Μεγάλες νίκες για ΑΕΚ και ΠΑΟΚ, ήττα του Αρη

Από την καυτή έδρα της… παγωμένης Νεπτούνας στο Κλαιπέντα πέρασε η ΑΕΚ και ο ΠΑΟΚ «λύγισε» την ισχυρή Λιέτουβος Ρίτας στην Πυλαία

Από την καυτή έδρα της… παγωμένης Νεπτούνας στο Κλαιπέντα πέρασε η ΑΕΚ καθώς επικράτησε των Λιθουανών με 86-80 για την 5η αγωνιστική του 6ου ομίλου του EuroCup. Σημαντική νίκη πέτυχε και ο ΠΑΟΚ που για τον 5ο όμιλο «λύγισε» την ισχυρή Λιέτουβος Ρίτας στην Πυλαία με σκορ 81-76. Αντίθετα, ο Αρης που είχε εξ αρχής δύσκολο έργο στην Τουρκία, έχασε από τη Μπάνβιτ με 96-84, στο πλαίσιο του 4ου ομίλου.

Αναλυτικά τα ελληνικά ματς…

Νεπτούνας Κλαϊπέντα-ΑΕΚ 80-86

Η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από τη Λιθουανία και αύξησε στις τρεις τις νίκες της στον 6ο όμιλο του EuroCup. Η Ένωση επικράτησε 86-80 της Νεπτούνας Κλαϊπέντα, σε αγώνα για την 5η ημέρα της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στην τρίτη απώλεια.

Η ΑΕΚ με όπλο της την πολύ καλή επίδοση των παικτών από τα 6.75 ( 7/12, 58% έναντι 26.3% των αντιπάλων της) και την άμυνα της σε κρίσιμα σημεία του αγώνα κατάφερε και έκανε την πρώτη εκτός έδρας νίκη στην διοργάνωση. Ακόμη μια μεγάλη εμφάνιση του Λουκά Μαυροκεφαλίδη που είχε 27 πόντους (7/10 δίπ., 2/3 τρ.) 8 ριμπάουντ, 3 ασ. και 2 κλ. , ενώ είχε άξιους συμπαραστάτες του Σάκοτα 16 π.( 4/8 τρ.) και Κάρτερ με 11 π.. Θετικός ήταν ο Δημήτρης Μαυροειδής, στο ντεμπούτο του με φανέλα της Ένωσης, πετυχαίνοντας 4 πόντους και κατεβάζοντας 3 ριμπάουντ . Από τους Λιθουανούς ξεχώρισαν οι Μαζέικα με 20 πόντους και ο Γιούινγκ με 17.

Η ΑΕΚ για ακόμη μια φορά ξεκίνησε νωθρά δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να τρέξουν ένα σερί 7-0 στο 4′. Αυτή τη φορά όμως η απάντηση της Ένωσης ήταν άμεση με τους παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα να πετυχαίνουν έξι αναπάντητους πόντους. Η Νεπτούνας όμως συνέχισε να κράτα τα ηνία του αγώνα κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά 5 πόντων (22-17).

Στην δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ έφερε τον αγώνα στον πόντο (22-21) αλλά στην συνέχεια η Νεπτούνας με ένα σερί 11-0 ανέβασε την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (32-21 στο 14΄). Η ΑΕΚ ,όμως, αντέδρασε και πάλι και χάρις σε πέντε συνεχόμενους πόντους του Μαυροκεφαλίδη άλλους τόσους από το Γούορεν και ένα δίποντο του Κάρτερ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (32-33 στο 17΄).

Οι Λιθουάνοι λίγο πριν το ημίχρονο έτρεξαν και πάλι ένα μικρό σερί (5-0) αλλά ο Καλαμπόκης με τρίποντο σχεδόν με την λήξη του ημιχρόνου έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με την διαφορά στο καλάθι (43-41).

Στην τρίτη περίοδο η πρωτοπορία στο σκορ άλλαζε συνεχώς χέρια με την ΑΕΚ να βασίζεται κυρίως στον Μαυροκεφαλίδη, που πέτυχε σχεδόν τους μισούς πόντους της Ένωσης στο συγκεκριμένο διάστημα (8 από τους 17). Στην τελευταία περίοδο η ΑΕΚ ξεκίνησε βρισκόμενη 3 πόντους πίσω (61-58) αλλά με δύο δίποντα από Κάρτερ και Χέρστον πήρε και πάλι το προβάδισμα ενώ ο Σάκοτα με δύο συνεχόμενα τρίποντα έστειλε την διαφορά στους 7΄(61-68) και ο Κάρτερ με τζαμπ σουτ έκανε το 61-70 στο 34′.

Οι γηπεδούχοι όμως με σερί 7-1 μπήκαν και πάλι στον αγώνα (68-71). Η Ένωση όμως δεν πτοήθηκε και με όπλο την πολύ καλή της άμυνα και με ένα τρίποντο του Κάρτερ πήρε και πάλι διαφορά 8 πόντων (68-76) 4:34΄΄ πριν την λήξη. Στο τέλος και ενώ η Νεπτούνας είχε πλησιάσει στους 4 (72-76) ο Μαυροκεφαλίδης με πέντε συνεχόμενους πόντους έδωσε και πάλι διαφορά ασφαλείας στην ΑΕΚ (74-81). Οι γηπεδούχοι 30΄΄ πριν την λήξη μείωσαν στους 3 (78-81) με δίποντο του Σίκσνιους. Η ΑΕΚ, όμως με τους Κατσίβελη και Μαυροκεφαλίδη να είναι εύστοχοι από την γραμμή των βολών (4/4), πήρε την νίκη με 80-86.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 43-41, 61-58, 80-86

ΝΕΠΤΟΥΝΑΣ (Αντομάιτις): Γιούινγκ 17 (1), Σικσίνιους 4, Μαζέικα 20, Γκιρτζιούνας 3, Μπάντερ 5 (1), Γκάλντικας 9, Ζαβάτσκας 10 (2), Γκραντ 7, Μπιρούτα 3 (1), Μπουτκεβίτσιους 2.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ανοσίκε, Παπαντωνίου 4, Σάκοτα 16 (4), Άτιτς, Χέρστον 8 (1), Σκραμπ, Μαυροκεφαλίδης 27 (2), Κάρτερ 11 (1), Κατσίβελης 4, Καλαμπόκης 3 (1), Μαυροειδής 4, Ουόρεν 9 (2).

ΠΑΟΚ – Λιέτουβος Ρίτας 81-76

O ΠΑΟΚ υπερασπίστηκε με 81-76 την έδρα του απέναντι στην Λιέτουβος Ρίτας, σε αγώνα για την 5η ημέρα του EuroCup, και με τη δεύτερη νίκη του στον 5ο όμιλο «αναπτέρωσε» τις ελπίδες πρόκρισης του στην επόμενη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 26-12, 40-33, 55-57, 81-76.

Περισσότερα σε λίγο…

Μπάνβιτ-Άρης 96-84

Στην Τουρκία σταμάτησε το αήττητο σερί (3-0) του Άρη στο EuroCup. Οι Θεσσαλονικείς «έπεσαν» με το τελικό 96-84 στην έδρα της Μπάνβιτ, σε αγώνα για την 5η ημέρα της διοργάνωσης, και υπέστησαν την 2η ήττα τους στον 4ο όμιλο. Στον αντίποδα, οι Τούρκοι πανηγύρισαν τη δεύτερη επιτυχία τους.

Η αδυναμία του Άρη να ελέγξει τα ριμπάουντ (22 έναντι 45! της Μπάνβιτ), κυρίως τα επιθετικά (μόλις 4 έναντι 19 των Τούρκων) και η έλλειψη διάρκειας σε άμυνα και επίθεση (με εξαίρεση το τρίτο δεκάλεπτο που σημείωσε 30 πόντους) δεν επέτρεψε στους Θεσσαλονικείς την τέταρτη διαδοχική νίκη στο EuroCup και όγδοη σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Ο Ντομινίκ Ουότερς με νταμπλ νταμπλ σε πόντους (20) και ασίστ (10) ήταν ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, τη στιγμή που η Μπάνβιτ, η οποία εκτέλεσε 31 βολές έναντι 11 του Άρη, είχε μία πεντάδα με διψήφιο αριθμό πόντων και τον Κόρτνεϊ Φόρτσον με τριπλ νταμπλ (13π., 11ρ., 10ασ.).

Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, η λήξη του οποίου βρήκε τον Άρη στο +5 (15-20), η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά στη Μπάνβιτ. Η τουρκική ομάδα εξαργύρωσε όλες τις δεύτερες ευκαιρίες στην επίθεση από τα επιθετικά ριμπάουντ και με τους Ντόμινικ Τζόνσον (27 πόντοι) και Γκάσπερ Βίντμαρ (24 πόντοι, 12 ριμπάουντ) να μην μπορούν να αναχαιτιστούν από την ελληνική άμυνα ο Άρης βρέθηκε γρήγορα πίσω στο σκορ και δεν μπόρεσε να ανακτήσει μέχρι τη λήξη το προβάδισμα.

Ακόμα και στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν η ελληνική ομάδα προσπάθησε την ανατροπή με ρεκόρ παραγωγικότητας (30π.), οι Τούρκοι κατάφεραν από τη γραμμή των ελευθέρων βολών να μην απειληθούν και να φτάσουν άνετα στη νίκη με 96-84.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 39-33, 65-63, 96-84

ΜΠΑΝΒΙΤ (Σελτσούκ Ερνάκ): Ουλουσόι, Φόρτσον 13 (1 τρίπ., 11 ριμπ., 10 ασ.), Τζόνσον 27 (5), Σλότερ 14 (1), Γκετσίμ, Στίφενς, Σίμονς 11 (1), Βίντμαρ 24 (12 ριμπ.), Μοερμάν 5 (1), Αλτουνμπέι, Γιλντιρίμ 2.

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Ξανθόπουλος 4, Πελεκάνος 7 (1), Τσούπκοβιτς, Ουάιτ 8 (2), Ουότερς 20 (4 τρίπ., 10 ασ.), Ζάρας 3 (1), Χάγκινς 10, Κοέν 14 (1), Μούρτος 2, Σίμτσακ, ΜακΝιλ 16 (4).