Νίκη και χαμόγελα στον Πορταϊκό για την παραμονή

Στην πρωτη μετά από πολλά χρόνια συμμετοχή του, ο ΠορταΙκός τα πήγε καλά, κέρδισε τον Πύργο κι έμεινε στην κατηγορία

D57

Το ντέρμπι της ημέρας έγινε στο γήπεδο της Πύλης κι εκεί ο Πορταικός αντιμετώπισε τον πύργο σε ένα ματς φωτιά κυρίως για τους φιλοξενούμενους που ήθελαν νίκη για να αποφύγουν τα δύο σενάρια υποβιβασμού που είχαν μπροστά τους. Ωστοσο μπλεγμένος σε αυτή τη δίνη ήταν και ο Πορταικός που έψαξε και κυνήγησε το τρίποντο για να αποφύγει τυχόν μοιραίες κι απίθανες ισοβαθμίες. Το συγκρότημα της Πύλης ήταν καλύτερο στο α ημίχρονο είχε ένα δοκάρι σε προσπάθεια του Μανώλη  και άλλες τρεις καλές ευκαιρίες πριν την λήξη του άμε μέρους

Η υπεροχή των Πορτιανών συνεχίστηκε και στο β’΄ημίχρονο και το σκορ άνοιξε τελικά  στο 65’ με την κεφαλιά του Πανάγου που έκανε το 1-0 και καθόρισε την τύχη του αγώνα ενώ στο 74 ο Βαγενάς των γηπεδούχων είχε μια ακόμα φάση για γκολ , όμως και αυτός δεν είχε τύχη αφού έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της εστίας του Πύργου

Γενικά η ομάδα του Πορταικού ήταν καλύτερα πέτυχε τη νίκη που επιζητούσε και έκλειισε με χαμόγελα τη σεζόν αφού εξασφάλισε την παραμονή στην κατηγορία

DSCF5740

Δειτε αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα της χρονιάς και την τελική Βαθμολογία, πατώντας τις ειδικές Ενότητες του Sportrikala