Βρίσκεστε εδώ: Sportrikala.gr » ΜΠΑΣΚΕΤ » Α1 ΕΣΚΑΘ » Με το «δεξί» στο Κύπελλο οι Ικαροι

Με το «δεξί» στο Κύπελλο οι Ικαροι

Πρεμιέρα κυπέλλου είχε σήμερα το Θεσσαλικό Μπάσκετ και οι Ικαροι που άλλαξαν χέρια στη διοίκηση έκαναν καλό ξεκίνημα κερδίζοντας  67-50 τον Σπάρτακο

Το 1ο δεκάλεπτο έδειξε μάλιστα ένα άνοιγμα 8-10 πόντων (10-18) αλλά σταδιακά οι παίκτες του Γ.  Κουρτμέτζα ανέβασαν την πίεσή τους στα περιφερειακά σουτ περιόρισαν τους φιλοξενούμενους και ροκάνισαν τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή με το κλείσιμο του ημιχρόνου (26-28). Στην επανάληψη πλέον όλα ήταν διαφορετικά , η τρικαλινή ομάδα βρήκε  τρόπο να περιορίσει τις κινήσεις των φιλοξενούμενων, πέρασε μπροστά (44-39 στο 3ο) και τελικά έφτασε στην πρωτη της νίκης πιάνοντας μάλιστα και μια καλή διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 26-28, 44-39, 67-50.

Ικαροι: Κουρμέντζας 4, Φούντας 18, Ππανδρέου 7, Αργύρης 17, Λιβιτσάνος 8, Τσιτσάνης 5, Χατζής 8, Τσιακνής Μπαρμπαρούσης.