«Τριάρα» πρόκρισης η Σεβίλη, «Χ» από… οφ σάιντ η Ντνίπρο

Την πρόκριση στον τελικό του Europa League  εξασφάλισε από την Πέμπτη η Σεβίλη, που νίκησε 3-0 τη Φιορεντίνα στον πρώτο ημιτελικό του «Σάντσες Πιθχουάν». BFEF76914654AC7D279BCED78DBBC2AF

Ο Αλέιξ Βιντάλ στο 17΄ και το 52΄ πέτυχε τα δύο πρώτα “ευρωπαϊκά” του γκολ με τη φανέλα της Σεβίλης, ενώ ο Κέβιν Γκαμεϊρό σκόραρε στο 75΄, μόλις ένα λεπτό μετά την είσοδό του στον αγώνα, δίνοντας στην ομάδα του σκορ πρόκρισης που είναι σχεδόν αδύνατο να ανατραπεί στη ρεβάνς της επόμενης Πέμπτης, στο “Αρτέμιο Φράνκι”.

Διαιτητής: Φέλιξ Μπριζ (Γερμανία)

Κίτρινες: Καρίσο. Κριχόβιακ – Μπόρχα Βαλέρο, Αλόνσο, Ροντρίγκες

ΣΕΒΙΛΗ (Ουνάι Εμερι):
Ρίκο, Βιντάλ, Καρίσο, Κολοτζιέτζακ, Τρεμουλινάς, Κριχόβιακ, Μπανέγκα, Βιτόλο, Εμπιά (73΄ Ιμπόρα), Ρέγιες (58΄ Κόκε), Μπάκα (74΄ Γκαμεϊρό)

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ (Βιντσέντσο Μοντέλα):
Νέτο, Τόμοβιτς (46΄ Ρίτσαρντς), Αλόνσο, Σάβιτς, Ροντρίγκες, Ματίας Φερνάντεζ, Μπάντελι (68΄ Πιζάρο), Μπόρχα Βαλέρο, Χοακίν, Σαλάχ, Γκόμεζ (80΄ ‘Ιλιτσιτς)

Νάπολι-Ντνίπρο 1-1

Με γκολ των Νταβίδ Λόπεθ στο 50ό λεπτό και Γεβχέν Σέλεζνιοφ στο 81ο λεπτό (ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ), Νάπολι και Ντνίπρο αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στο «Σαν Πάολο» στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό στο Europa League.

Ο αγώνας-ρεβάνς θα διεξαχθεί την επόμενη Πέμπτη (14/5) στο στάδιο «Ολιμπίνσκι» του Κιέβου ενώ ο τελικός έχει προγραμματιστεί για τις 27 Μαΐου στη Βαρσοβία.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σβέιν Όντβαρ Μόεν (Νορβηγία)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κανκάβα, Φεντέτσκι

ΝΑΠΟΛΙ (Ράφα Μπενίτες): Αντούχαρ, Μπρίτος, Μάτζο, Γκουλάμ, Αλμπιόλ, Ζορζίνιο, Χάμσικ, Νταβίδ Λόπεθ (71΄ Γκάργκανο), Καγιεχόν (77΄ Γκαμπιαντίνι), Ιγκουαΐν, Ινσίνιε (82΄ Μέρτενς)

ΝΤΝΙΠΡΟ (Μίρον Μάρκεβιτς): Μπόικο, Ντάγκλας, Λούκεβιτς (57΄ Μπρούνο Γκάμα), Φεντέτσκι, Κανκάβα (69΄ Μπεζούς), Λέο Μάτος, Τσεμπεριάτσκο, Φέντορτσουκ, Ροτάν, Κάλινιτς (80΄ Σέλεζνιοφ), Κονοπλιάνκα

Στις πρώτες αναμετρήσεις για την ημιτελική φάση του Γιουρόπα Λιγκ, σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Σεβίλη (Ισπανία)-Φιορεντίνα (Ιταλία) 3-0

Νάπολι (Ιταλία)-Ντνίπρο (Ουκρανία) 1-1

Οι ρεβάνς στις 14 και ο τελικός στις 27 Μαϊου.