Περίπατος του Ολυμπιακού επί του Κόροιβου με 83-64

Ο  Ολυμπιακός δεν είχε πρόβλημα να φτάσει στην εύκολη επικράτηση και επί του Κόροιβου στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας21BCE45D26E29A50399B35FDBB667769

Οι «ερυθρόλευκοι» οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρίς τους Σπανούλη, Πρίντεζη, Λοτζέσκι και Γιανγκ, επικράτησαν 83-64 του συλλόγου της Αμαλιάδας και επέστρεψαν στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 13 βαθμούς, έναν λιγότερο από την πρωτοπόρο ΑΕΚ.

Ο Ολυμπιακός, παρά τις απουσίες, εκμεταλλεύτηκε τα… ψηλά κορμιά που διαθέτει και πέρασε ένα εύκολο απόγευμα στο ΣΕΦ. Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ και Χάντερ μάζεψαν 25 από τα συνολικά 48 ριμπάουντ των γηπεδούχων, ενώ είχαν 37 πόντους σε ένα ματς που κρίθηκε ουσιαστικά στην δεύτερη περίοδο.

Με εξαιρετική άμυνα και επι μέρους σκορ 12-2, έφτασαν τη διαφορά στο +14 στο 16ο λεπτό (36-22), ενώ το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 44-29. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να διευρύνει ακόμα περισσότερο τη διαφορά (53-33 στο 25ο λεπτό) απέναντι σε έναν Κόροιβο που επιθετικά στηριζόταν κυρίως στον Βασιλόπουλο. Το +20 διατηρήθηκε μέχρι και το φινάλε της περιόδου (67-47), ενώ η διαφορά στο 38` έφτασε στο +23 (81-58) με βολές του Μάντζαρη.

Το ματς ολοκληρώθηκε με τον 17χρονο γκαρντ Νίκο Μπατή να πετυχαίνει τον πρώτο του πόντο στην καριέρα του στην Basket League. Μιλουτίνοφ και Χάντερ ολοκλήρωσαν το ματς με double-double, αφού σημείωσαν από 12 πόντους ενώ μάζεψαν και από 11 ριμπάουντ.

Να σημειωθεί ότι οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στις 500 νίκες σε κανονική διάρκεια επαγγελματικού πρωταθλήματος στην ιστορία τους και στις 99 σερί εντός έδρας εξαιρουμένων των πλέι οφ.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 44-29, 67-47, 83-64.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 5 (1), Στρόμπερι 13, Τσαϊρέλης 7, Μιλουτίνοφ 12 (11ριμπ.), Μάντζαρης 8 (2), Χάντερ 12 (11ριμπ.), Τολιόπουλος 4, Μουράτος, Αγραβάνης 13 (3), Χάκετ 6, Αθηναίου 3 (1).

Κόροιβος Αμαλιάδας (Μαρκόπουλος): Ντέιβις 15 (2), Πουλιανίτης 4, Γεωργάκης 6, Βασιλόπουλος 11 (3), Κάουνσιλ 5, Χάρντινγκ 6, Σινετός, Χαριτόπουλος 9, Τρότερ 6, Βαρδακαστάνης, Σλαφτσάκης 1, Μπατής 1.