Βρίσκεστε εδώ: Sportrikala.gr » ΠΟΛΙΤΙΚΗ - ΤΟΠΙΚΑ - ΑΓΟΡΑ » Ποιοι εκλέγονται βουλευτές σε όλες τις εκλογικές Περιφέρειες

Ποιοι εκλέγονται βουλευτές σε όλες τις εκλογικές Περιφέρειες

Σύμφωνα με τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα οι βουλευτές που εκλέγονται στις εκλογικές περιφέρειες της χώρας είναι οι παρακάτω

Οι βουλευτές στις εκλογικές Περιφέρειες


Ο χάρτης της νέας Βουλής

Στην Α” Αθήνας ο ΣΥΡΙΖΑ  – για την ώρα – φαίνεται να χάνει μια έδρα (από 5 σε 4) με τον Χριστόφορο Βερναδάκη να μένει εκτός. Σταθερές τις έδρες τους διατηρούν τα υπόλοιπα κόμματα ενώ η μια έδρα του ΣΥΡΙΖΑ πηγαίνει στην Ένωση Κεντρώων (Μάριος Γεωργιάδης). Μένει εκτός η Ζωή Κωνσταντοπούλου καθώς η ΛΑΕ δεν φαίνεται να περνά το κατώφλι της Βουλής.

Στην Β” Αθήνας ΣΥΡΙΖΑ, ΝΔ, ΚΚΕ, ΧΑ, ΠΑΣΟΚ και ΑΝΕΛ διατηρούν τις έδρες που απέκτησαν και τον περασμένο Ιανουάριο ενώ το Ποτάμι χάνει 2 έδρες με τους Γιώργο Αμυρά και Αντιγόνη Λυμπεράκη να μένουν εκτός.

Από την Β” Αθήνας μένουν εκτός οι Δημήτρης Στρατούλης, Νάντια Βαλαβάνη και Κώστας Ήσυχος της ΛΑ.Ε

Επίσης, δύο έδρες παίρνει η Ένωση Κεντρώων (Βασίλης Λεβέντης και Γιώργος Καρράς).

Στην Β” Πειραιά η μόνη αλλαγή που εμφανίζεται για την ώρα είναι η απώλεια μιας έδρας για την Χρυσή Αυγή (Γιάννης Λαγός) που πάει στην Ε.Κ. (Θεοδώρα Μεγαλοοικονόμου).

Στο υπόλοιπο Αττικής μια έδρα χάνει η ΝΔ (Θανάσης Μπούρας) που πάει στην Ε.Κ. (Δημήτρης Καβαδέλλας).

Στην Α” Θεσσαλονίκης ο ΣΥΡΙΖΑ εμφανίζει απώλεια μιας έδρας (Κυριακή Τεκτονίδου) που πάει στην Ε.Κ. (Βασίλης Λεβέντης). Στη Β” Θεσσαλονίκης ο ΣΥΡΙΖΑ κερδίζει μια έδρα (από 2 σε 3) με την Ευγενία Αγοραστούδη να μπαίνει -για την ώρα- στη Βουλή.

Μια έδρα παίρνει και η Ε.Κ (Αριστείδης Φωκάς), ενώ από μια έδρα χάνουν Χ.Α. (Φώτης Γραικός) και ΠΑΣΟΚ (Γιώργος Αρβανιτίδης).

Στην Αργολίδα η Χ.Α. φαίνεται να χάνει την έδρα που πηγαίνει στο ΠΑΣΟΚ (Γιάννης Μανιάτης).

Επίσης, στην Αχαία η ΧΑ χάνει την έδρα (Μιχάλης Αρβανίτης) που την παίρνει το ΠΑΣΟΚ (Φώφη Γεννηματά). Στην ίδια περιφέρεια έθεσε υποψηφιότητα ο Κώστας Λαπαβίτσας με τους ΛΑΕ που μένουν εκτός βουλής.

Ποιοι εκλέγονται στις μεγάλες εκλογικές περιφέρειες

Από τέσσερις έδρες εξασφάλισαν ΣΥΡΙΖΑ και ΝΔ στην Α” εκλογική περιφέρεια της Αθήνας, ενώ στη Β΄ περιφέρεια το πρώτο κόμμα εξασφαλίζει 17 έδρες και το δεύτερο 12. Από το ψηφοδέλτιο Επικρατείας, ο ΣΥΡΙΖΑ κερδίζει 5 έδρες και η ΝΔ 4.

Στις μεγαλύτερες εκλογικές περιφέρειες, με καταμετρημένο το 79% των ψήφων, οι έδρες κατανέμονται ως εξής:

Επικρατείας

ΣΥΡΙΖΑ

  1. ΔΡΑΓΑΣΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
  2. ΦΩΤΙΟΥ ΘΕΑΝΩ
  3. ΚΟΤΖΙΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
  4. ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ
  5. ΓΑΒΡΟΓΛΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

ΝΔ

  1. ΦΟΡΤΣΑΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ
  2. ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
  3. ΚΕΡΑΜΕΩΣ ΝΙΚΗ
  4. ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

Χρυσή Αυγή

  1. ΠΑΠΠΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

ΠΑΣΟΚ

  1. ΘΕΟΧΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

ΚΚΕ

  1. ΠΑΠΑΡΗΓΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ

Α” Αθήνας

ΣΥΡΙΖΑ

  1. ΦΛΑΜΠΟΥΡΑΡΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
  2. ΣΑΚΕΛΛΑΡΙΔΗΣ ΓΑΒΡΙΗΛ
  3. ΒΟΥΤΣΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
  4. ΦΙΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

ΝΔ

  1. ΚΕΦΑΛΟΓΙΑΝΝΗ ΟΛΓΑ
  2. ΚΙΚΙΛΙΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
  3. ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ ΘΕΟΔΩΡΑ(ΝΤΟΡΑ)
  4. ΚΑΚΛΑΜΑΝΗΣ ΝΙΚΗΤΑΣ

Χρυσή Αυγή

  1. ΜΙΧΑΛΟΛΙΑΚΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Ποτάμι

  1. ΛΥΚΟΥΔΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ

ΚΚΕ

  1. ΚΑΝΕΛΛΗ ΓΑΡΥΦΑΛΛΙΑ (ΛΙΑΝΑ)

ΠΑΣΟΚ

  1. ΣΚΑΝΔΑΛΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

ΑΝΕΛ

  1. ΚΟΥΝΤΟΥΡΑ ΕΛΕΝΑ

Ένωση Κεντρώων

  1. ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ

Β” Αθήνας

ΣΥΡΙΖΑ

  1. ΤΣΑΚΑΛΩΤΟΣ ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ
  2. ΚΟΥΡΟΥΜΠΛΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
  3. ΠΑΠΠΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
  4. ΜΠΑΛΑΦΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
  5. ΣΚΟΥΡΛΕΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ(ΠΑΝΟΣ)
  6. ΞΥΔΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
  7. ΤΟΣΚΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
  8. ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ
  9. ΔΗΜΑΡΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
  10. ΘΕΩΝΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
  11. ΣΠΙΡΤΖΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
  12. ΚΑΤΡΙΒΑΝΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ
  13. ΚΑΦΑΝΤΑΡΗ ΧΑΡΟΥΛΑ
  14. ΤΣΙΡΩΝΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
  15. ΑΥΛΩΝΙΤΟΥ ΕΛΕΝΗ
  16. ΚΑΒΒΑΔΙΑ ΙΩΑΝΝΕΤΑ(ΑΝΝΕΤΑ)
  17. ΠΑΝΑΓΟΥΛΗΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ(ΣΤΑΘΗΣ)

ΝΔ

  1. ΜΕΪΜΑΡΑΚΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ-ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
  2. ΔΕΝΔΙΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ-ΓΕΩΡΓΙΟΣ
  3. ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ
  4. ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ-ΑΔΩΝΙΣ
  5. ΧΑΤΖΗΔΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ(ΚΩΣΤΗΣ)
  6. ΒΑΡΒΙΤΣΙΩΤΗΣ ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ
  7. ΚΟΥΜΟΥΤΣΑΚΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
  8. ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΑΝΝΑ,
  9. ΒΟΥΛΤΕΨΗ ΣΟΦΙΑ
  10. ΑΣΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΝΑ-ΜΙΣΕΛ
  11. ΓΙΑΚΟΥΜΑΤΟΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ
  12. ΠΑΠΑΚΩΣΤΑ-ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ

ΚΚΕ

  1. ΚΟΥΤΣΟΥΜΠΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
  2. ΠΑΦΙΛΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
  3. ΚΑΤΣΩΤΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

Χρυσή Αυγή

  1. ΜΙΧΑΛΟΛΙΑΚΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
  2. ΓΕΡΜΕΝΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
  3. ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΡΟΣ ΗΛΙΑΣ

Ποτάμι

  1. ΨΑΡΙΑΝΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ
  2. ΘΕΟΧΑΡΗΣ ΘΕΟΧΑΡΗΣ(ΧΑΡΗΣ)
  3. ΑΜΥΡΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

ΠΑΣΟΚ

  1. ΓΕΝΗΜΑΤΑ ΦΩΤΕΙΝΗ
  2. ΛΟΒΕΡΔΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

ΑΝΕΛ

  1. ΚΑΜΜΕΝΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ(ΠΑΝΟΣ)
  2. ΠΑΠΑΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

Ένωση Κεντρώων

  1. ΛΕΒΕΝΤΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ
  2. ΚΑΡΡΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ–ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

Α” Θεσσαλονίκης

ΣΥΡΙΖΑ

  1. ΠΑΡΑΣΚΕΥΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
  2. ΑΜΑΝΑΤΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
  3. ΚΟΥΡΑΚΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ(ΤΑΣΟΣ)
  4. ΜΠΟΛΑΡΗΣ ΜΑΡΚΟΣ
  5. ΜΗΤΑΦΙΔΗΣ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΣ
  6. ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
  7. ΤΕΚΤΟΝΙΔΟΥ ΚΥΡΙΑΚΗ

ΝΔ

  1. ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
  2. ΓΚΙΟΥΛΕΚΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
  3. ΚΑΛΑΦΑΤΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ

Χρυσή Αυγή

  1. ΓΡΕΓΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ

Ένωση Κεντρώων

  1. ΛΕΒΕΝΤΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ

ΚΚΕ

  1. ΔΕΛΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

Ποτάμι

  1. ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ

ΠΑΣΟΚ

  1. ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

ΑΝΕΛ

  1. ΖΟΥΡΑΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Β” Θεσσαλονίκης

ΣΥΡΙΖΑ

  1. ΦΑΜΕΛΛΟΣ ΣΩΚΡΑΤΗΣ
  2. ΜΑΡΔΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

ΝΔ

  1. ΚΑΡΑΟΓΛΟΥ ΘΕΟΔΩΡΟΣ
  2. ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΗΣ ΣΑΒΒΑΣ

Χρυσή Αυγή

  1. ΓΡΑΙΚΟΣ ΦΩΤΙΟΣ

Ένωση Κεντρώων

  1. ΦΩΚΑΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ

ΚΚΕ

  1. ΒΑΡΔΑΛΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

Ποτάμι:

  1. ΜΑΡΚΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ

ΑΝΕΛ

  1. ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Α” Πειραιά

ΣΥΡΙΖΑ

  1. ΔΡΙΤΣΑΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ
  2. ΣΤΑΜΑΤΑΚΗ ΕΛΕΝΗ
  3. ΔΟΥΖΙΝΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

ΝΔ

  1. ΚΑΤΣΑΦΑΔΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Χρυσή Αυγή

  1. ΚΟΥΖΗΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Ένωση Κεντρώων

  1. ΚΑΤΣΑΡΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ

Β΄Πειραιά

ΣΥΡΙΖΑ

  1. ΒΙΤΣΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
  2. ΚΑΣΙΜΑΤΗ ΕΙΡΗΝΗ(ΝΙΝΑ)
  3. ΚΑΡΑΚΩΣΤΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ(ΕΥΗ)

ΝΔ

  1. ΤΡΑΓΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

ΚΚΕ

  1. ΜΑΝΩΛΑΚΟΥ ΔΙΑΜΑΝΤΩ

ΑΝΕΛ

  1. ΚΑΜΜΕΝΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

Ένωση Κεντρώων

  1. ΜΕΓΑΛΟΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑ

Ποτάμι

  1. ΟΡΦΑΝΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Συντάκτης

Άρθρα : 14561
web: www.sportrikala.gr - E-mail: sportrikala@sportrikala.gr

© Sportrikala.gr | Κατασκευή ιστοσελίδας Plushost.gr

Scroll to top