Κόστισαν τα λάθη στο Β’ Ημίχρονο

Αγγιξε το διπλό στο Ρέθυμνο η ομάδα Μπασκετ των Τρικάλων, όμως δεν τα κατάφερε  πληρώνοντας λάθη παικτών σε καθορΙστικά σημεία του αγώναIMG_1124

Τα λάθη σε κάποια καθοριστικά σημεία του β ημιχρόνου, η αστοχία αλλά και το 5ο φάουλ του Τινγκ στις αρχές του 4ου δεκάλεπτου , έμελλε να καθορίσουν την τύχη της ΚΑΕ Τρίκαλα στο ραντεβού με τον ΑΓΟΡ μέσα στο Κλειστό Μελίνα Μερκούρη. Οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη πήραν νωρίς το προβάδισμα ωστόσο δέχτηκαν ένα σερί 8-0 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και το +10, και το τελικό 83-79 να έρχεται φυσιολογικά.

Πέρα από τα αγωνιστικά πάντως,  αξίζει να σημειώσουμε και τα… περίεργα που έγινα εκτός αγωνιστικού χώρου. Για το συγκεκριμένο παιχνίδι έγιναν  δύο αλλαγές διαιτητών πράγμα σπάνιο και περίεργο ιδίως αν αναλογιστεί κανείς πως η ΚΑΕ δεν ενημερώθηκε καν για την αντικατάσταση του κ Γκούμα με τον Ψαριανό. Είχε προηγηθεί και η αλλαγή του κ  Χριστοδούλου με τον Φούφη και φυσικά το όλο σκηνικό γεννά εύλογες απορίες αφού η ομάδα είχε και τα παράπονά της για κάποιες υποδείξεις των διαιτητών μέσα στην καθοριστική ροή του αγώνα.

Στη ροή του αγώνα τώρα Τα Τρίκαλα ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι παίζοντας σωστή άμυνα και χωρίς να αφήνουν περιθώρια στους «κρητικούς» για εύκολα καλάθια. Βρισκόταν σχεδόν πάντα μπροστά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο αλλά χωρίς να μπορούν να αποκτήσουν μια ασφαλή διαφορά. Ωστόσο, με μία καλή για τα Τρίκαλα διαφορά έληξε το πρώτο δεκάλεπτο καθώς με τον Ντάουελ σε καλή φόρμα το δεκάλεπτο έληξε 19-25. Στο δεύτερο δεκάλεπτο καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ αλλά με τα Τρίκαλα να είναι σχεδόν πάντα στο +1 με το σκορ ημιχρόνου να καταλήγει στο 41-42. Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τα Τρίκαλα να κάνουν το χειρότερο δεκάλεπτο τους στο παιχνίδι, επιτρέποντας πολλά επιθετικά ριμπάουντ στον αντίπαλο, να δίνουν δεύτερες ευκαιρίες για καλάθι  και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 64-57. Όλα μπορούσαν να βαδίσουν καλύτερα για τα Τρίκαλα αν στην τέταρτη περίοδο απέφευγαν τα βεβιασμένα λάθη. Τα Τρίκαλα δεν παράτησαν το παιχνίδι καθώς με Κόνγκερ, Σοκό καθώς και Ρόμπινσον δεν άφησαν την διαφορά να ξεφύγει. Ωστόσο δεν κατάφεραν στο κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού να εκμεταλλευτούν τα σοβαρά λάθη του αντιπάλου και να πλησιάσουν τη μικρή διαφορά που υπήρχε με το τελικό σκορ να γράφει 83-79.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Γιαννόπουλος με 18 και Στόουν με 17 πόντους, ενώ για τους «κυανέρυθρους» ξεχώρισε ο Κόνγκερ με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 41-42, 64-57, 83-79

Ανά δεκάλεπτο: 19-25, 22-17, 23-15, 19-18

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Κλουφ 6, Σχίζας 2, Σάφτεναρ 14, Χάροου 10, Στόουν 17, Ρέλφορντ 2, Γιαννόπουλος 18, Τσκαλέρης 2, Κάρτερ 7, Ματαλόν 5.

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Κάντουγκαν 5, Ντάουελ 12, Τσιάρας 7, Κόντζερ 18, Τιγκ 9, Σοκό 8, Τσιλούλης, Καραθανάσης 2, Καλές 4, Ρόμπινσον 14, Καλογιαννίδης, Βαρυτιμιάδης.

(*) Ηλιόλουστη μέρα στο Ρέθυμνο και μάλλον οι ντόπιοι προτίμησαν την παραλία γιατί στο γήπεδο έχει λίγο κόσμο.

(*) Στο γήπεδο και ο μεγαλομέτοχος του Ρεθύμνου κ. Τσοπανακης ο οποίος και είχε ιδιαίτερη συνομιλια με τον Κώστα Φλεβαράκη.

(*) Με τα χρώματα του Ρεθύμνου αγωνίζεται πια ο Μάριος Ματαλών ο οποίος πέρασε και απο το ξενοδοχείν ο όπου κατέλυσε η αποστολή των Τρικάλων BC Aries.

Α” δεκάλεπτο

Αρχικές πεντάδες

Ρέθυμνο Cretan Kings (Θαν. Σκουρτόπουλος):Χάροου, Σχίζας, Στόουν, Κλουφ, Σάφτενααρ

3.39: Σάφτενααρ 15-17

3.20: Ο Τιγκ μετά απο επιθετικό ριμπάουντ κερδίζει φάουλ. Μία στις δύο βολές 15-18

4.08: Τρίποντο Τσιάρα 32-34

Αντιαθλητικό – υπερβολίκό- στον Τσιάρα σε ένα παιχνίδι που έχει πάρει ξέφρενο ρυθμό.

3.14: Ο Κλουφ μία στις δύο βολές, 33-34

2.45: Τρίποντο Κόνγκερ 33-37 και κλέψιμο Καντούγκαν Ρόμπινσον 33-39!

4.30: Ο Σάφτενααρ μία στις δύο βολές, 70-66

Απίστευτο λάθος Ρόμπινσον, βήματα μετά απο κλέψιμο του Σόκο και χαμένη ευκαιρία να πλησιάσουμε στον πόντο

3.16: Ο Σόκο μία στις δύο βολές 70-67

2.52: Σάφτενααρ 72-67

2.45: Ο Τσιάρας μία στις δύο βολές 72-68

2.20: Σάφτενααρ 74-68, απουσία ψηλού στην ρακέτα των Τρικάλων

2.16: Δύο βολές για Καντούγκαν 74-70

Λάθος απο Καντούγκαν και νέα χαμένη ευκαιρία, στην επαναφορά κάτω απο την ρακέτα έκανε λάθος πάσα

1.28: Ο Κλουφ μία στις δύο βολές, 75-70, τάιμ άουτ για τα Τρίκαλα BC Aries

(*) Δύο χαμένες προσπάθειες για τρίποντο απο τα Τρίκαλα και επιθετικό φάουλ  Κόνγκερ ένα λεπτό πριν το τέλος

1.00: Ο Γιαννόπουλος με βολές 77-70, τάιμ άουτ

1.00: Χάνεται η μπάλα στην επαναφορά απο τον Ντάουελ

0.34: Τρίποντο απο τον Στόουν και απάντηση απο Ρόμπινσον 80-73

0.25: Ο Στόουν με βολές 82-73

0.15: Ρόμπινσον 82-75

0.14: Ο Κλουφ με μία στις δύο βολές 83-75

0.06: Ο Ντάουελ με μία στις δύο βολές και με τρίποντο μετά απο το ριμπάουντ του Βαρυτιμιάδη 83-79, τελικό σκορ στο Ρέθυμνο