Αδικείται απο την ήττα η Φαρκαδόνα- ΦΩΤΟ

DSC03282Αν και πάλεψε σκληρά, η ΑΕΦ δεν κατάφερε τελικά να πάρει αποτέλεσμα στη Νεοκαισάρεια

Η ομάδα του Ρούσσα δέχθηκε ένα κρύο γκολ στην εκπνοή του α ημιχρόνου,  άλλο ένα στην επανάληψη και ηττήθηκε με 2-1 από τον τοπικό Αχιλλέα. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος της ΑΕΦ ήταν ο Νικούλι στο 91 ενώ η ομάδα έχασε μερικές σημαντικές ευκαιρίες για να πάρει έστω την ισοπαλία.

Το παιχνίδι όπως το κατέγραψε το pieriasport:

Μπήκε καλύτερα η Φαρκαδόνα στο πρώτο δεκάλεπτο και είχε αρχικά ένα πολύ καλό σουτ το οποίο πέρασε ελάχιστα άουτ με τον Ιακωβάκη, ενώ
στη συνέχεια είχε δοκάρι με τον Μηνά στο 8ο λεπτό όταν σούταρε από δεξιά και η μπάλα βρήκε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Τζήμα. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και είχαν δυο καλά σούτ, αρχικά με τον Λαζαρίδη και συνέχεια με τον Νάκα τα οποία όμως δεν ανησύχησαν τον τερματοφύλακα της Θεσσαλικής ομάδας Ντάσκα.

Παιχνίδι κέντρου στη συνέχεια με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να βρούν διαδρόμους στην αντίπαλη περιοχή και τη Φαρκαδόνα να απειλεί από στημένα που κερδίζει στις δυο πλευρές, ιδιαίτερα με εκτελέσεις κόρνερ.
Στο 40΄λίγο έλειψε να γίνει το 0-1 όταν σε εκτέλεση κόρνερ ο Παπαυθυμίου έπεσε με προβολή και βρήκε τη μπάλα η οποία πέρασε ψηλά άουτ.
Η απάντηση των παικτών του Αχιλλέα ήταν άμεση και στο 44΄ο Ζαχαράκης έκανε σέντρα σουτ από αριστερά, για να πεταχτεί στην πορεία της μπάλας ο Κατσιαμήτας και να κάνει το 1-0 με κοντινή κεφαλιά.

Στο 56΄η Φαρκαδόνα έφτασε  κοντά στην ισοφάριση με τον Κουλτσιάκη αλλά ο Τζήμας απέκρουσε το πλασέ του.

Στο 65΄ο Νάκας βγήκε μόνος απέναντι στον Ντάσκα αλλά γλίστρησε, έχασε το βηματισμό του και βρήκε στο πέσιμο με πλασέ την μπάλα η οποία κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Στο 84΄ο Ζαχαράκης έβαλε τέλος στα όνειρα των παικτών της Φαρκαδόνας με δυνατό σουτ απο τα πλάγια κάνοντας το  2-0.

Η φιλοξενούμενη ομάδα είχαν νωρίτερα και δοκάρι, πίεσε και ζήτησε την ισοφάριση και πέτυχε γκολ το οποίο ,,,έβαλαν μόνοι τους οι παίκτες του Αχιλλέα απο λάθος συνεννόηση μέσα στην μικρή περιοχή του Τζήμα, αλλά τελικά η έμπειρη ομάδα της Κατερίνης κατάφερε να κάνει το πρώτο του τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα κερδίζοντας τελικά 2-1.

Διαιτητής ήταν ο Τσαλουχίδης με βοηθούς τους  Αβραμίδης-Σιδηρόπουλος απο το Κιλκίς.

Αχιλλέας (Νίκος Τσιτσιλίκας): Τζήμας, Λαζαρίδης, Δερμίσης, Ηλιάδης, Τασίδης, Καρατζάογλου, Ζαχαράκης, Ποτουρίδης, Κοτσιαρίδης (77΄ Τσαγκαράκης), Νάκας (85΄Κλιάνης), Κατσιαμήτας (52΄λ.τ. Παναγιωτίδης Γ.)

Φαρκαδόνα (Τάκης Ρούσσας): Ντάσκας, Νάκου, Παπαευθυμίου, Φορτούνης, Κουμπούρας (80΄Ψύρας), Αετόπουλος, Μηνάς, Πολυζόπουλος (68΄Νικούλη), Κουλτσιάκης, Ζαφειρίου (68΄Ετόφ), Ιακωβάκης