Με το «δεξί» ο ΠΑΟΚ, ήττα στο… νήμα για ΑΕΚ, έχασε και ο Αρης

Πρώτο τζάμπολ είχαμε το βράδυ της Τετάρτης στο EuroCup, διοργάνωση στην οποία μετέχουν φέτος τρεις ελληνικές ομάδες.

Μόνο ο ΠΑΟΚ κατάφερε έστω και δύσκολα να πάρει τη νίκη με 72-69 κόντρα στην ουγγρική Ζολνόκι για τον 5ο όμιλο.

Για τον 6ο όμιλο, η ΑΕΚ έφτασε μια ανάσα από τη νίκη κόντρα στη ρωσική Κράσνι Βόλγκογκραντ στο ΟΑΚΑ, αλλά τελικά ηττήθηκε στην παράταση (86-86 κ.δ.) με 96-94.

Παράλληλα, για το 4ο γκρουπ, ο Άρης αγωνιζόμενος στην Τουρκία με αντίπαλο την Τραμπζονσπόρ έχασε επίσης στις λεπτομέρειες με 74-71.

Αναλυτικά οι τρεις ελληνικοί αγώνες…

ΠΑΟΚ – Ζολνόκι Ολάι 72-69

Με θετικό αποτέλεσμα άρχισε τις φετινές ευρωπαϊκές υποχρεώσεις του ο ΠΑΟΚ. Για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του EuroCup, επικράτησε σήμερα στο κλειστό της Πυλαίας επί της πρωταθλήτριας Ουγγαρίας, Ζολνόκι με 72-69. Πρώτοι σκόρερ για τον «Δικέφαλο» ήταν οι Ντούβνιακ, Τέπιτς, με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα, ο Βασιλειάδης, εντούτοις, με την ψυχραιμία του στο τέλος στις βολές (6/6), καθόρισε την έκβαση του αγώνα. Χαρακτηριστικό της αναμέτρησης τα διπλάσια ριμπάουντ των Ούγγρων έναντι του ΠΑΟΚ (46 με 26), αλλά και περισσότερα λάθη τους (έκαναν 21 αντί 11 των «ασπρόμαυρων»).

Ιδανική αρχή έκανε στο παιχνίδι ο ΠΑΟΚ, προηγήθηκε στο 3’ με 11-0, με τον Ντούβνιακ να πετυχαίνει τους 8 πρώτους πόντους (2/2 τρίποντα, 2/3 βολές) και τον Τέπιτς να εκτελεί επίσης από τα 6.75. Με τους Μαργαρίτη, Ντούβνιακ να «ταϊζουν» στη ρακέτα τον Μπάλαμπαν, αλλά και τους Ντούβνιακ, Τέπιτς να συνεχίζουν να έχουν επαφή με το καλάθι, η διαφορά πήγε στο +18 στο 8’ (24-6), με τον «Δικέφαλο» να δείχνει αποφασισμένο να μη δώσει πολλά περιθώρια δράσης για την αντίπαλό του στο παρκέ. Η Ζολνόκι μείωσε στους 7 πόντους στο 12’, με διαδοχικούς πόντους του Νατιάσκο (24-17), τάχιστα ο ΠΑΟΚ, όμως, πήγε εκ νέου στο +13 (30-17), επίπεδο στο οποίο διατηρήθηκε η απόστασή του από τους Ούγγρους ως το 16’ (34-21). Η «απάντηση» από τη Ζολνόκι προέκυψε με επιμέρους σκορ 11-0, με το οποίο πλησίασε στο 18’ στο καλάθι (34-32), σερί που διέκοψε ο Δέδας, με τρίποντο (37-32), σουτ που διαμόρφωσε το αποτέλεσμα που έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια.

Με πέντε πόντους από τους Βασιλειάδη, Μαργαρίτη, οι «ασπρόμαυροι» πήγαν στο +10 (42-32), στην αρχή της τρίτης περιόδου, με τους Βοιβόντα, Κραφτ να επαναφέρουν δυναμικά στο ματς τη Ζολνόκι, δίνοντας της για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σκορ (25’ 45-46). Ο ΠΑΟΚ πήρε τα ηνία στο σκορ, με τρίποντο του Τέπιτς στο 26’ (50-48), καταφέρνοντας να διατηρήσει το μικρό προβάδισμά του ως το 30’ (54-52).

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με γκολ-φάουλ από τον Γκρέγκορι, οι Ούγγροι βρέθηκαν στο +3 (54-57), ο ΠΑΟΚ πήρε κεφάλι στο σκορ με τρίποντα από τους Τέπιτς, Λιάπη (59-57, 62-60), για ξεφύγει με 4 πόντους στο 36’ (66-62), με βολή από τον Μπάλαμπαν. Με σερί 5-0 η Ζολνόκι προηγήθηκε στα 1’37’’, πριν το τέλος, με μισό καλάθι (66-67), για να… μιλήσει στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης ο Βασιλειάδης. Ο εκ των αρχηγών του ΠΑΟΚ, με απόλυτη ευστοχία στις βολές (6/6), έδωσε και διατήρησε ως το σφύριγμα της λήξης το προβάδισμα στο σκορ για τον ΠΑΟΚ, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 72-69.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 37-32, 54-52, 72-69

Διαιτητές: Πέρεζ (Ισπανία), Πετέρνικο (Ιταλία), Μικιεβιτς (Πολωνία)

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Τέπιτς 16 (4), Λιάπης 3 (1), Βασιλειάδης 9 (1), Κακαρούδης 2, Δέδας 3 (1), Μαργαρίτης 3, Ντούβνιακ 17 (3), Μάρκοβιτς 6, Χάτσερ 6 , Μπάλαμπαν 7.

ΖΟΛΝΟΚΙ (Ντράγκαν Αλεξιτς):
Κραφτ 11 (2), Κέλερ 2, Βίτμαν 3 (1), Βοϊβόντα 16 (2), Γκριν 4, Μπορίσοβ 9 (1), Νατιάσκο 15 (1), Μιλόσεβιτς 4, Γκρέγκορι 5.

Πάρτι για τα «300» του Σούλη Μαρκόπουλου

Τριακόσια επίσημα παιχνίδια στον πάγκο του ΠΑΟΚ συμπλήρωσε σήμερα ο Σούλης Μαρκόπουλος, γεγονός που τιμήθηκε με ξεχωριστό τρόπο από την ομάδα. Στη διάρκεια της συνέντευξης Τύπου, στην αίθουσα του PAOK Sports Arena, μπήκαν όλοι οι καλαθοσφαιριστές της ομάδας και ο τιμ μάνατζερ του ΠΑΟΚ, Τέλης Ζουρνατσίδης, με τούρτα στα χέρια για τον πολύπειρο προπονητή.

* Θεατές από τον πάγκο για τον ΠΑΟΚ ήταν ο τραυματίας Απόλλωνας Τσόχλας και ο Κώστας Χαραλαμπίδης, ο οποίος βρίσκεται στο τελικό στάδιο αποθεραπείας του.

* Με ροζ κορδέλα στη φανέλα αγωνίστηκε ο «Δικέφαλος», στο πλαίσιο στήριξης της ΚΑΕ ΠΑΟΚ της ενημέρωσης και πρόληψης για τον καρκίνο του μαστού.

ΑΕΚ – Κράσνι Βόλγκογκραντ 94-96

Η ΑΕΚ ηττήθηκε στην παράταση, 96-94 από τη ρωσική Κράσνι Βόλγκογκραντ στο ΟΑΚΑ, στην πρεμιέρα των αγωνιστικών υποχρεώσεών της στο EuroCup (6ος όμιλος). Ο αγώνας ήταν ουσιαστικά μια αναμέτρηση μεταξύ του Μαυροκεφαλίδη με τον Μίτσελ. Ο φόργουορντ της ΑΕΚ πέτυχε… 42 πόντους (ρεκόρ καριέρας!) με 9 ριμπάουντ, ενώ ο παίκτης της ρωσικής ομάδας σταμάτησε στους 39 πόντους με 8 ριμπάουντ. Η ΑΕΚ αντιμετώπισε στα ίσια μια ομάδα με πολύ μεγαλύτερο μπάτζετ από αυτήν αλλά η τύχη στο τέλος δεν ήταν με το μέρος της.

Η άμυνα της ΑΕΚ στο ξεκίνημα του αγώνα ήταν υποδειγματική με τον Ντι Τζέι Κούπερ να πετυχαίνει μόλις το δεύτερο καλάθι των Ρώσων στο 5΄ (8-4). Στην συνέχεια η Ένωση έτρεξε ένα σερί 6-0 ξεφεύγοντας με 9 πόντους στο 4΄ (13-4). Κάπου εκεί, όμως ανέλαβε δράση ο Τόνι Μίτσελ που με δύο συνεχόμενα τρίποντα μείωσε σε (14-10). Στην συνέχεια η Κράσνι εκμεταλλευομένη τις κακές επιλογές των παικτών της ΑΕΚ στην επίθεση κατάφερε να προηγηθεί με έμμεσο τρίποντο του Ζάιτσεφ 30΄΄ πριν την λήξη της περιόδου, που βρήκε τους Ρώσους να προηγούνται με +4 (14-18). Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο με τρίποντο του Παπαντωνίου (19-20) ενώ με 4 συνεχόμενους πόντους τους Μαυροκεφαλίδη, είχε 14 στο πρώτο ημίχρονο, ισοφάρισαν (25-25). Ο αγώνας εξελισσόταν πόντο μέχρι το 18΄αλλά οι Ρώσοι με επιμέρους σκορ 9-3 πήγαν στα αποδυτήρια με +6 (37-43).

Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ πλησίασε στο σκορ χάρη στον Μαυροκεφαλίδη που ήταν ασταμάτητος, ενώ με τρίποντο του Γουόρεν στο 26΄ πέρασε και πάλι μπροστά (49-48). Η Κράσνι, όμως με ένα σερί 6-0 μπήκε πάλι στην θέση του οδηγού (49-54). Η «Βασίλισσα» κατάφερε να κρατηθεί κοντά στο σκορ με τα καλάθια του Μαυροκεφαλίδη και το τρίποντο του Παπαντωνίου αλλά οι Ρώσοι όσο πέρναγε η ώρα έβρισκαν τον ρυθμό τους και με πέντε συνεχόμενους πόντους τους Γκουίν, που στο παρελθόν είχε αγωνιστεί στον Παναθηναϊκό, μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με «αέρα» 8 πόντων (60-68). Ο Μαυροκεφαλίδης όμως δεν είχε αντίπαλο και ξεκίνησε στην 4η περίοδο με 6 συνεχόμενους πόντους με τον Καλαμπόκη να παίρνει την σκυτάλη και 5 σερί πόντους να δίνει και πάλι το προβάδισμα στην ΑΕΚ (73-70) 6:19΄΄ πριν την λήξη. Η Κράσνι όμως απάντησε γρήγορα με τους Τζόνσον και Μίτσελ και πέρασε και πάλι μπροστά (73-74) 3:14΄΄ πριν την λήξη.

Ένα αυστηρό φάουλ που έδωσαν οι διαιτητές υπέρ της Κράσνι στο 38΄ και μερικές χειρονομίες προς τους οπαδούς της ΑΕΚ από τον πάγκο των φιλοξενούμενων ήταν αρκετά για να διακοπεί το παιχνίδι για δύο λεπτά λόγω ρίψης αντικειμένων. Ο Μίτσελ με δίποντο στο 38:55΄ έκανε το 81-78 ενώ ο Ζάιτσεφ με βολές έκανε το σκορ 78-83 αλλά ο εξωπραγματικός Μαυροκεφαλίδης με τρίποντο μειωσε στους δύο και στην συνέχεια πήρε ριμπάουντ σε δίκη του χαμένη βολή και από κοντά ισοφάρισε σε 83-83. Αλλά ο τρομερός Μίτσελ με τρίποντο 8 δεύτερα πριν την λήξη πάγωσε το ΟΑΚΑ. Στην επόμενη επίθεση όμως ο Καλαμπόκης ευστόχησε και στις τρείς βολές που κέρδισε και έφερε και πάλι τον αγώνα στα ίσια (86-86). Η Κράσνι στην τελευταία της επίθεση αστόχησε με τον Μίτσελ και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί οι Ρώσοι ξεκίνησαν με τρίποντο του Κούπερ, αλλά ο Μαυροκεφαλίδης ήταν και πάλι εκεί για την Ένωση μειώνοντας σε 88-90, ενώ ισοφάρισε με λέι απ ο Καλομπόκη. Ο Μίτσελ φτάνοντας τους 39 πόντους έκανε το 92-94, αλλά ο Μαυροκεφαλίδης ισοφάρισε με 2/2 βολές, 28 δεύτερα πριν το τέλος. Μετά όμως από φάουλ του Παπαντωνίου ο Ματεγιούνας ευστόχησε σε δύο βολές δίνοντας και πάλι προβάδισμα δύο πόντων στην ομάδα του 5΄΄ πριν την λήξη. Στην τελευταία επίθεση της ΑΕΚ ο Καλαμπόκης αστόχησε στο σουτ ο Μιλόσεβιτς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και σκόραρε, αλλά οι διαιτητές έκριναν πως το καλάθι του ήταν εκπρόθεσμο με την Κράσνι να παίρνει την νίκη με 96-94.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 37-43, 60-68, 86-86 (κ.α.), 94-96 παρ.

Διαιτητές: Κόντε (Ισπανία), Τσιούλιν (Ρουμανία), Μπίγεντιτς (Βοσνία/Ερζ.)

ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα): Ανοσίκε 4 (8 ριμπ.), Παπαντωνίου 10 (2), Σάκοτα 3, Χέρστον 6 (1), Μιλόσεβιτς 4, Σκραμπ, Μαυροκεφαλίδης 42 (2), Κάρτερ 6, Σαρικόπουλος, Καλαμπόκης 11 (1), Γουόρεν 8 (1)

ΚΡΑΣΝΙ ΟΚΤΙΑΜΠΡ (Κίριλο Μπολσάκοφ):
Τκατσένκο 2, Μίτσελ 39 (3), Ματεϊούνας 4, Κούπερ 13 (3), Ζαμάνσκι, Ζάιτσεφ 15 (1), Σοκόλοφ, Χάμιλτον 4 (1) , Τζόνσον 10, Γκουίν 9 (1).

Τραμπζονσπόρ-Άρης 74-71

Ο Άρης ηττήθηκε στην Τουρκία, με 74-71, από την Τραμπζονσπόρ του Νέναντ Μάρκοβιτς, στην πρεμιέρα του 4ου ομίλου του EuroCup. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη ισοφάρισαν σε 64-64 τρία λεπτά πριν το τέλος, βρέθηκαν στο -1, 68-67, 1.21” πριν τη λήξη, αλλά οι Στιπάνοβιτς (19π.) και Χάρντι (14π.) έκαναν ό,τι χρειαζόταν για να πανηγυρίσει το θετικό αποτέλεσμα η ομάδα τους, με τη στατιστική να δείχνει ένα ισορροπημένο παιχνίδι σε όλους τους τομείς. Ο Τζερέλ Μακ Νιλ με 15 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Άρη, ο Τζαμέλ Χάγκινς πέτυχε 14 πόντους (7ρ.), ενώ από 12 πέτυχαν οι Ουάιτ (9ρ.) και Ουότερς (8 ασίστ).

Με αλλαγές στην πρωτοπορία κύλησε για τις δύο ομάδες η πρώτη περίοδος. Χάγκινς και ΜακΝιλ σημείωσαν 5 και 4 πόντους αντίστοιχα για τον Άρη που είχε ελαφρά υπεροχή στα ριμπάουντ στην πρώτη περίοδο (9 έναντι 6 της Τραμπζονσπόρ), διάστημα στο οποίο, όμως η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε 5/14 δίποντα (35%). Ο Μούρος με μία βολή διαμόρφωσε το 10-13, η Τραμπζονσπόρ ανέκτησε το προβάδισμα 15-14 με τον Ντάριους Τζόνσον Όντομ. Ο Σίμτσακ διαμόρφωσε το 15-16 για να βρει η ολοκλήρωση της 1ης περιόδου την τουρκική ομάδα να προηγείται, 17-16, με καλάθι του Ντουάιτ Χάρντι.

Ο Σερτάκ Σανλί… μπήκε «καυτός» στη 2η περίοδο και με 5 σερί δικούς του πόντους, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με +6, 22-16. Έκτοτε και μέχρι το ημίχρονο, η ομάδα της Θεσσαλονίκης ακολουθούσε στο σκορ. Η τουρκική ομάδα πίεσε στην άμυνα, ο Στιπάνοβιτς έφτασε τους 11 πόντους στο ά μέρος, από 7 μετρούσαν οι Σανλί και Τζόνσον, ενώ ο Κινσεϊ εκτός από 6 πόντους μάζεψε και 7 ριμπάουντ. Ο Οκόρο Ουάιτ είχε 6 ριμπάουντ για τον Άρη που έδειχνε δυσκολία να βάλει την μπάλα στο καλάθι, για το 37-31, στο 20΄ με δίποντο του Κίνσεϊ.

Ο Χάρντι εκτόξευσε τη διαφορά στο +9 για τους γηπεδούχους, κάνοντας το 43-34 στο 23’30”, με τον Μακ Νιλ να μειώνει σε 47-44 με ανάποδο λέι απ. Ο Αμερικανός σκόρερ, μαζί με τον Κοέν και τον Τζερέλ ΜακΝιλ μείωσαν σε 50-49, όμως η ομάδα της Τραπεζούντας με σερί 5-0 προηγήθηκε 55-49, στο 30′. Με τον Ξανθόπουλο να κάνει 3 κλεψίματα στις αρχές της 4ης περιόδου ο Άρης προηγήθηκε για πρώτη φορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο, όταν ο Ουάιτ διαμόρφωσε το 57-58 στα 7’12” για τη λήξη. Η Τραμπζονσπόρ πήρε και πάλι προβάδισμα, 64-60, αλλά Χάγκινς και Ουάιτ ισοφάρισαν σε 64-64 στο 37ο λεπτό. Ο Στιπάνοβιτς διαμόρφωσε το 70-67, αλλά ο Κοέν έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στα 27″, όταν αστόχησε ελεύθερος για τρεις πόντους. Με 4/4 βολές του Ντουάιτ Χάρντι η ομάδα της Τουρκίας μπήκε με το δεξί στο EuroCup, 74-71.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 37-31, 55-49, 74-71

Διαιτητές: Ρότσα (Πορτογαλία), Χιμένεθ (Ισπανία), Ρομάνο (Ισραήλ)

ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ (Νέναντ Μάρκοβιτς): Τζόνσον-Όντομ 11 (1), Σανλί 9, Καντάν 4, Χάρντι 14 (2), Βελίτσκοβιτς, Ντεμιρέλ 4, Κίνσεϊ 9 (1), Γιλντιρίμ, Γκουλασλάν, Τοζ, Στιπάνοβιτς 19, Κούλιγκ 4.

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Ξανθόπουλος 3, Πελεκάνος 3 (1), Τσούπκοβιτς, Ουάιτ 12 (2), Γουότερς 12, Ζάρας, Χάγκινς 14, Κοέν 8, Μούρτος 2, Σίμτσακ 2, ΜακΝιλ 15.

Το σύστημα διεξαγωγής του Eurocup

Έξι όμιλοι των έξι ομάδων έχουν διαμορφωθεί στην κανονική περίοδο στο EuroCup (οι τρεις πρώτοι της Δυτικής Περιφέρειας και οι τρεις τελευταίοι της Ανατολικής), με την τελευταία αγωνιστική (10η) να έχει οριστεί για τις 16 Δεκεμβρίου. Την πρόκριση στη φάση των «32» εξασφαλίζουν οι τέσσερις πρώτοι από κάθε όμιλο. Από τις 24 ομάδες του EuroCup και τις 8 που θα αποκλειστούν από την κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας θα προκύψουν οι 8 όμιλοι της φάσης των «32» (5 Ιανουαρίου-10 Φεβρουαρίου).