Βρίσκεστε εδώ: Sportrikala.gr » ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ » Με νίκη ξεκίνησε το Κόπα Αμέρικα η «οικοδέσποινα»

Με νίκη ξεκίνησε το Κόπα Αμέρικα η «οικοδέσποινα»

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η «οικοδέσποινα» Χιλή στην πρεμιέρα του Κόπα Αμέρικα, καθώς νίκησε στο Σαντιάγο με 2-0 το Εκουαδόρ,

Στο κατάμεστο στάδιο του Σαντιάγο η Χιλή ήταν καλύτερη και πήρε τη νίκη κόντρα στο Εκουαδόρ, το οποίο είχε στην αρχική του σύνθεση τον Κριστιάν Νομπόα του ΠΑΟΚ.

Ο Αρτούρο Βιδάλ άνοιξε το σκορ στο 67ο λεπτό, μετά από αμφισβητούμενο πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος, και ο Βάργκας στο 84′ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Το Εκουαδόρ στο 81′ έχασε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Βαλέντσια, αλλά η κοντινή κεφαλιά βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στις καθυστερήσεις ο Ματίας Φερνάντες είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας για τα δύο τελευταία λεπτά τη Χιλή με 10 παίκτες.

Την επόμενη αγωνιστική οι διοργανωτές αντιμετωπίζουν το Μεξικό, ενώ το Εκουαδόρ θα αγωνιστεί κόντρα στην Βολιβία.

Χιλή: Μπράβο, Ίσλα, Μεδέλ, Χάρα, Μένα, Αρανγκίς (85′ Πιζάρο), Ντίαζ, Βιδάλ, Αλέξις Σάντσες, Μποσεζούρ (46′ Βάργκας), Βαλδίβια (67′ M. Φερνάντες).

Ισημερινός:
Ντομίνγκες, Αγιοβί, Ατσιλιέρ, Εράσο, Παρέδες, Μαρτίνες (80′ Ιμπάρα), Νομπόα, Λάστρα (67′ Κινιόνες), Μοντέρο, Βαλέντσια, Μπολάνιος.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα του 44ου Κόπα Αμέρικα, που διοργανώνει η Χιλή:

Α” ΟΜΙΛΟΣ
Χιλή-Ισημερινός 2-0
13/06 02:30 Βίνια ντελ Μαρ Μεξικό-Κολομβία
16/06 00:00 Βαλπαραϊζο Ισημερινός-Βολιβία
16/06 02:30 Σαντιάγκο Χιλή-Μεξικό
20/06 00:00 Ρανκαγούα Μεξικό-Ισημερινός
20/06 02:30 Σαντιάγκο Χιλή-Βολιβία

Β” ΟΜΙΛΟΣ
13/06 22:00 Αντοφαγάστα Ουρουγουάη-Τζαμάικα
14/06 00:30 Λα Σερένα Αργεντινή-Παραγουάη
17/06 00:00 Αντοφαγάστα Παραγουάη-Τζαμάικα
17/06 02:30 Λα Σερένα Αργεντινή-Ουρουγουάη
20/06 22:00 Λα Σερένα Ουρουγουάη-Παραγουάη
21/06 00:30 Βίνια ντελ Μαρ Αργεντινή-Τζαμάικα

Γ” ΟΜΙΛΟΣ
14/06 22:00 Ρανκαγούα Κολομβία-Βενεζουέλα
15/06 00:30 Τεμούκο Βραζιλία-Περού
18/06 03:00 Σαντιάγκο (2) Βραζιλία-Κολομβία
19/06 02:30 Βαλπαραϊζο Περού-Βενεζουέλα
21/06 22:00 Τεμούκο Κολομβία-Περού
22/06 00:30 Σαντιάγκο (2) Βραζιλία-Βενεζουέλα

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ
25/06 02:30 Σαντιάγκο Α1-Καλύτερος 3ος Β-Γ (1)
26/06 02:30 Τεμούκο Α2-Γ2 (2)
27/06 02:30 Βίνια ντελ Μαρ Β1-Καλύτερος 3ος Α-Γ (3)
28/07 00:30 Κονσεπσιόν Γ1-Β2 (4)

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ
30/06 02:30 Σαντιάγκο Νικητής 1-Νικητής 2
01/07 02:30 Κονσεπσιόν Νικητής 3-Νικητής 4

ΑΓΩΝΑΣ ΓΙΑ 3η ΘΕΣΗ
04/07 02:30 Κονσεπσιόν

ΤΕΛΙΚΟΣ

04/07 23:00 Σαντιάγκο

* Οι ημέρες και ώρες των αγώνων είναι αυτές της Ελλάδας.
* Με την ένδειξη Σαντιάγκο (2) προσδιορίζεται το Στάδιο «Νταβίντ Αρεγιάνο». Ολες οι άλλες αναμετρήσεις στην πρωτεύουσα, διεξάγονται στο Εθνικό Στάδιο («Νασιονάλ»).

Συντάκτης

Άρθρα : 14554
web: www.sportrikala.gr - E-mail: sportrikala@sportrikala.gr

© Sportrikala.gr | Κατασκευή ιστοσελίδας Plushost.gr

Scroll to top