Η παρουσία των Δρομέων Τρικάλων στον Μαραθώνιο

Πάνω από 100 Τρικαλινοί και Τρικαλινές πήραν μέρος στον Μαραθώνιο της Αθήνας. Δείτε το δελτίο του Συλλόγου Δρομέων

12191830_893216290732594_360272887207186934_n

Η Αθήνα για άλλη μια χρονιά φόρεσε τα γιορτινά της και υποδέχθηκε δρομείς από όλα τα μέρη του κόσμου. Δρομείς που επέλεξαν αυτήν την δύσκολη διαδρομή με σκοπό να βιώσουν την εμπειρία να τρέξουν στην μια και μοναδική Κλασική-Αυθεντική Μαραθώνια διαδρομή. Πάνω από 10.000 δρομείς βρέθηκαν την Κυριακή το πρωί στην εκκίνηση ,στον Μαραθώνα ,για να διανύσουν τα 42.195 μέτρα. Με πολλή προσπάθεια, επιμονή και υπομονή κατάφεραν να καλύψουν την απαιτητική αυτή διαδρομή και μπαίνοντας μέσα στο Καλλιμάρμαρο Στάδιο της Αθήνας η χαρά και η συγκίνηση ήταν τόσο μεγάλη και έντονη που όλη αυτή η κούραση και υπερπροσπάθεια ξεχάστηκαν μεμιάς .
Όλα αυτά είχαν την τύχη να βιώσουν περισσότεροι από πενήντα συμπολίτες μας .Μέλη του Συλλόγου μας βρέθηκαν μέσα σ’ αυτό το γιορτινό ανθρώπινο ποτάμι και γεύτηκαν τη χαρά της συμμετοχής και του τερματισμού του Αυθεντικού Μαραθωνίου μέσα στο Καλλιμάρμαρο Στάδιο. Ανάμεσα τους πολλοί έμπειροι δρομείς μας με πολλαπλές συμμετοχές αλλά και δρομείς που έτρεξαν για πρώτη φορά και τα κατάφεραν .Τους αξίζουν όλους πολλά Συγχαρητήρια ! ΜΠΡΑΒΟ σας! Μας κάνατε για μια ακόμη φορά περήφανους. Ραντεβού του χρόνου με υγεία και με περισσότερες εμπειρίες να σταθούμε πάλι  στην εκκίνηση του 34ου Αυθεντικού Μαραθωνίου της Αθήνας!

ΠΟΛΛΑ ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΕΙΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑΝ ΣΤΟΝ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟ ΔΡΟΜΟ!

Στα αποτελέσματα , εντυπωσιακές επιδόσεις είχαμε από μέλη μας στον Μαραθώνιο δρόμο.Τρεις δρομείς μας κατέβηκαν τις τρεις ώρες και τερμάτισαν ανάμέσα στους κορυφαίους Έλληνες  μαραθωνοδρόμους .Πρόκειται για τουςΝικόλα ΓεραγόρηΗλία Γιακίμη και τον Κωνσταντίνο Κακαράντζα .Οι τρεις δρομείς ακολουθώντας σωστή τακτική  και πηγαίνοντας μαζί για περισσότερα από 38 χιλιόμετρα βοηθήθηκαν πολύ ο ένας από τον άλλο.Κάπου εκεί ο Νίκος Γεραγόρης άρχισε να ανεβάζει το ρυθμό του με αποτέλεσμα να αφήσει λίγο πίσω τους άλλους δυο δρομεις.Τερμάτισε σε 2:55:57 και πέτυχε ατομικό ρεκόρ στην συγκεκριμένη διαδρομή.Τον ακολούθησε λίγο πιο πίσω ο Ηλίας Γιακίμης καθώς τερμάτισε σε 2:56:17 και κατέβηκε και αυτός για πρώτη φορά τις 3 ώρες στην Κλασσική διαδρομή.

Μαζί τους το νέο αίμα του Συλλόγου μας .Ο Κωνσταντίνος Κακαράντζας πήγαινε μαζί με τους 2 έμπειρους δρομείς μέχρι περίπου το 35ο χλμ. όπου κάπου εκεί άρχισε να μένει από δυνάμεις. Παρ’ όλα αυτά κατάφερε στον πρώτο του ουσιαστικά Μαραθώνιο να τερματίσει και αυτός κάτω από τις τρεις ώρες (2:58:39).Τεράστια επιτυχία για τον Κωνσταντίνο που το μέλλον του ανήκει!

Μαζί με τους διακριθέντες δεν θα μπορούσαμε να μην αναφέρουμε τον Γιώργο Θέμελη .Ο κύριος Γιώργος για μια ακόμη φορά έκανε ρεκόρ καθώς τερμάτισε στον Μαραθώνιο σε ηλικά 79 ετών στην 13η θέση στην κατηογορία άνω των 75 .Πολλά Μπράβο!

12239709_10154111420782841_1910209262451652118_n

Δειτε τα αποτελέσματα των δρομέων μας στον 33ο ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ: Πατώντας επάνω στο όνομα του κάθε δρομέα μπορείτε να δείτε τα περάσματά του ανά 5 χλμ. :

11024 THEMELIS GEORGIOS 2:29:17 5:51:54

Αξιέπαινη ήταν και η προσπάθεια του  Σάκη Κόκκινου που αν και ξεκίνησε τον αγώνα και πήγαινε πολύ καλά δεν κατάφερε να τον ολοκληρώσει λόγω τραυματισμού στο 38ο χλμ