Βαριά ήττα του ΠΑΟΚ από την Αβτοντόρ Σαρατόφ

Βαριά αποδείχτηκε η 3η ήττα στο EuroCup φέτος για τον ΠΑΟΚ, με 90-68 από την Αβτοντόρ Σαράτοφ στη Ρωσία

14CC9D26464B58D0FECCB137FA0E79AF

Βαριά αποδείχτηκε η 3η ήττα στο EuroCup φέτος για τον ΠΑΟΚ, με 90-68 από την Αβτοντόρ Σαράτοφ στη Ρωσία, για την 4η αγωνιστική του 5ου ομίλου. Αυτή ήταν η 3η νίκη της ρωσικής ομάδας που σημείωσε 31 πόντους έναντι 15 του «Δικέφαλου του Βορρά» στην 3η περίοδο.

Από την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου, πρώτος σκόρερ αναδείχτηκε ο Νίκολα Μάρκοβιτς σημειώνοντας 22 πόντους. Ξεχώρισε από τους γηπεδούχους ο Τράβις Πίτερσον με 23 πόντους (5/7 τρίποντα) και 8 ριμπάουντ. Οι δύο αντίπαλοι ευστόχησαν σε 24 τρίποντα, με την Αβτοντορ να έχει 13/23 και τον ΠΑΟΚ 11/36.

Συγκεκριμένα, οι 9 από τους 10 παίκτες που χρησιμοποίησε ο Σούλης Μαρκόπουλος βρήκαν στόχο πίσω από τη γραμμή των 6.75. Μοναδική εξαίρεση ο Χάτσερ με 0/4 τρίποντα. Τα 40 ριμπάουντ της Αβτοντορ έναντι των 18 του ΠΑΟΚ, όπως και οι 24 ασίστ των Ρώσων έναντι των 14 της ελληνικής ομάδας έκαναν τη διαφορά.

Η ευστοχία του Κώστα Βασιλειάδη στο πρώτο δεκάλεπτο επέτρεπε στην ομάδα της Θεσσαλονίκης να προηγείται, 8-9 και 14-15. Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε και με +5, 26-31 στο 15ο λεπτό, μετά από 4 διαδοχικά τρίποντα (2 του Λιάπη, ένα από τον Τσόχλα και ένα από τον Ντούβνιακ). Όμως, στην άμυνα οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλος δεν κατάφεραν να περιορίσουν τον Τράβις Πίτερσον, που με δικούς του σερί πόντους υπήρξε καθοριστικός για το προβάδισμα, 41-38 των Ρώσων στο α΄ μέρος. Η έναρξη του δεύτερου 20λέπτου αποδείχτηκε καταστροφική για την ελληνική ομάδα, αφού οι Ρώσοι μπήκαν… ζεστοί και με σερί 13-0 εκτόξευσαν σε διψήφιο νούμερο την τιμή της διαφοράς, 54-38. Ο ΠΑΟΚ… όχι μόνο δεν αντέδρασε, αλλά παραδόθηκε… με αποτέλεσμα το -21, 72-51. Όταν δε ολοκληρώθηκε η 3η περίοδος, η στατιστική έδειχνε επιμέρους σκορ 31-15 υπέρ των γηπεδούχων και 72-53, σκορ στο 30΄. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 75-61 στις αρχές της 4ης περιόδου, αλλά η Αβτοντόρ Σαράτοφ δεν έδειξε να πτοείται και πανηγύρισε ένα τρίτο θετικό αποτέλεσμα, με 90-68.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 41-38, 72-53, 90-68

ΆΒΤΟΝΤΟΡ (Γκρίνμπεργκ): Λουκάσοφ 12 (2), Άρμστεντ 13 (3), Τσάπελ 10 (1), Ρουσέτσκι, Μπρουκς 16, Ζαμπέλιν 6, Πίτερσον 23 (5), Νεστέροφ 8 (2), Μακίεφ 2

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 4 (1), Λιάπης 6 (2), Βασιλειάδης 8 (1), Κακαρούδης 7 (1), Τσόχλας 3 (1), Δέδας 6 (2), Μαργαρίτης 5 (1), Ντούβνιακ 5 (1), Μάρκοβιτς 22 (1), Χάτσερ 2