάκης, Γιοβάνοβιτς, Κομεσίδης, Αναστασόπουλος, Μπανούσης (62′ Λαμπρόπουλος), Μπουντόπουλος (72′ Ροβίθης), Ουρτάδο, Κουτσιανικούλης (62′ Μαρουκάκης), Μπόγιοβιτς

ΑΟ Τρίκαλα (Κώστας Παναγόπουλος): Χιώτης, Λαμπάκης, Παπαργυρίου, Ζώνας, Παπαπαναγιώτου (50′ λ.τρ. Ρεπετσάς), Μουμίν, Ριζογιάννης, Δουκάκης (73΄Αρσενίεβιτς), Κουσκουνάς, Στεφάνοβιτς (81′ Κουμπαρούλης), Γκμπαλέ

larisa-trikala

Η ροή του αγώνα:

(*) Οι δύο ομάδες μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο, όλα έτοιμα για να ξεκινήσει το μεγάλο παιχνίδι.

12′ Ο Ξενοδόχοβ διώχνει σωτήρια προ του Κουσκουνά

15′ Απο ελεγχόμενη θέση οφσάιντ κεφαλιά του Μπόγιοβιτς μπλοκάρει ο Χιώτης

18′ Φάουλ του Ριζογιάννη διώχνει σωτήρια ο Ξενοδόχοβ

21′ Μετά απο μπαλιά του Μουμίν ο Γκμπαλέ απο καλή θέση σουτάρει άουτ

30′ Γκολ του Κουσκουνά που υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ

34′ Μεγάλη ευκαιρία για τα Τρίκαλα, γύρισμα Γκμπαλέ και ο Ριζογιάννης μόνος απέναντι στον Ξενοδόχοβ σουτάρει άουτ!!!

39′ Ο Ριζογιάννης διώχνει σωτήρια σε κόρνερ γύρισμα του Μπουντόπουλου και ενώ ο Χιώτης ήταν εκτός θέσης

45′ Σουτ του Μπουντόπουλου δεν ανησυχεί τον Χιώτη

51′ Σουτ του Μπουντόπουλου απο εξαιρετική θέση πάνω στον Χιώτη

59′ Ο Κουτσιανικούλης δεν μπορεί να κάνει το κοντρόλ μόνος απέναντι στον Χιώτη, καλή στιγμή για την Λάρισα

65′ Ο Μαρουκάκης απο κοντά στέλνει την μπάλα άουτ

71′ Σουτ Στεφάνοβιτς, η μπάλα βρίσκει σε κάποιο πόδι αμυντικού και καταλήγει κόρνερ

74′ Ο Μαρουκάκης μετά απο αδράνεια της άμυνας των Τρικάλων απο κοντά σημειώνει το 1-0

80′ Ο Μαρουκάκης και πάλι ξεχασμένος μέσα στην περιοχή πλασάρει υποδειγματικά τον Χιώτη για να σημειώσει το 2-0

84′ Ο Κουμπαρούλης απο κοντά δεν μπορείν στείλει την μπάλα στα δίχτυα

85′ Σουτ Μαρουκάκη διώχνει ο Χιώτης και στο ριμπάουντ δεν μπορεί ο Ροβίθης να σκοράρει

89′ Ο Ρεπετσάς απο κοντά με κεφαλιά στέλνει την μπάλα άουτ

90′ Σουτ Ροβίθη διώχνει σωτήρια σε κόρνερ ο Χιώτης