Φιέστα με «πεντάρα» ο ΟΣΦΠ

Φιέστα για την κατάκτηση του τίτλου  έκανε ο πρωταθλητής Ολυμπιακός στην τελευταία εφετινή υποχρέωση του στο «Γ. Καραϊσκάκης».

2

Ο θρύλος συνέτριψε με 5-0 την Καλλονή, για την 33η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας, με σκόρερ τους Μπενίτες (13΄), Φορτούνη (34΄), Τσόρι (57΄), Μήτρογλου (80΄, 85΄ πεν.).

Το πλάνο του Ολυμπιακού ήταν ξεκάθαρο από τα πρώτα λεπτά με τους «ερυθρόλευκους» να πιέζουν προκειμένου να ανοίξουν γρήγορα το… χορό των τερμάτων. Μετά από κάποιες χαμένες προσπάθειες με το… καλημέρα, οι Πειραιώτες κατάφεραν να βρουν δίχτυα στο 13΄, όταν ο Σαλίνο έξω από τη μεγάλη περιοχή βρήκε αμαρκάριστο τον Μπενίτες, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι έγραψε το 1-0.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να απειλούν και δεν πτοήθηκαν ούτε από τον τραυματισμό του Ελαμπντελαουΐ, ο οποίος αποχώρησε και αντικαταστάθηκε στο 34΄ από τον Φορτούνη.

Μαλιστα ο τελευταίος πέντε λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο, κατάφερε να διαμορφώσει το 2-0, που ήταν και σκορ ημιχρόνου, όταν έγινε αποδέκτης της κάθετης πάσας του Μιλιβόγιεβιτς και δε δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Άλεξιτς.

Στο ημίχρονο της αναμέτρησης οι «ερυθρόλευκες» πρωταθλήτριες Ευρώπης του πόλο και οι νταμπλούχες του βόλεϊ μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και αποθεώθηκαν από τον κόσμο.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός χρειάστηκε περίπου 10 λεπτά για να γράψει το 3-0, όταν στο 57΄ ο Τσόρι με ατομική ενέργεια από τα δεξιά στο ύψος της μεγάλης περιοχής σούταρε και βρήκε στόχο.

Το τελικό 5-0 διαμορφώθηκε με τέρματα του Μήτρογλου. Στο 80΄ ο επιθετικός του Ολυμπιακού με πλασέ από τη μεγάλη περιοχή διαμόρφωσε το 4-0, ενώ στο 85΄ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Ντουρμάζ για το τελικό 5-0.

Από τα υπόλοιπα ματς της ημέρας τώρα ξεχωρίζει η γκέλα του ΠΑΟ. ενώ μεγάλο «διπλό» που τον φέρνει κοντά στην σωτηρία πήρε ο Πανθρακικός στη Βέροια ( 0-1).
Με γκολ-πέναλτι του Παπαδόπουλου στο 43ο λεπτό ο ΠΑΟΚ νίκησε 1-0 τον Λεβαδειακό στην Τούμπα, στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας.

Τo γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε στο 42′ Περέιρα και Νομπόα άλλαξαν έξω από την περιοχή τη μπάλλα, ο Αργεντινός μπήκει στην περιοχή, ανατράπηκε από τον Ζίτο, ο διαιτητής κ. Μήτσιος καταλόγισε το σημείο του πέναλτι και ο Παπαδόπουλος ψύχραιμα πέτυχε το γκολ επιστρέφοντας στις επιτυχίες μετά από μερικές αγωνιστικές.

Τέλος ο Ατρόμητος εξασφάλισε τη συμμετοχή του στα πλέι οφ με χατ τρικ του Ναπολεόνι (Α 3-1).