Ο ΠΑΟΚ «αφεντικό» με 2-1 επί του Αρη

Το 2-1 στη σειρά των «μικρών» τελικών της Α1 πέτυχε ο ΠΑΟΚ, καθώς ήταν καλύτερος  και δίκαια νίκησε στην Πυλαία τον Άρη με 62-51.

6B8E7DC77837F988DB2B4EAB38DD0FCD

Έτσι πήρε προβάδισμα για την 3η θέση, που κρίνεται στις τρεις νίκες.

Το νέο «ραντεβού» των δύο ομάδων είναι την Τετάρτη 17/6 (19:30), στο άδειο και πάλι -λόγω τιμωρίας- Αλεξάνδρειο.

Με εξαιρετική άμυνα, ομαδικότητα και «καθαρές» επιλογές στην επίθεση, ο ΠΑΟΚ έδειξε από την αρχή του αγώνα τις… προθέσεις του. Μετά το αρχικό 0-3 του, αποτελεσματικά μαρκαρισμένου σε όλη την αναμέτρηση από τον Μαργαρίτη, Βεζένκοφ (0/1 βολές, 2/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3 λάθη), ο «Δικέφαλος» έτρεξε σερί 9-0, που του έδωσε τα ηνία στο σκορ στο 4’ με 9-3. Διαφορά που στο 8’ πήγε στο +10 (18-8), με τους Μαργαρίτη, Λάνγκφορντ, Κάρτερ να «φορτώνουν» το αντίπαλο καλάθι και τον Αρη να παραμένει αποσυντονισμένος.

Χαρακτηριστικά τα διαδοχικά χαμένα λέιπ απ από τους Χαρίση, Βεζένκοφ, τα συνεχόμενα λάθη και η επιθετική αφλογιστία από τον Πάσαλιτς. Δευτερόλεπτα πριν ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος οι «ασπρόμαυροι» προηγήθηκαν με +11 (22-11), με τον Τσόχλα εύστοχο από τη γραμμή των βολών (2/2), απόσταση που διατήρησαν στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (26-15).

Με πρωτοβουλίες των Τόμας, Χαρίση, οι «κίτρινοι» πλησίασαν στους 7 (27-20), η προσπάθειά τους, όμως, ανακόπηκε τάχιστα. Με τους Μπρέμερ, Μαργαρίτη να… βομβαρδίζουν από τα 6.75 και τη συνεισφορά του Χαριτόπουλου, ο ΠΑΟΚ πήγε στο +17 στο 18’ (39-22), δείχνοντας πως δύσκολα θα επιτρέψει να διαφοροποιηθεί το σκηνικό στο ματς. Απόλυτη ήταν η υπεροχή του «Δικεφάλου» και στην τρίτη περίοδο, διάστημα στο οποίο απέκτησε τη μέγιστη διαφορά του στο ματς, τους 18 πόντους στο 28’ (51-33).

Η επιπολαιότητα και τα λάθη που έκαναν οι «ασπρόμαυροι» στο πεντάλεπτο του τέταρτου δεκαλέπτου έδωσαν το δικαίωμα στον Αρη να επανακάμψει στο παιχνίδι. Με επιμέρους σκορ 2-10 και βασικούς εκφραστές τους Βεζένκοφ (5π.), Τόμας, Σίμτσακ, το σύνολο του Πρίφτη πλησίασε στους 8 πόντους (35’ 53-45 από το 51-35 στο 30’), με τον ΠΑΟΚ να αποκαθιστά άμεσα ξανά την… τάξη υπέρ του.

Με βολές από τους Λάνγκφορντ (1/2), Οντουμ (2/2), Μαργαρίτη (2/2), τους φιλοξενούμενους, στο ενδιάμεσο, να μη βρίσκουν στόχο σε τρεις συνεχείς προσπάθειες για τρίποντο (Τόμας, Πάσαλιτς, Μούρτο) και τον Μαργαρίτη, επιπλέον, να σταματά εντυπωσιακά σε λέι απ τον Πάσαλιτς, η διαφορά «ανέβηκε» εκ νέου στους 13 πόντους (37’ 58-45), δεδομένο που έγειρε οριστικά την πλάστιγγα στο παιχνίδι για τους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 40-26, 51-35, 62-51.

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Μπρέμερ 7 (2), Λάνγκφορντ 7, Λιάπης Κάρτερ 10 (2), Τσόχλας 4, Δέδας 2, Μαργαρίτης 14 (1), Οντουμ 11 (1), Χαριτόπουλος 4, Σαλούστρος 3

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Πάσαλιτς 5 (1), Τσιάρας, Ριντ 2, Τόμας 8 (2), Πουλιανίτης, Χαρίσης 9, Βεζένκοφ 10 (2), Νέιμικ 2, Μούρτος 7, Σίμτσακ 8

* Λεκτική αντιπαράθεση με την κερκίδα είχε, στην προθέρμανση για το δεύτερο ημίχρονο, ο Μουχάμεντ Πάσαλιτς, με συνέπεια να δημιουργηθεί ολιγόλεπτη ένταση στον αγωνιστικό χώρο

* Μικρή ένταση δημιουργήθηκε, με την ολοκλήρωση του αγώνα, αφού αποχώρησαν οι παίκτες του Αρη για τα αποδυτήρια, ανάμεσα σε οπαδούς του ΠΑΟΚ και αστυνομικές δυνάμεις.