Super league :Υποβιβάστηκε ο Λεβαδειακός του Κομπότη

Ο Λεβαδειακός  είναι η ομάδα που θα συνοδεύσει τον ΟΦΗ και τη Νίκη Βόλου στη Β’ Εθνική (Football League).

2 platia

Οι Βοιωτοί νίκησαν μεν στο Ηράκλειο ( 0-2), αλλά στην ισοβαθμία με τον Πανιώνιο ( 0-0), είδαν τους Νεοσμυρνιώτες να πανηγυρίζουν τη σωτηρία τους. ενώ αίσιο ήταν το τέλος και για τον Πανθρακικό που πήρε το «el thrakiko» ( 2-0).

Αρχή φόρμας

Οι γηπεδούχοι γνώριζαν ότι με νίκη διασφάλιζαν την παραμονή τους στην κατηγορία, ανεξάρτητα από τα υπόλοιπα αποτελέσματα, και την κυνήγησαν με πάθος από την αρχή, απέναντι σε μία Ξάνθη που αγωνίστηκε με πολλές ελλείψεις και το μυαλό στον τελικό κυπέλλου με τον Ολυμπιακό.

Ο νεαρός Γκαραβέλης έσωσε την εστία του στο 14΄, αποκρούοντας το πλασέ του Κάσες, όμως ο ίδιος παίκτης κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 20΄, αφού κέρδισε μία κόντρα, μπήκε στην περιοχή και με διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Τα πράγματα για τον Πανθρακικό απλοποιήθηκαν στο 31΄, με τον Ιγκόρ να πετυχαίνει ωραίο γκολ με σουτ από το ύψος της περιοχής και να «γράφει» το 2-0, ενώ λίγο αργότερα ο Βραζιλιάνος έφτασε κοντά και σε άλλο τέρμα με γυριστό σουτ, που απέκρουσε ο Γκαραβέλης.

Το υπόλοιπο του αγώνα εξελίχθηκε σε… τυπική διαδικασία και σε γιορτή για την ομάδα της Κομοτηνής, που θα αγωνίζεται και του χρόνου στη Σούπερ Λίγκα.

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι του Πλατανιά με τον μέτριο Ολυμπιακό,. Η ομάδα της Κρήτης προηγήθηκε στο 17ο λεπτό με αυτογκόλ του Αυλωνίτη και οι πρωταθλητές ισοφάρισαν στο 86′ με τον Χάρα. Με το βαθμό της ισοπαλίας ο Πλατανιάς εξασφάλισε την παραμονή του στην κατηγορία.

Νωθρός ο Ολυμπιακός είχε, μεν, στα πρώτα λεπτά την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει οργανωμένα την άμυνα του Πλατανιά. Από την άλλη πλευρά η ομάδα της Κρήτης προσπαθούσε να απειλήσει με ξαφνικές αντεπιθέσεις.

Στα υπόλοιπα ματς, η Καλλονή πήρε τον βαθμό ξενοιάζοντας ( 1-1),  ο Αστέρας νίκησε την Κέρκυρα (), ο Παναιτωλικός δεν είχε πρόβλημα απέναντι στη Βέροια ( 2-0) και ο Παναθηναϊκός με ωραία μπάλα στο β’ ημίχρονο κόντρα στον ΠΑΣ τερμάτισε 2ος ( 3-1).