Έχασε αλλά προκρίθηκε η εθνική μπάσκετ γυναικών

Παρά τη συντριβή με 82-57 από τη Λευκορωσία, η εθνική ομάδα μπάσκετ γυναικών προκρίθηκε στη δεύτερη φάση του Ευρωμπάσκετ

0FFED145B23B110962D950E708C5FB42

Παρά τη συντριβή με 82-57 από τη Λευκορωσία, η εθνική ομάδα μπάσκετ γυναικών προκρίθηκε στη δεύτερη φάση του Ευρωμπάσκετ, μετά τη νίκη της Τουρκίας με 50-44 επί της Ιταλίας, στο πλαίσιο της 5ης και τελευταίας αγωνιστικής της πρώτης φάσης.

Τα κορίτσια του Τζώρτζη Δικαιουλάκου κατέλαβαν την 3η θέση (τελευταία που έδινε την πρόκριση) του 2ου ομίλου με 2 νίκες – 2 ήττες. Στον 5ο όμιλο, θα αντιμετωπίσουν κατά σειρά τις Γαλλία στις 17/6 (1η του 1ου ομίλου), Τσεχία στις 19/6 (3η του 1ου ομίλου) και Μαυροβούνιο 21/6 (2η του 1ου ομίλου).

Βαριά ήττα από τη Λευκορωσία…

Με ήττα ολοκλήρωσε η εθνική ομάδα μπάσκετ των γυναικών τις υποχρεώσεις της στον Β΄ όμιλο του Ευρωμπάσκετ, οι αγώνες του οποίου διεξάγονται στην Οραντέα της Ρουμανίας. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθηκε 82-57 από τη Λευκορωσία, στο πλαίσιο της 5ης και τελευταίας αγωνιστικής

Η Λευκορωσία πήρε από την αρχή τα «ηνία» και έφτασε να προηγηθεί ακόμη και με επτά πόντους (17-10), την ώρα που η Δημητράκου με 10 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο κρατούσε στο παιχνίδι την ελληνική ομάδα.

Η εθνική κατάφερε να προηγηθεί 20-21 στη δεύτερη περίοδο, ωστόσο ακολούθησε σερί 11-0 της Λευκορωσίας που πέρασε μπροστά με 31-21, περίπου 3 λεπτά πριν από τη λήξη του ημιχρόνου.

Η Σπανού μείωσε σε 31-23, αλλά ακολούθησε νέο σερί της Λευκορωσίας, αυτή τη φορά 10-0 και να «κλείσει» το πρώτο μισό του αγώνα στο +18 (41-23).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εθνική «κατέρρευσε», με αποτέλεσμα η Λευκορωσία να αποκτήσει προβάδισμα 34 πόντων (63-29) και να «κλειδώσει» τη νίκη και την πρόκριση χωρίς ήττα στην επόμενη φάση.