Τρίτη θέση για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο Final 4

Σε έναν αγώνα, στον οποίο ενδιαφέρον είχε μόνο η παρουσία σε διαφορετικούς πάγκους ι η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατέλαβε την τρίτη θέση στο Final 4 της Μαδρίτης.

Η «ρωσική αρκούδα» επικράτησε με 86-80 της Φενερμπαχτσέ Ούλκερ στον «μικρό τελικό» του Final 4 της Ευρωλίγκας, στη Μαδρίτη.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Ντε Κολό με 17 πόντους, ενώ από τους Τούρκους, που επέστρεψαν και διεκδίκησαν τη νίκη από το -24 του ημιχρόνου (24-48), ο «συνήθης-ύποπτος» Γκάουντλοκ με 24 πόντους.

Ο Νίκος Ζήσης τελείωσε τον αγώνα με 12 πόντους σε 28 λεπτά συμμετοχής για την ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς, η οποία στην πρώτη της συμμετοχή σε φάιναλ φορ τερμάτισε στην 4η θέση.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας μπήκε δυναμικά στο παρκέ και με τον Τζάκσον… ορεξάτο αντί του Τεόντοσιτς προηγήθηκε γρήγορα με 12-0 (στο 3΄). Όταν μάλιστα ανέλαβε δράση και ο Χάινς μέσα στη ρακέτα η διαφορά εκτοξεύτηκε σε μη αναστρέψιμα επίπεδα (27-7 στο 9΄), για να τη μαζέψει με δύο κολλητά τρίποντα ο Γκάουντλοκ (27-13 στο 10΄).

Η δεύτερη περίοδος εξελίχθηκε σε «καρμπόν» της πρώτης, με του Ρώσους να αποδίδουν εξαιρετικά στην άμυνα (υποχρέωσαν τους Τούρκους σε 10 λάθη), να κυκλοφορούν καλύτερα τη μπάλα (10 ασίστ) και να κυριαρχούν στα ριμπάουντ (23 έναντι 11), τη στιγμή που οι παίκτες του Ομπράντοβιτς τα είχαν με την αστοχία τους… (6/24 σουτ εντός πεδιάς και 9/17 βολές).

Αποτέλεσμα αυτών; Η ΤΣΣΚΑ να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +24 (48-24).

Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο Ζήσης και Γκάουντλοκ έδωσαν το σύνθημα της αντεπίθεσης από τα 6.75, η Φενέρ έδωσε ρεσιτάλ παραγωγικότητας (31-18 στην γ’ δεκ.) και οι Τούρκοι μείωσαν στο 30΄ στους -11 (55-66).

Με πρωταγωνιστές τους δύο γκαρντ η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς όχι μόνο συνέχισε την προσπάθεια αντεπίθεσης στον… επίλογο του αγώνα, αλλά δια χειρός Ζήση από τα 6.75 στο 35΄ ισοφάρισε σε 70-70 με επιμέρους σκορ 15-4(!).

Ο Τζάκσον έδωσε ανάσα στην ΤΣΣΚΑ, απαντώντας στο τρίποντο του Ζήση (70-73), ενώ ο Νίκολς από την ίδια θέση «σφράγισε» τη νίκη των Ρώσων στα 36΄΄ για τη λήξη, διαμορφώνοντας το 78-84…

Τα δεκάλεπτα: 13-27, 24-48, 55-66, 80-86

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο (Ισπανία), Λοτερμόσερ (Γερμανία), Λάτισεφς (Λετονία)