“Καθάρισε’ και τη Ρωσία η Εθνική Μπάσκετ

Η Εθνική επικράτησε 80-65 της Ρωσίας πανηγυρίζοντας ακόμη μια νίκη στο τουρνουά της Ξάνθης!

1296238

Οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη ήταν ακόμη καλύτεροι από ότι απέναντι στη Βοσνία, εκμεταλλεύθηκαν στο έπακρο τα κενά των Ρώσων και έκαναν… πάρτι στο τέταρτο δεκάλεπτο, φτάνοντας σε μια εύκολη νίκη!

Παρά τα πολλά προβλήματα στο εσωτερικό της ομάδας της η Ρωσία εμφανίστηκε όπως πάντα σοβαρή και μάλιστα τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 18-17. Ωστόσο, στη δεύτερη περίοδο η Ελλάδα άρχισε να αντιστρέφει τη ροή του αγώνα και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο όντας μπροστά με 39-36.

Και το τρίτο δεκάλεπτο του ματς ήταν οριακό με την Εθνική να προηγείται 56-55, αλλά στην τελευταία περίοδο του ματς οι παίκτες του Κατσικάρη έκαναν… φύλλο και φτερό τους Ρώσους. Πέτυχαν 24 πόντους και δέχθηκαν μόλις 11, έδειξαν διάρκεια και παρέδωσαν σεμινάρια στην άμυνα, ενώ σκόραραν με εξαιρετικά ποσοστά, φτάνοντας σε εύκολη νίκη.

Η Ελλάδα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με τους Καλάθη, Σπανούλη, Περπέρογλου, Καϊμακόγλου, Μπουρούση κόντρα στη Ρωσία του Αντόνοφ, που σκόραρε πίσω από τα 6μ.75, μείωσε σε 41-40 (23’13”) κι έφτασε τους 25 πόντους με 5/5 τρίποντα!

Η ελληνική ομάδα έβγαλε ένταση στην άμυνα στην τελευταία περίοδο και διατήρησε διψήφια ως το τέλος του αγώνα, επικρατώντας με 80-65.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 39-35, 56-54, 80-65.

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 16, Ζήσης 11 (2), Σπανούλης 11, Καλάθης, Περπέρογλου 1, Σλούκας 8, Καϊμακόγλου 3, Κουφός 14 (11ριμπ.), Πρίντεζης 16, Παπανικολάου, Μάντζαρης.

Ρωσία (Πασούτιν): Ζούμπκοφ 10, Μπαμπούριν, Πατέεφ 4, Φριντζόν, Βιάλτσεφ 1, Αντόνοφ 27 (5/5 τρίπ.), Μόνια 2, Κβοστόφ 4, Πονκρασόφ 5 (1), Βοροντσέβιτς 6, Αντίποφ, Ντεσιατνίκοφ 2, Κουρμπανόφ 4