Εύκολο 1-0 του ΠΑΟ κόντρα στον ΠΑΟΚ

Μετά από ένα άκρως παραγωγικό τέταρτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον ΠΑΟΚ και έκανε το 1-0 στη σειρά της ημιτελικής φάσης

30F5FAC400C6602A92DB4992BE1A16C8

Οι «πράσινοι» επικράτησαν 83-58 στο κεκλεισμένων των θυρών ΟΑΚΑ και την προσεχή Πέμπτη (18:30), στο ίδιο παρκέ, αλλά με κόσμο αυτή τη φορά, θα προσπαθήσουν για το 2-0, πριν η σειρά μεταφερθεί στη Θεσσαλονίκη. Κορυφαίος του Παναθηναϊκού, με τον Σωτήρη Μανωλόπουλο να προφυλάσσει τον Διαμαντίδη (προερχόταν από τράβηγμα), ο Μαυροκεφαλίδης με 16 πόντους, ενώ καταλύτης της επιτυχίας ήταν ο Φώτσης με νταμπλ νταμπλ σε πόντους (12) και ριμπάουντ (11). Από τους Θεσσαλονικείς ξεχώρισε ο Μαργαρίτης με 18. Εκτός δωδεκάδας ο Μπατίστα για τους «πράσινους», ενώ αν και στην αποστολή του «Δικέφαλου του Βορρά» ο Βον αγωνίστηκε.

Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το… άγχος και τα λάθη του ΠΑΟΚ και προηγήθηκε στο 2΄ με 6-0, έχοντας απόλυτο πρωταγωνιστή τον Γιάνκοβιτς. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Μαυροκεφαλίδης και κερδίζοντας τις μάχες της ρακέτας με τον Λάνγκφορντ κράτησε τους «πράσινους» σε απόσταση ασφαλείας (12-6 στο 4΄), απέναντι στους Θεσσαλονικείς, που μέτρησαν 0/5 τρίποντα μέχρι το 8΄. Ωστόσο, ο αλάνθαστος Όντουμ του πρώτου δεκαλέπτου (3/3δ., 1/1τρ.) μαζί με τον Δέδα βρήκαν λύσεις από τα 6.75 και ο ΠΑΟΚ έκλεισε την περίοδο με το σκορ ισόπαλο (18-18), απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που είχε πρόβλημα στην οργάνωση, κυρίως στην άμυνα.

Με τον Διαμαντίδη να προφυλάσσεται και να μην πατάει παρκέ μέχρι το ημίχρονο ο Παναθηναϊκός συνέχισε να μην μπορεί να δέσει άμυνα και επίθεση και στη δεύτερη περίοδο. Παρά το μικρό ξέσπασμα των «πράσινων» μέχρι το 13΄, όταν ευστόχησαν για πρώτη φορά από τα 6.75 με τον Μπλουμς και ξέφυγαν με +5 (25-20), οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να ελέγξουν Μαργαρίτη και Μπρέμερ, με τον τελευταίο να ευστοχεί σε τρίποντο στο 17΄ και να δίνει στον ΠΑΟΚ για πρώτη φορά το προβάδισμα με +1 (29-30). Ωστόσο, λάθη και βεβιασμένες επιθέσεις δεν επέτρεψαν στους θεσσαλονικείς να πάρουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ (38-35).

Με τη γραμμή ψηλών του Παναθηναϊκού να μην αποδίδει στις αρχές της τρίτης περιόδου και την άμυνα να μην μπορεί να περιορίσει τον Μαργαρίτη (9 σερί πόντοι) ο ΠΑΟΚ κατάφερε στο 27΄ να ισοφαρίσει και πάλι σε 45-45. Ωστόσο, τα λάθη επέστρεψαν στην ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου, ο Μαργαρίτης έκατσε στον πάγκο με 4 φάουλ, ενώ ο Σωτήρης Μανωλόπουλος πέρασε τον Μαυροκεφαλίδη στη θέση του σέντερ αντί του ανέτοιμου Μόργκαν. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα οι «πράσινοι» να τρέξουν ένα σερί 8-0 και να ξεφύγουν στο 29΄ με 53-45, για να μπουν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +6 (55-49). Στον… επίλογο της αναμέτρησης, πάντως, ο Φώτσης, ο οποίος είχε κάνει εκπληκτική δουλειά στα ριμπάουντ στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, φρόντισε να τελειώσει… πρόωρα την υπόθεση νίκη. Με τον έμπειρο φόργουορντ να εκτελεί δύο κολλητά τρίποντα οι Κυπελλούχοι Ελλάδας ολοκλήρωσαν στο 33΄ ένα επιμέρους σκορ 11-2, εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 15 πόντους (66-51). Στη συνέχεια ανέλαβε δράση η «πράσινη» άμυνα, με τους Θεσσαλονικείς να χάνουν διάρκεια και ψυχραιμία, αλλά και μία σπουδαία ευκαιρία για έκπληξη, απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που αγωνίστηκε με απουσίες σε ένα άδειο ΟΑΚΑ.