“Καθάρισε” ο Ιγκουοντάλα και 2-2 για τους Ουόριορς

timthumb.php

Στο πρόσωπο του Αντρέ Ιγκουοντάλα βρήκε ο Στιβ Κερ τον παίκτη που έψαχνε για να αλλάξει τα δεδομένα στη σειρά των τελικών του ΝΒΑ, η οποία πλέον είναι στο 2-2, μετά τη νίκη των Γουόριορς στο Κλίβελαντ με 82-103.

Ο Άντριου Μπόγκουτ έμεινε στον πάγκο και το χαμηλό σχήμα των Ουόριορς δημιούργησε πολλά προβλήματα στους Καβαλίερς. Παρά το αρχικό 7-0, η συνέχεια του πρώτου μέρους άνηκε στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι πήγαν στ’ αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μάλιστα μείωσαν ακόμα και στους 3 πόντους (62-65, 70-73). Ωστόσο, στην τέταρτη περίοδο έμειναν από δυνάμεις και κάπου εκεί οι Ουόριορς πάτησαν το… γκάζι, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν στο σκορ, μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία τα τελευταία λεπτά.

Κορυφαίος του αγώνα ο Ιγκουοντάλα, σε κακό βράδυ ο ΛεΜπρον, απίστευτος, αλλά δεν ήταν αρκετός ο Μοζγκόφ. Από εκεί και πέρα, σε… ρηχά νερά ξανά οι Splash Brothers, ενώ πολύ άστοχος ήταν ο Ντελαβεντόβα…

Πλέον η σειρά είναι στο 2-2 και μεταφέρει στην έδρα των νικητών Ουόριορς, πριν επιστρέψει στο Κλίβελαντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-31, 42-54, 70-76, 82-103
Καβαλίερς (Μπλατ): Τζέιμς 20 (7/22 σουτ 12ρ., 8ασ.), Μοζγκλοφ 28 (10ρ.), Τόμπσον 12 (13ρ.), Σάμπερτ 5 (7ρ.), Ντελαβεντόβα 10 (2/9τρ., 4ασ.), Τζόουνς, Πέρκινς 2, Χάρις, Μίλερ, Σμιθ 4 (0/8τρ.).
Γουόριορς (Κερ): Μπαρνς 14 (8ρ.), Γκριν 17 (7ρ., 6ασ.), Κάρι 22 (8/17 σουτ, 4/7τρ., 6ασ.), Ιγκουοντάλα 22 (4/9τρ., 8ρ.), Τόμπσον 9 (1/5τρ.), Λι 9 (5ρ.), ΜακΑντού, Μπόγκουτ, Σπέιτς1, Λίβινγκστον 7 (8ρ., 4ασ.), Χόλιντεϊ, Μπαρμπόσα 2.