Ο ΠΑΟΚ έκανε το 1-0 κόντρα στον ΑΓΟΡ

Με την «ψυχή στο στόμα» και ενώ βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 14 πόντους διαφορά, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση στα τελευταία λεπτά

5BFCBA9CD2E26E0CAC6E81732384EC8D

Με την «ψυχή στο στόμα» και ενώ βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 14 πόντους διαφορά, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση στα τελευταία λεπτά του αγώνα και να κερδίζει 66-59 τον μαχητικό ΑΓΟΡ που παραλίγο να κάνει το «break» στον πρώτο αγώνα για τα προημιτελικά των πλέι οφ της Α1.

Η επόμενη αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη για το Σάββατο με τον ΠΑΟΚ να «ταξιδεύει» στην Κρήτη για το «δύο στα δύο» και την πρόκριση στους «4», ενώ οι Κρητικοί θα ψάξουν για την ισοφάριση και την επιστροφή στην Πυλαία για τρίτο αγώνα. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο εσχάτως αποκτηθείς Τζέι Αρ Μπρέμερ (13π.), ενώ κορυφαίοι για το Ρέθυμνο ήταν οι Ρόλαντ Σάφτενααρ (20π., 9 ριμπ., 2 ασιστ.), Βίνσετ Κάουνσιλ (18 π.).

Νευρικό το ξεκίνημα του αγώνα, με το Ρέθυμνο να έχει καλύτερα πατήματα στο παρκέ και τον ΠΑΟΚ άστοχο και επιρρεπή στο λάθος. Συνέπεια, οι Κρητικοί να προηγηθούν στο 3′ με 2-7, έχοντας πόντους από τους Καλαμπόκη, Σάφτενααρ, Κάουνσιλ. Ο Σούλης Μαρκόπουλος πήρε τάιμ άουτ, «ανακάτεψε» και την… τράπουλα, βάζοντας στο ματς Τσόχλα, Λάνγφορντ, αντί Οντουμ και Μαργαρίτη και πήρε το ζητούμενο για την ομάδα του.

Ο «Δικέφαλος», με γκολ-φάουλ από τον Βον, απέκτησε τα ηνία στον αγώνα (6’ 10-9), και προηγήθηκε στο 14’ με +7 (22-15), με την επιθετική συνδρομή και των Λάνγκφορντ, Χαριτόπουλου, Κάρτερ. Χρειάστηκαν, στην πορεία, περίπου δύο λεπτά για να σκοράρουν αμφότερες οι ομάδες (είχαν χαμηλά ποσοστά ευστοχίας και οι δύο), με τους φιλοξενούμενους με «τρέχουν» σερί 3-13 και να αποκτούν «αέρα» 3 πόντων (19’ 25-28), εκμεταλλευόμενοι την αποτελεσματικότητα του Σάφτενααρ κοντά στο καλάθι και το… καυτό χέρι των Αλεν, Κάουνσιλ από τα 6.75. Δευτερόλεπτα πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου, με τρίποντο του Δέδα, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε εκ νέου (29-28), για να φύγουν οι ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο ισόπαλες, με 29-29.

Επιβλητικό το Ρέθυμνο στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, οι παίκτες του οποίου (Σάφτενααρ, Φαγιέ, κατά το πλείστον) βλέποντας το καλάθι σαν… βαρέλι, «πάτησαν» γκάζι και με σερί 0-15 βρέθηκαν στο 25’ στο +15, με 29-44. Διαφορά που έφερε εκνευρισμό στους… υπνωτισμένους, μέχρι εκείνη τη στιγμή, Θεσσαλονικείς και με τεχνική ποινή, για διαμαρτυρία και εκτός πάγκου, τον τιμ μάνατζερ τους, Τέλη Ζουρνατσίδη.

Τρίποντο του Δέδα, στο 26’ έβαλε τέλος στην επιθετική αφλογιστία των γηπεδούχων και σήμανε τη μικρή αντεπίθεσή τους στο ματς (27’ 37-44). Το Ρέθυμνο δεν αποσυντονίστηκε, παρέμεινε οδηγός στο παιχνίδι και πήγε εκ νέου τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων στο 31’ (39-49).

Η… απάντηση από τον ΠΑΟΚ προέκυψε άμεσα, με βελτίωση στην άμυνα και «καθαρότερο» μυαλό στην επίθεση. Στοιχεία με τα οποία έτρεξε σερί 12-0 και βρέθηκε στο 36’ στο 51-49. Διεύρυνε το προβάδισμά του στο 38’, με εκτέλεση του Δέδα από τα 6.75 (58-53), αποκτώντας έτσι ουσιαστικά και τον πρώτο λόγο για την κατάκτηση της νίκης.

Οι Κρητικοί, με πρωτοβουλίες των κορυφαίων τους Σάφτενααρ, Κάουνσιλ, προσπάθησαν να μείνουν «ζωντανοί» στο ματς (39’ 60-56), ο ΠΑΟΚ είχε, όμως, ψύχραιμο στη γραμμή των βολών τον (άποντο στο πρώτο ημίχρονο), Μπρέμερ (6/6) και έφτασε στο τελικό 66-59.