Κενυάτικη… επιδρομή στα χρυσά

Ο Κουβανή Ντένια Καμπαγέρο με βολή στα 69.28 έγινε στο Πεκίνο η νέα παγκόσμια πρωταθλήτρια της δισκοβολίας γυναικών,

Ο Κουβανή Ντένια Καμπαγέρο με βολή στα 69.28 έγινε στο Πεκίνο η νέα παγκόσμια πρωταθλήτρια της δισκοβολίας γυναικών, αφήνοντας στη 2η θέση την προκάτοχο του τίτλου και Ολυμπιονίκη του Λονδίνου Σάντρα Πέρκοβιτς από την Κροατία, η οποία με βολή 67.39 πήρε το ασημένιο, ενώ η Γερμανίδα Νάντιν Μίλερ με 65.53 πήρε το χάλκινο.

Kενυάτης «χρυσός» στα 400μ. εμπόδια
Για πρώτη φορά μετά το 1991 το χρυσό μετάλλιο των 400μ. με εμπόδια ανδρών του Παγκοσμίου πρωταθλήματος «πηγαίνει» στην Αφρική. Τότε, σε μια άλλη ασιατική πρωτεύουσα, το Τόκιο, ήταν ο θρυλικός Σάμουελ Ματέτε από τη Ζάμπια που γινόταν παγκόσμιος πρωταθλητής στο αγώνισμα και τώρα στο Πεκίνο με χρόνο 47.79 είναι ο Νίκολας Μπετ από την Κένυα, που πλέον αρχίζει να κάνει «βροντερή» την παρουσία της και στις μικρότερες αποστάσεις.

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο νεαρός Ρώσος Ντένις Κουντριάβτσεφ με 48.05 και το χάλκινο ο Τζέφρεϊ Γκίμπσον από τις Μπαχάμες με 48.17, αφήνοντας έτσι εκτός βάθρου τους δρομείς των ΗΠΑ.

Ντιμπάμπα… μια οικογένεια γεμάτη χρυσά μετάλλια

Μια οικογένεια γεμάτη με χρυσά μετάλλα είναι αυτή των Ντιμπάμπα και τώρα, στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Πεκίνου, ήρθε και η μικρότερη από τις τρεις αδελφές να προσθέσει άλλο ένα στα 1.500μ. γυναικών. Η Γκενζέμπε Ντιμπάμπα από την Αιθιοπία τερμάτισε πρώτη στον τελικό με 4:08.09, αφήνοντας δεύτερη την Φαϊθ Τσέπνγκετιτς Κίπιεγκον από την Κένυα με 4:08.96 και τρίτη την Ολλανδή Σιφάν Χασάν με 4:09.34.

Ο Ρουντίσα το χρυσό

Ο Κενυάτης Ολυμπιονίκης του Λονδίνου και παγκόσμιος πρωταθλητής το 2011 στην Νταεγού Ντέιβιντ Λεκούτα Ρουντίσα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο των 800μ. και στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Πεκίνου με χρόνο 1:45.84. Το ασημένιο πήρε ο Πολωνός Άνταμ Κζοτ με 1:46.08 και το χάλκινο ο Βόσνιος Αμέλ Τούκα με 1:46.30.